Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie mieszkania w formie darowizny

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 16.06.2019

Przez 30 lat rodzice zamieszkiwali w spółdzielczym mieszkaniu własnościowym. Przez cały ten okres byłam w mieszkaniu zameldowana. Przed czterema laty, po śmierci ojca, prawo na mocy testamentu sporządzonego przez ojca nabyła w całości mama. Chce mi je oddać w formie darowizny. Co powinnam teraz zrobić, aby mama przekazała mi w formie darowizny mieszkanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przekazanie mieszkania w formie darowizny

Fot. Fotolia

W pierwsze kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż fakt Pani zameldowania w lokalu do którego Pani mama ma prawo nie daje Pani, prócz prawa do zamieszkiwania, żadnego innego prawa do lokalu. Zameldowanie stanowi bowiem wyłącznie czynność formalną i nie wiąże Panią z prawem do lokalu. Z uwagi na powyższe by zgodnie z przepisami prawa przenieść na Panią spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, zasadnym jest darowanie tegoż prawa przed notariuszem, tj.  z zachowaniem formy aktu notarialnego.

 

Innymi słowy nie mogą Panie dokonać tej czynności w formie pisemnej z wyłączeniem notariusza, jaka by ona nie była, bowiem czynność taka będzie nieważna z mocy prawa. Zawierając umowę darowizny notariusz w Pani imieniu zgłosi nabycie przez Panią prawa do urzędu skarbowego. Otrzymanie takiego prawa nie będzie niosło ze sobą obowiązku zapłaty podatku po Pani stronie. Jeżeli Pani natomiast zechce sprzedać prawo do lokalu przed 5 laty od dnia otrzymania prawa, wówczas jeżeli nie przeznaczy Pani środków uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na własne celem mieszkaniowe, zmuszona będzie Pani zapłacić podatek.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + 7 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »