Mamy 11 195 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie nieruchomości a zasiedzenie

Autor: Paulina Kozłowska • Opublikowane: 20.10.2007

W styczniu 1974 r. osoba stała się posiadaczem samoistnym w złej wierze nieruchomości. W styczniu 1984 r. nastąpiło przeniesienie posiadania na syna tej osoby. Czy syn może być posiadaczem samoistnym w dobrej wierze? O tym, że ojciec nie był właścicielem nieruchomości syn dowiedział się po śmierci ojca w 1999 r.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).

 

Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. To jest ogólny przepis normujący zasiedzenie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność nieruchomości gruntowej, budynkowej i lokalowej. Zasiedzenie jest sposobem nabycia własności przez upływ czasu.

 

Zasiedzenie jest również sposobem nabycia własności, który nie zobowiązuje osoby nabywającej ją w ten sposób do dania jakiegokolwiek ekwiwalentu. Kodeks cywilny wymienia przesłanki, jakie maja być spełnione, aby zasiedzenie było skuteczne. Przede wszystkim jest to upływ czasu. Ponadto posiadanie prowadzące do zasiedzenia musi być samoistne i nieprzerwane.

 

Na korzyść posiadacza przemawia domniemanie ciągłości, domniemanie, że ten, kto rzeczą faktycznie włada jest posiadaczem samoistnym. Art. 176 k.c. normuję sytuację w której nastąpiło przeniesienie posiadania. Zgodnie z tym artykułem jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika.

 

Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzedniego posiadacza.

 

Artykuł ten określa ogólne zasady doliczania przez posiadacza czasu posiadania poprzedniego posiadacza przy obliczaniu terminu zasiedzenia w sytuacji, w której podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania oraz w razie śmierci posiadacza. Zasada doliczania czasu posiadania pozwala utrzymać ciągłość posiadania, która dla terminu zasiedzenia ma podstawowe znaczenie.

 

Zasada następstwa w posiadaniu oznacza, że każdy kolejny posiadacz wchodzi w posiadanie swojego poprzednika. Z powyższych przepisów wynika, iż nie ma znaczenia, że syn początkowo nie wiedział, iż jego poprzednik (ojciec) posiadał w złej wierze, czy też, że nie wiedział, iż nieruchomość w ogóle nie jest własnością ojca.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + 0 =

»Podobne materiały

Zasiedzenie domu i ziemi

W 1979 r. zmarł mój tata, a w 1993 r. mama, nie zostawiając testamentu. Od 1973 r. wraz z żoną pomagaliśmy moim rodzicom, przejmując na siebie wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i utrzymaniem domu. Całkowicie przejęliśmy gospodarstwo z dniem śmierci taty. Mam troje rodz

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »