Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie mężowi przedsiębiorstwa umową darowizny

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 18.10.2019

Przekazałam mężowi przedsiębiorstwo umową darowizny. W skład przedsiębiorstwa wchodziły m.in. takie materiały jak drut. Drut jest odwrotnie opodatkowany VAT. Przekazanie przedsiębiorstwa jest zwolnione z VAT-u, ale czy drut też? Czy w moim zlikwidowanym przedsiębiorstwie muszę zrobić korektę VAT-u?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Przekazanie mężowi przedsiębiorstwa umową darowizny

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pojęcie zbycia przedsiębiorstwa należy rozumieć w sposób szeroki, co oznacza, że nie jest to tylko sprzedaż, ale również darowizna.

 

W rezultacie czynność darowizny przedsiębiorstwa nie podlega pod ustawę VAT. Jest to zatem nie tyle zwolnienie od podatku, co wyłączenie z zakresu przedmiotowego ustawy. Wyłączenie z zakresu działania przepisów ustawy oznacza, że do czynności tych nie znajdują zastosowania żadne z jej regulacji. Dotyczy to również przepisów o dokumentowaniu i ewidencjonowaniu tych czynności.

 

Ponadto należy również odnieść się do samej definicji przedsiębiorstwa. Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

 

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5) koncesje, licencje i zezwolenia;

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8) tajemnice przedsiębiorstwa;

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Jak zatem widać towary stanowią element przedsiębiorstwa. Dotyczy to wszystkich towarów niezależnie czy ich dostawa jest opodatkowana na zasadach ogólnych, czy zastosowanie znajdą przepisy dotyczące odwrotnego obciążenia.

 

W konsekwencji darowizna towarów w ramach darowizny przedsiębiorstwa jest wyłączona z zakresu regulacji ustawy VAT.

 

Reguła to dotyczy również towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. W rezultacie małżonek, który otrzymuje takie towary nie wykazuje ich w deklaracji VAT. Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie sprzedaży przez małżonka tych materiałów (towarów) lub też produktów powstałych w wyniku ich przeróbki.

 

Natomiast po Pani stronie nie powstanie obowiązek dokonania korekty podatku. W tym miejscu należy bowiem wskazać na treść art. 91 ust. 9 ustawy VAT, gdzie czytamy, że w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Jednakże nie ma podstaw do dokonania takiej korekty. Jeżeli bowiem małżonek otrzymany w darowiźnie towar/materiały będzie wykorzystywał do prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej to nie zostają spełnione warunki obligujące do dokonania korekty. W konsekwencji ani Pani, ani małżonek nie musicie dokonywać korekty podatku w związku z darowizną przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą towary/materiały objęte odwrotnym obciążeniem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + 4 =

»Podobne materiały

Amortyzowany pojazd rolniczy będący częścią spadku – obowiązki podatkowe spadkobiercy

Mój mąż zmarł dwa miesiące temu, był rolnikiem. Prowadził gospodarstwo rolne rodziców. Miał też własne grunty rolne. Od 2006 r. był VAT-owcem, co miesiąc rozliczał się z urzędem skarbowym. W tym też roku poprzez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mąż zakupił nowy

Zakupione mieszkanie przeznaczone na działalność a możliwość uzyskania zwrotu VAT

Czy kupując mieszkanie na rynku wtórnym od osoby fizycznej, z przeznaczeniem (w całości) na prowadzenie działalności gospodarczej, istnieje możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT? Obecny właściciel też ma firmę – może gdyby lokal wprowadził do swej działalności, a potem sprzed

Zwrot różnicy VAT za materiały budowlane

Mieszkam i pracuję w Niemczech, mam tam rezydencję podatkową. Kupiłem jednak kilka miesięcy temu działkę w Polsce i rozpoczynam budowę domu. Chciałbym odzyskać różnicę podatku VAT od zakupionych materiałów. Jaki adres nabywcy powinien widnieć na fakturze (zamieszkania – niemiec
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »