.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przekazanie do sądu elektronicznego postępowania upominawczego

Opis Problemu:

Założyłem sprawę w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Sąd wydał postanowienie o przekazaniu tej sprawy do normalnego sądu, bo powód złożył sprzeciw. Mogę zaskarżyć tę decyzję sądu. Czy powinienem to zrobić? Czy postępowanie w normalnym sądzie wiąże się z koniecznością wynajęcia adwokata i uczestniczenia w każdej sprawie? Czy będę musiał ponosić dodatkowe koszty? A może powinienem jednak wycofać sprawę?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Postępowanie elektroniczne jest stosunkowo nowym trybem postępowania nie tylko w polskim sądownictwie, ale również w europejskim.

 

Procedura w postępowaniu elektronicznym jest podobna do tej w tradycyjnym postępowaniu upominawczym – mianowicie na podstawie przedstawionych dowodów (w przypadku e-sądu na podstawie zawnioskowanych dowodów) sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

 

W postępowaniu upominawczym, także elektronicznym, środkiem odwoławczym jest sprzeciw. Pozwany ma na niego dwa tygodnie. Może go złożyć także na piśmie (inaczej niż e-pozew). Pozwany ma ułatwione napisanie sprzeciwu, bo dostaje sądowy nakaz z pouczeniem o sposobie wnoszenia sprzeciwu i o skutkach niezaskarżenia nakazu (wtedy nakaz się uprawomocnia i ma moc wyroku). Składając sprzeciw, można skorzystać także z formy elektronicznej, w tym celu jednak trzeba założyć e-konto (na takich zasadach jak powód). Sprzeciw nie wymaga uzasadnienia ani przedstawienia dowodów, ale pozwany powinien je wskazać. Prawidłowe wniesienie sprzeciwu skutkuje tym, że nakaz zapłaty traci moc w całości, a e-sąd przekazuje sprawę do zwykłego sądu.

 

Po wniesieniu sprzeciwu sprawa trafia do tzw. „trybu zwykłego” i jest przekazywana do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego – tryb ten jest powszechnie krytykowany, gdyż często ogranicza on możliwość wyboru właściwości miejscowej sądu, jaką miałby powód w przypadku wniesienia pozwu w formie tradycyjnej.

 

Po wniesieniu pozwu sąd wezwie Pana do uzupełnienia dokumentów, np. przedstawienia dokumentów zawnioskowanych w sprawie, często również samego pozwu. Natomiast w mojej ocenie w świetle obecnie obowiązujących przepisów nie ma podstaw do żądania od Pana uzupełnienia opłaty sądowej w sprawie.

 

Sąd może następnie rozpatrzyć sprawę również pod Pana nieobecność, jednak z ostrożności procesowej sugeruję, aby brał Pan udział w postępowaniu. Nie musi Pan korzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika, niemniej z pewnością zwiększy to szanse na wygraną. Może Pan również cofnąć powództwo w całości, jednak w takiej sytuacji pozwany może od Pana żądać zwrotu kosztów procesu.

 

Na chwilę obecną nie ma podstaw do zaskarżenia postanowienia sądu, gdyż postąpił on zgodnie z procedurą.

 

Może Pan także wnieść o zwrot kosztów dojazdu oraz kosztów wolnego dnia w pracy – pracodawca taki dzień powinien Panu dać na podstawie wezwania z sądu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dariusz Kostyra

Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawem cywilnym oraz rodzinnym. Zakończył już współpracę z serwisem eporady24.pl.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl