Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie samochodu córce z obowiązkiem spłaty brata

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 16.05.2018

Jestem wdowcem, córka pełnoletnia jest już samodzielna, na utrzymaniu mam niepełnoletniego syna. Chcę przekazać córce samochód z zachowaniem sprawiedliwego podziału pomiędzy dziećmi na uzgodnionych wzajemnie warunkach. Samochód wartości rynkowej ok. 12 tys. zł przejmuje córka; córka spłaca brata w wysokości połowy wartości samochodu; właścicielką samochodu zostaje córka. Jak sporządzić umowę darowizny, która uwzględniałaby ww. warunki i spełniała wymogi obowiązujące we wszelkich urzędach, m.in. w US?

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kwestię darowizny reguluje Kodeks cywilny w art. 888 i dalszych. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Zgodnie z art. 890 zastrzeżona jest forma aktu notarialnego dla dokonania darowizny, jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Oznacza to, że w przypadku zawarcia umowy darowizny w zwykłej formie pisemnej staje się ona ważna z chwilą fizycznego przekazania (wydania) pojazdu. Dlatego też umowa darowizny pojazdu w zwykłej formie pisemnej nie powinna być kwestionowana w wydziale komunikacji przy jego rejestracji na Pana córkę.

 

Przechodząc do kwestii ustalenia spłaty Pana syna w umowie darowizny, jest to co do zasady możliwe na podstawie art. 893: „darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (polecenie)”.

 

Zgodnie z tym przepisem może nałożyć Pan obowiązek zapłaty odpowiedniej sumy na rzecz syna. Przykładowy zapis: „Darczyńca zobowiązuje Obdarowanego do dokonania spłaty (darowizny) na rzecz brata Obdarowanego … (imię, nazwisko) w wysokości 50% wartości pojazdu, tj. 6000 zł, a Obdarowany obowiązuje się zobowiązanie spełnić w terminie 14 dni od zawarcia niniejszej umowy”. Ewentualnie nie jest wymagane podanie terminu dla dokonania zapłaty, ważne natomiast, żeby w zdaniu znalazło się także zobowiązanie obdarowanej.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Przekazanie samochodu córce z obowiązkiem spłaty brata

 

W pozostałym zakresie umowa darowizny pojazdu musi posiadać takie same dane jak w przypadku jego sprzedaży, tj.:

 

  • dokładne określenie stron umowy (najlepiej jeśli znajdą się tu poza podstawowymi danymi także nr PESEL oraz nr dowodu osobistego),
  • dokładne określenie przedmiotu darowizny (czyli dane identyfikacyjne pojazdu, jak nr rejestracyjny, nr VIN, rok produkcji, nr dowodu rejestracyjnego oraz co dość istotne wartość pojazdu, czyli 12 000 zł),
  • datę sporządzenia umowy darowizny,
  • podpisy Darczyńcy i Obdarowanej,

    oraz dodatkowo w treści umowy:


  • Pana oświadczenie, że daruje Pan samochód obdarowanej,
  • oświadczenie obdarowanej o przyjęciu darowizny,
  • Pana oświadczenie, iż jest ojcem obdarowanej i że jest to pierwsza darowizna, którą na jej rzecz czyni.

 

W celu uniknięcia obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn obdarowana powinna zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od przekazania przedmiotu darowizny (w przypadku nie zachowania formy aktu notarialnego), zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn:

 

„1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1)  zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2–5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4”.

 

Jeżeli chodzi o darowiznę Pana córki na rzecz Pana syna, to jeśli jest to darowizna w pierwszej grupie podatkowej i nie przekracza kwoty 9637 zł wskazanej w art. 9, to (ust. 1) „opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9637 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej”. W związku z tym jeśli w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, Pana córka nie czyniła na rzecz Pana syna innych darowizn, nie powstanie obowiązek podatkowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Darowizna zakładu produkcyjnego

Jakie opłaty będą związane z dokonaniem darowizny z ojca na syna zakładu produkcyjnego o wartości 350 000 zł? Ojciec otrzymał emeryturę i obecnie chce przepisać zakład na mnie. Mam dwie siostry, czy będę musiał wypłacić im jakieś pieniądze w związku z przejęciem zakładu?

Darowizna dla osoby niespokrewnionej

Mieszkamy w budynku należącym do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, mamy możliwość wykupu mieszkania. Niedawno sąsiad zaproponował nam, że możemy wykupić jego lokal (on nie ma na to pieniędzy). Oczywiście sąsiad miałby do śmierci mieszkać w swoim mieszkaniu. Czy możliwe jest przekazan
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »