Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kontynuowanie działalności ojca który uległ wypadkowi

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 20.10.2009

W wyniku poważnego wypadku właściciel firmy (osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą) znalazła się w ciężkim stanie w szpitalu, kontakt z nim jest bardzo ograniczony i ma słabe rokowania na poprawę. Jako jego syn, a także na chwilę obecną pracownik firmy, chciałbym kontynuować działalność ojca. Jak powinienem przeprowadzić zmianę właściciela w firmie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, nie ma możliwości zmiany właściciela działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną. Nie jest to możliwe nawet w teorii, gdyż działalność w tej formie jest ściśle powiązana z konkretną osobą i za życia tylko jej przysługuje, np. możliwość posługiwania się numerem NIP. Z chwilą ewentualnej śmierci osoby fizycznej decyzja o nadaniu numeru NIP wygasa z mocy prawa. Obowiązkiem organów prowadzących ewidencję ludności jest w terminie 30 dni od dnia otrzymania aktu zgonu przekazanie informacji o zgonie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego podatnika.

 

Z chwilą ewentualnej śmierci właściciela zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w wyniku śmierci podatnika dokonuje jego następca prawny, brak zgłoszenia powoduje, że naczelnik urzędu skarbowego z urzędu wykreśla podatnika z rejestru jako podatnika VAT.

 

Zatem, w przypadku śmierci osoby prowadzącej działalność gospodarczą należy przeprowadzić likwidację działalności gospodarczej spadkodawcy. Osoba, która chce prowadzić działalność w zakresie, w jakim prowadził ją spadkodawca, musi zarejestrować własną działalność gospodarczą.

 

Pisze Pan, że niestety kontakt z ojcem jest bardzo ograniczony, utrudnia to przeprowadzenie alternatywnego rozwiązania, tj. darowizny przedsiębiorstwa na Pana jako syna. Darowizna taka jest zwolniona z opodatkowania – dokładnie została opisana w artykule dostępnym w serwisie Darowizna przedsiębiorstwa.

 

Jeżeli nie ma możliwości przeprowadzenia darowizny i dojdzie do śmierci właściciela, zgodnie z Ordynacją podatkową, jeżeli spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty. Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji, zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków. Po upływie terminu, o którym mowa powyżej, organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus siedem =

»Podobne materiały

Praca na statku morskim a zeznanie podatkowe

Pracuję na barce na morzu. Barka jest zakotwiczona, ale często się przemieszcza. Wykonuję pracę na wodzie, mimo że nie posiadam legitymacji marynarskiej. Firma, która mnie zatrudnia, ma siedzibę w Szwajcarii. Pracodawca płaci podatki w miejscu pracy (nie znam ich wysokości). Obecnie barka znajduje s

 

Zasady księgowości związków zawodowych

Czy związek zawodowy, który nie prowadzi działalności gospodarczej, musi prowadzić pełną rachunkowość? Jeżeli nie, to w jakiej formie powinien rozliczać się z urzędem skarbowym i ZUS-em? Dodam, że związek założono w maju 2009 r., nie ma składek członkowskich, pobierano tylko jednorazową darowi

 

Usługi rehabilitacyjne a PKWiU

Mam gabinet rehabilitacyjny, w którym świadczę usługi rehabilitacyjne dla osób chorych. Korzystam ze zwolnienia z podatku VAT. Zamierzam jednak poszerzyć swoją działalność o usługi profilaktyczne (dla osób zdrowych) – masaże, ćwiczenia fizyczne itp. Czy takie usługi rehabilitacyjne są objęte podatk

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »