.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić, aby cały spadek po dziadku przypadł babci?

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 09.03.2008

Toczy się postępowanie spadkowe po zmarłym dziadku. Co należy zrobić, aby cały spadek przypadł babci?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli od chwili śmierci dziadka nie minęło 6 miesięcy, jego dzieci mogą odrzucić spadek. W takim wypadku będą one wyłączone z dziedziczenia, tak jakby nie dożyły spadku. Gdyby to zrobiły, wówczas zostaliby do niego powołani zstępni dzieci spadkodawcy, czyli wnuki. One również mogą odrzucić spadek. Jeżeli wnuki mają dzieci (prawnuki spadkodawcy), to zostaną one powołane do spadku. Jeżeli prawnuki spadkodawcy są niepełnoletnie do odrzucenia spadku ich opiekunowie prawni będą musieli uzyskać zgodę sądu rodzinnego, co będzie bardzo trudno uzyskać (odrzucenie spadku jest dla małoletnich z reguły działaniem niezgodnym z ich dobrem).

 

W sytuacji kiedy zarówno dzieci spadkodawcy, jak i jego wnuki odrzucą spadek, a spadkodawca nie miał rodzeństwa, jedynym spadkobiercą będzie jego żona (przy przyjęciu, że rodzice dziadka również nie żyją, a wnuki nie mają dzieci). Natomiast jeżeli dziadek miał rodzeństwo, to po odrzuceniu spadku przez jego dzieci i bezdzietne wnuki, do spadku powołani zostaną jego żona oraz rodzeństwo (lub zstępni zmarłego rodzeństwa).

 

Z powyższego wynika, że tylko w sytuacji kiedy spadek zostanie odrzucony przez wszystkich potencjalnych spadkobierców ustawowych (dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa) prócz babci, jedynym spadkobiercą zostanie ona.

 

Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się przed notariuszem lub przed sądem. Oświadczenie takie może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Dzień, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania, to z reguły dzień dla spadkobierców ustawowych, w którym spadkobierca dowiedział się o śmierci spadkodawcy, a dla spadkobierców w dalszej kolejności dzień, w którym dowiedzieli się o odrzuceniu spadku przez spadkobierców wyprzedzających ich w dziedziczeniu.

 

Jeżeli dziadek miał małoletnich zstępnych (prawnuków) lub rodzeństwo (istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąd rodzinny nie wyrazi zgody na odrzucenie spadku przez małoletnich i że rodzeństwo dziadka lub dalsi zstępni rodzeństwa nie odrzucą spadku) najlepszym sposobem na to, aby babci przypadł cały spadek, jest przyjęcie spadku przez dzieci spadkodawcy, a następnie dokonanie działu spadku.

 

Dział spadku może być przeprowadzony w taki sposób, że wszystkie rzeczy wchodzące w skład spadku przypadną babci bez obowiązku dopłat na rzecz pozostałych spadkobierców (dzieci spadkodawcy). Dział spadku przeprowadza się w formie umowy miedzy spadkodawcami lub przed sądem w postępowaniu o dział spadku.  W przypadku, gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowny dział spadku musi mieć formę aktu notarialnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »