Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie dużego majątku firmowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.10.2016

W tym roku przeszedłem na emeryturę. Mam duży majątek firmowy (hurtownia, sklepy), który chcę przekazać córce. Prowadzę księgi handlowe i wszystkie zakupione materiały i towary nie są zaliczane do kosztów podatkowych. Czy po przekazaniu firmy i materiałów i towarów w akcie darowizny obdarowani będą musieli płacić podatek (książka podatkowa) dochodowy od sprzedanych towarów?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Obdarowana nie zapłaci podatku dochodowego z samego tylko tytułu nabycia przedsiębiorstwa wraz z towarami i materiałami, zdarzenie takie nie podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w podatku od spadków i darowizn (przy dochowaniu formalności związanych ze złożeniem SD-Z2) skorzysta ze zwolnienia. Niemniej jednak obdarowana, prowadząc przedsiębiorstwo i sprzedając towary czy też produkty, osiągnie dochód ze źródła działalność gospodarcza opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych; innymi słowy sprzedaż nabytego w drodze darowizny towaru generować będzie przychód.

 

Istnieją spore wątpliwości co z kosztami, które poniósł darczyńca. Znane mi rozstrzygnięcia organów podatkowych nie pozwalają obdarowanemu na ujęcie w kosztach wydatków darczyńcy, bowiem nie wypełnione są przesłanki kosztu, tj. brak u obdarowanego wydatku na nabycie. Z tego powodu niektórzy podatnicy sprzedają towar przyszłemu obdarowanemu bowiem w takiej sytuacji wydatki poniesione przez nabywcę stają się legitymizowanym kosztem nabywcy i zbywcy z tym, że zbywca osiąga tu przychód.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus IX =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Nagroda w konkursie a podatek po jej sprzedaży

Cztery miesiące temu wygrałem w konkursie samochód o wartości ok. 45 tys. zł (kwota podana przez organizatora), w zeszłym tygodniu sprzedałem go za 40 tys  zł. Podatek od nagrody w wysokości 10% zapłacił organizator, otrzymałem PIT-8C. Czy skoro sprzedałem pojazd za kwotę niższą niż w salonie, ale już po 4 miesiącach, muszę ponieść obecnie jakieś koszty? Jak wykazać w rozliczeniu rocznym wygraną, a potem sprzedaż samochodu?

 

Wydatki poniesione przez firmę i koszty uzyskania przychodu

Czy wydatki poniesione przez firmę na środki trwałe i zamortyzowane można w części niezamortyzowanej zaliczyć do kosztów? Czy zakup opakowań zwrotnych można zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu?

Określenie PKWiU a zwrot podatku za materiały budowlane

Jesteśmy w trakcie budowy domu. Kupiłem lampy halogenowe do zabudowy, sprowadzone z jednego z państw UE. Zgodnie z przepisami mogę starać się o zwrot 15% podatku VAT od zakupionych lamp, ale firma pośrednicząca w sprzedaży nie określa dla nich norm PKWiU. Jak rozwiązać ten problem? Czy dla urzędu skarbowego wystarczający będzie opis lamp?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »