Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie pieniędzy bratu i podatek od tej darowizny

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.12.2011

Chcę podarować bratu pewną kwotę (część teraz, część za dwa lata). Czy brat zapłaci podatek od tej darowizny? Jak powinien ją zgłosić do urzędu skarbowego? Jak sporządzić umowę z bratem na tę okoliczność? Co grozi bratu, jeżeli nie zgłosi darowizny do opodatkowania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (art. 4a ust. 1) „zwalnia od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, który dla darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia;
  2. udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9.637 zł, ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym”.

 

By brat korzystał ze zwolnienia, darowizna musi pochodzić od Pana, a po jej otrzymaniu brat musi złożyć druk SD-Z2 i potwierdzić otrzymanie pieniędzy dowodem przekazania na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

 

Ważne jest to, że „darowizna musi pochodzić od Pana”– to, że jest Pan żonaty, nie oznacza, że wszystko, co Pan posiada, stanowi majątek wspólny. Może Pan posiadać majątek np. sprzed małżeństwa czy takie środki, które do wspólności małżeńskiej nie wchodzą – darowizna z nich dokonywana jest darowizną z Pańskiego majątku odrębnego i będzie korzystać ze zwolnienia.

 

Jeśli środki pochodzić będą z majątku wspólnego i niejako dokona Pan darowizny wraz z żoną, cześć kwoty podlegać będzie opodatkowaniu.

 

Zakładając, że brat podatek winien zapłacić od połowy, z części od żony do kwoty 7276 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej, a właśnie w II grupie są małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków.

 

Podatek od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej, powyżej kwoty wolnej, wynosi, gdy nadwyżka wynosi do 10 278 – 7%; od 10 278 do 20 556 – 719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł; ponad 20 556 – 1644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

 

Umowa darowizny może być oczywiście jedna; nie musi być sporządzona u notariusza.

 

Na umowie powinien umieścić Pan może każdą kwotę, może Pan teraz podpisać jedną umowę na 1 ratę i nie wskazywać w niej, że będzie druga, a za dwa lata podpisać drugą lub już teraz wpisać całą kwotę i wskazać ratalne wpłaty.

 

Konsekwencje niezgłoszenia darowizny mogą być różne w zależności od okoliczności, w których organ dowie się o posiadaniu środków – od podatku z odsetkami, poprzez stawkę 20% podatku, karę z Kodeksu karnego skarbowego aż do 75% stawki podatku, jeśli organ potraktuje posiadane środki jako nieujawnione dochody.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - 4 =

»Podobne materiały

Opodatkowanie kieszonkowego

Syn jest pełnoletni, ale studiuje. Od ponad roku co miesiąc przelewam na konto syna kieszonkowe (500 zł) i chcę to robić przez najbliższe trzy lata. Czy to jest darowizna? Czy prawo nakazuje w takich sytuacjach opodatkować kieszonkowe?  

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »