.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie części urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 28.09.2016

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po 14 tygodniach podstawowego urlopu macierzyńskiego, matka może się go zrzec na rzecz ojca dziecka. Czy to prawo przysługuje także wtedy, gdy matka rodzi drugie dziecko, będąc na urlopie wychowawczym (na pierwsze dziecko) i nie przechodzi na urlop macierzyński tylko pobiera zasiłek macierzyński?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiadając na Pana pytanie uprzejmie informuję, że jeśli chodzi o udzielenie urlopu macierzyńskiego pracownicy, która urodzi dziecko na urlopie wychowawczym, wszystko zależy od tego, w którym momencie trwania urlopu wychowawczego na poprzednie dziecko, jego mama urodzi kolejne dziecko.

 

Jeśli między urodzeniem dziecka a końcem urlopu wychowawczego przypada więcej lub dokładnie tyle tygodni, ile obejmuje podstawowy urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski w wymiarze przysługującym zgodnie z Kodeksem pracy – pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka za okres odpowiadający długością okresowi: podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego.

 

Jeśli między urodzeniem dziecka a końcem urlopu wychowawczego przypada mniej tygodni, niż wynosi podstawowy urlop macierzyński w wymiarze odpowiadającym liczbie dzieci urodzonych przy jednym porodzie – pracownica, po zakończeniu urlopu wychowawczego, korzysta z pozostałej części podstawowego urlopu macierzyńskiego. Po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego ma też prawo skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i z urlopu rodzicielskiego.

 

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.

 

Problem, jaki pojawia się w pytaniu wiąże się z okresem otrzymywania zasiłku przez matkę w czasie urlopu wychowawczego. W mojej opinii okres pobierania zasiłku w zastępstwie urlopu macierzyńskiego nie jest okresem korzystania z urlopu macierzyńskiego. De facto pracownica ciągle przebywa na urlopie wychowawczym, a jedynie otrzymuje dodatkowy zasiłek.

 

Dlatego jeśli chce przekazać urlop macierzyński do wykorzystania ojcu dziecka – po zakończeniu urlopu wychowawczego powinna wykorzystać co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »