Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie mieszkania wujkowi

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 29.11.2019

Jestem właścicielką mieszkania spółdzielczego własnościowego po babci, przekazanego darowizną 11 lat temu. Brat mojej mamy jest po rozwodzie i wspólnie z rodzicami postanowiliśmy przekazać wujkowi moje mieszkanie po babci, a po jego matce. Jak przeprowadzić tę operację przy najmniejszych kosztach obu stron?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przekazanie mieszkania wujkowi

Fot. Fotolia

Dokonanie darowizny a zwolnienie od podatku

Co do zasady dokonywanie darowizny jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podatnicy mogą jednak skorzystać ze zwolnienia od podatku o którym mowa w art. 4a ustawy. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku darowizny dokonywane pomiędzy członkami najbliższej rodziny. Przez członków najbliższej rodziny nie uznaje się niestety pokrewieństwa w stosunku do ciotki/wujka. W rezultacie w takim przypadku zastosowania powyższe zwolnienie nie znajdzie.

Pokrewieństwo a koszty darowizny

Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby wykonać dwie darowizny. Jedna od Pani dla mamy i druga od mamy dla wujka (czyli od siostry dla brata). Obydwie darowizny będą korzystały ze zwolnienia od podatku. Trzeba bowiem zaznaczyć, że żaden przepis prawa nie ogranicza w sposób czasowy możliwości dokonywania darowizny. Oznacza to, że można dokonać jedną darowiznę po drugiej. W przypadku dokonywania darowizny u notariusza wszelkie obowiązki związane z powiadomieniem urzędu skarbowego przechodzą na notariusza. Oznacza to, że osoby obdarowane nie muszą składać żadnych dokumentów do US w celu skorzystania ze zwolnienia. W takim przypadku podatek nie wystąpi jednak trzeba będzie ponieść podwójne opłaty u notariusza.

 

Mimo wszystko z dostępnym możliwości wydaje się to najbardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem. Dodatkowo notariusza zawsze ma możliwość zastosowania niższej stawki opłaty. Poniżej przykład przy założeniu, że wartość nieruchomości wynosi 100 000 zł.

Przykłady kosztów darowizny i podatku

Dwie darowizny

Brak podatku

Koszt notariusza 2 x 1170 zł

Suma: 2340 zł

 

Darowizna bezpośrednio dla wujka

Podatek wg stawki 12% – 10 325 zł

Kosz notariusza 1170 zł

Suma: 11495 zł

 

Sprzedaż mieszkania wujkowi

Podatek PCC wg stawki 2% – 2000 zł

Koszt notariusza – 1170 zł

Suma: 3170 zł

 

Ustanowienie nieodpłatnej służebności w mieszkaniu

Podatek wg stawki 12% – 3104 zł

Koszt notariusza – 1170 zł

Suma: 4274 zł

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus zero =

»Podobne materiały

Darowizna uczyniona pod wpływem szantażu, jak udowodnić?

Moja mama w 2012 r. bardzo chorowała, kilkakrotnie była hospitalizowana i z jej stanem psychicznym nie było najlepiej. Pod wpływem szantażu mojego brata zapisała swoje mieszkanie jego córce. Mama ma służebność osobistą polegającą na nieodpłatnym i dożywotnim korzystaniu z całego lokalu mieszkalnego.

 

Odwołanie darowizny przez jednego z dwojga darczyńców

Czy można odwołać darowiznę, która została przekazana przez moją matkę na rzecz córki wobec rażącej niewdzięczności ze strony mojej siostry? Dokładnie notarialnej darowizny nieruchomości dokonali oboje rodzice, była ona ich wspólną własnością. Ojciec stoi po stronie siostry i razem dokuczają matce.

 

Zakres obowiązku utrzymywania domu przez właściciela i dożywotnika

Przed kilkoma laty rodzice przepisali na mnie dom w zamian za nieodpłatnie prawo dożywotniego użytkowania nieruchomości i moje zobowiązanie się do utrzymywania domu (w załączniku akt notarialny). Tato chyba ma początki jakiś zaburzeń psychicznych, ale nie chce iść do lekarza. Ciągle przy czymś manip

 

Zgoda sądu na darowanie części mieszkania należącej do osoby ubezwłasnowolnionej

Mam 37 lat i od urodzenia mieszkam z rodzicami w spółdzielczym lokalu mieszkalnym. W 2000 roku rodzice wykupili mieszkanie na własność, czyli posiadają prawo do własnościowego spółdzielczego lokalu mieszkalnego. Od 2014 roku mój tata wskutek choroby jest osobą całkowicie ubezwłasnowolnioną. Mama jes

 

Czy można podważyć umowę dożywocia?

Mieszkam w USA na stałe. Rodzice moi mieli spory majątek (nieruchomości), który umową o dożywocie przekazali w całości jednej córce (czyli mojej siostrze) i jej mężowi. Druga siostra zrzekła się prawnie majątku, ale ja nie. Siostra, która opiekowała się moją mamą, zmarła, a jej mąż (czyli mój szwagi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »