.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie dużego majątku firmowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.10.2016

W tym roku przeszedłem na emeryturę. Mam duży majątek firmowy (hurtownia, sklepy), który chcę przekazać córce. Prowadzę księgi handlowe i wszystkie zakupione materiały i towary nie są zaliczane do kosztów podatkowych. Czy po przekazaniu firmy i materiałów i towarów w akcie darowizny obdarowani będą musieli płacić podatek (książka podatkowa) dochodowy od sprzedanych towarów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obdarowana nie zapłaci podatku dochodowego z samego tylko tytułu nabycia przedsiębiorstwa wraz z towarami i materiałami, zdarzenie takie nie podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w podatku od spadków i darowizn (przy dochowaniu formalności związanych ze złożeniem SD-Z2) skorzysta ze zwolnienia. Niemniej jednak obdarowana, prowadząc przedsiębiorstwo i sprzedając towary czy też produkty, osiągnie dochód ze źródła działalność gospodarcza opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych; innymi słowy sprzedaż nabytego w drodze darowizny towaru generować będzie przychód.

 

Istnieją spore wątpliwości co z kosztami, które poniósł darczyńca. Znane mi rozstrzygnięcia organów podatkowych nie pozwalają obdarowanemu na ujęcie w kosztach wydatków darczyńcy, bowiem nie wypełnione są przesłanki kosztu, tj. brak u obdarowanego wydatku na nabycie. Z tego powodu niektórzy podatnicy sprzedają towar przyszłemu obdarowanemu bowiem w takiej sytuacji wydatki poniesione przez nabywcę stają się legitymizowanym kosztem nabywcy i zbywcy z tym, że zbywca osiąga tu przychód.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »