Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie mieszkania w formie darowizny

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.06.2019

Przez 30 lat rodzice zamieszkiwali w spółdzielczym mieszkaniu własnościowym. Przez cały ten okres byłam w mieszkaniu zameldowana. Przed czterema laty, po śmierci ojca, prawo na mocy testamentu sporządzonego przez ojca nabyła w całości mama. Chce mi je oddać w formie darowizny. Co powinnam teraz zrobić, aby mama przekazała mi w formie darowizny mieszkanie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwsze kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż fakt Pani zameldowania w lokalu do którego Pani mama ma prawo nie daje Pani, prócz prawa do zamieszkiwania, żadnego innego prawa do lokalu. Zameldowanie stanowi bowiem wyłącznie czynność formalną i nie wiąże Panią z prawem do lokalu. Z uwagi na powyższe by zgodnie z przepisami prawa przenieść na Panią spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, zasadnym jest darowanie tegoż prawa przed notariuszem, tj.  z zachowaniem formy aktu notarialnego.

 

Innymi słowy nie mogą Panie dokonać tej czynności w formie pisemnej z wyłączeniem notariusza, jaka by ona nie była, bowiem czynność taka będzie nieważna z mocy prawa. Zawierając umowę darowizny notariusz w Pani imieniu zgłosi nabycie przez Panią prawa do urzędu skarbowego. Otrzymanie takiego prawa nie będzie niosło ze sobą obowiązku zapłaty podatku po Pani stronie. Jeżeli Pani natomiast zechce sprzedać prawo do lokalu przed 5 laty od dnia otrzymania prawa, wówczas jeżeli nie przeznaczy Pani środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na własne celem mieszkaniowe, zmuszona będzie Pani zapłacić podatek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa dożywocia alternatywą dla darowizny

Moi dziadkowie chcą przepisać na mnie mieszkanie. Ich spadkobiercami są moja mama i jej brat, którzy zgadzają się na to. Chciałbym się dowiedzieć, jak najlepiej przekazać tę nieruchomość, aby w przyszłości nikt ze spadkobierców nie mógł żądać ode mnie zwrotu nieruchomości lub j

Podważenie darowizny dla małoletniej córki

Zrobiłem akt darowizny na domu dla małoletniej córki. Jednak sąd podważył tę umowę ze względu na służebność dla moich rodziców (oraz ja sam zmieniłem zdanie). Czy córka po osiągnięciu 18 lat może się posłużyć tą umową i próbować ją wyegzekwować?

Rodzeństwo chce rozliczenia z darowizny – co im się należy?

Moje pytanie dotyczy rozliczeń z rodzeństwem z przepisanego na mnie mieszkania. Jest nas trzy córki; siostry zgodziły się, aby mama przepisała na mnie mieszkanie i tak też się stało: mieszkanie zostało przepisane w formie umowy darowizny wraz z ustanowieniem służebności na rzecz mamy. M
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »