Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie mieszkania ze spadku synowi a podatek

Autor: Paula Dąbrowska • Opublikowane: 17.01.2018

Zmarli moi rodzice. Jestem jedynym spadkobiercą. W skład masy spadkowej wchodzi mieszkanie. Chciałbym po objęciu spadku przekazać je w darowiźnie synowi. Czy taka darowizna jest objęta zwolnieniem podatkowym?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przekazanie mieszkania ze spadku synowi a podatek

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.2016.205 t.j.) – podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. dziedziczenia oraz darowizny.

 

Zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci), wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę (tzw. „0” grupa podatkowa), jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, a jeżeli dokumentem potwierdzającym nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych jest akt poświadczenia dziedziczenia, termin 6 miesięcy, liczy się od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza. Zgłoszenia należy dokonać na formularzu SD-Z2.

 

Zakładając, że nabędzie Pan prawo własności nieruchomości już po przeprowadzeniu postępowania spadkowego lub po zarejestrowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego przez notariusza, będzie Pan mógł dokonać darowizny na rzecz zstępnego – syna. Zarówno dziedziczenie, jak i darowizna tejże nieruchomości korzystać będą ze zwolnienia podmiotowego z uwagi na tzw. „0” grupę podatkową, pod warunkiem powiadomienia o tym urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku darowizny nieruchomości – z uwagi na obowiązek dokonania tego w formie aktu notarialnego i treść art. 18 ustawy, to notariusz jest płatnikiem podatku, a zatem to on dokonuje zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. W przypadku dziedziczenia to spadkobierca jest obciążony obowiązkiem powiadomienia urzędu skarbowego poprzez złożenie wypełnionego druku SD-Z2.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI plus 10 =

»Podobne materiały

Wpłaty od rodziców na konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Mam 24 lata, jestem studentem, nie pracuję i nigdy nie pracowałem. Posiadam dwa konta bankowe, na których mam zgromadzone dzięki rodzicom środki – odpowiednio 90 i 20 tys. zł. Ponadto regularnie wpłacam na swoje konta 3-4 tys. zł miesięcznie, również od rodziców. Jednorazowo wpłaciłem także 66

 

Podatek od spadku z 1994 r.

Moja małżonka wraz z bratem odziedziczyli po rodzicach dom o wartości 120 000 zł i chcieliby go przepisać na siebie. Mama zmarła w 1994 r., a tata w 2001. Jaki podatek od spadku małżonka z bratem będą musieli zapłacić urzędowi skarbowemu? Nie wszczęto jeszcze sprawy spadkowej.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »