Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie samochodu z odpisem VAT do spółki cywilnej

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 03.03.2011

Od kilku lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od pewnego czasu działalność w tej samej branży prowadzi moja córka. Zamierzamy połączyć nasze firmy, zakładając spółkę cywilną. Na majątek mojej firmy składa się samochód z kratką, przy którego zakupie korzystałem z odliczenia VAT. Jaki wpływ na tę ulgę będzie miało przekazanie pojazdu do spółki cywilnej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. Wspomniany samochód ciężarowy jest częścią integralną przedsiębiorstwa wnoszonego do spółki aportem. Samo wniesienie przedsiębiorstwa, w którego skład wchodzi samochód ciężarowy, nie powoduje zatem konieczności składania jakiejkolwiek korekty.

 

Obowiązek dokonania korekty może (ale nie musi) pojawić się w przyszłości. Jeśli Pan dokonywał sprzedaży opodatkowanej i spółka, do której wnoszony jest aport, dokonywać będzie jedynie sprzedaży opodatkowanej, nie znajdą zastosowania przepisy art. 90 i art. 91 wspomnianej ustawy – w przeciwnym razie korekta zostanie dokonana przez spółkę.

 

Reasumując – moim zdaniem wniesienie przedsiębiorstwa, którego majątek stanowi samochód ciężarowy, nie ma wpływu na prawo do odliczenia VAT przy jego zakupie (z którego to prawa Pan skorzystał).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 7 =

»Podobne materiały

Remanent likwidacyjny majątku spółki

Chcę rozwiązać spółkę cywilną dwuosobową. Każdy ze wspólników będzie po rozwiązaniu prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Mam pytanie co do majątku spółki. Czy lepiej opłaca się podatkowo wykazać w remanencie likwidacyjnym majątek spółki (po jakiej wartości i zapłacić VAT – spółka je
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »