Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie pieniędzy bratu i podatek od tej darowizny

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.12.2011

Chcę podarować bratu pewną kwotę (część teraz, część za dwa lata). Czy brat zapłaci podatek od tej darowizny? Jak powinien ją zgłosić do urzędu skarbowego? Jak sporządzić umowę z bratem na tę okoliczność? Co grozi bratu, jeżeli nie zgłosi darowizny do opodatkowania?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (art. 4a ust. 1) „zwalnia od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

 

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, który dla darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia;
  2. udokumentują – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9.637 zł, ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym”.

 

By brat korzystał ze zwolnienia, darowizna musi pochodzić od Pana, a po jej otrzymaniu brat musi złożyć druk SD-Z2 i potwierdzić otrzymanie pieniędzy dowodem przekazania na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ważne jest to, że „darowizna musi pochodzić od Pana”– to, że jest Pan żonaty, nie oznacza, że wszystko, co Pan posiada, stanowi majątek wspólny. Może Pan posiadać majątek np. sprzed małżeństwa czy takie środki, które do wspólności małżeńskiej nie wchodzą – darowizna z nich dokonywana jest darowizną z Pańskiego majątku odrębnego i będzie korzystać ze zwolnienia.

 

Jeśli środki pochodzić będą z majątku wspólnego i niejako dokona Pan darowizny wraz z żoną, cześć kwoty podlegać będzie opodatkowaniu.

 

Zakładając, że brat podatek winien zapłacić od połowy, z części od żony do kwoty 7276 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej, a właśnie w II grupie są małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków.

 

Podatek od nabywców zaliczonych do II grupy podatkowej, powyżej kwoty wolnej, wynosi, gdy nadwyżka wynosi do 10 278 – 7%; od 10 278 do 20 556 – 719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł; ponad 20 556 – 1644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

 

Umowa darowizny może być oczywiście jedna; nie musi być sporządzona u notariusza.

 

Na umowie powinien umieścić Pan może każdą kwotę, może Pan teraz podpisać jedną umowę na 1 ratę i nie wskazywać w niej, że będzie druga, a za dwa lata podpisać drugą lub już teraz wpisać całą kwotę i wskazać ratalne wpłaty.

 

Konsekwencje niezgłoszenia darowizny mogą być różne w zależności od okoliczności, w których organ dowie się o posiadaniu środków – od podatku z odsetkami, poprzez stawkę 20% podatku, karę z Kodeksu karnego skarbowego aż do 75% stawki podatku, jeśli organ potraktuje posiadane środki jako nieujawnione dochody.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V minus trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Opodatkowanie kieszonkowego

Syn jest pełnoletni, ale studiuje. Od ponad roku co miesiąc przelewam na konto syna kieszonkowe (500 zł) i chcę to robić przez najbliższe trzy lata. Czy to jest darowizna? Czy prawo nakazuje w takich sytuacjach opodatkować kieszonkowe?

 

Otrzymanie darowizny

Ja i mój mąż chcemy kupić mieszkanie. Fundusze na ten cel dostaniemy od mojego ojca (200 tys. zł) i rodziców męża (również 200 tys. zł). Co w takiej sytuacji należy zrobić, aby nie płacić podatku od otrzymanej darowizny?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »