Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie domu w Niemczech córce a podatki w Polsce

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 27.11.2017

Kupiliśmy w 1991 roku w Niemczech dom i w nim mieszkamy i tam jesteśmy zameldowani. W 2000 roku notarialnie przekazaliśmy ten dom dla naszej jedynej córki, która mieszka i będzie mieszkać w Polsce, a my mamy notarialnie prawo w tym domu mieszkać tak długo, jak zechcemy. Właścicielką jest córka, przekazanie na zasadzie dziedziczenia i w Niemczech jest opodatkowane, to znaczy zwolnienie przez Finanzamt na zasadzie zgłoszenia w ramach sumy wolnej od podatku. W Niemczech jest wszystko jasne. Jak sprawa wygląda w Polsce, w razie sprzedaży za naszą zgodą przez córkę tego domu? Czy w Polsce jakieś opłaty spadkowe?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przekazanie domu w Niemczech córce a podatki w Polsce

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności wyjaśnię, jak na gruncie prawa polskiego wygląda kwestia nabycia spadku. Otóż zagadnienie to regulacje ustawa o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tart. 2 tejże ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Z powyższego wynika zatem, że jeżeli osoba mieszkająca w Polsce lub mająca polskie obywatelstwo nabędzie w spadku rzeczy znajdujące się za granicą (np. w Niemczech), to, co do zasady, będzie musiała rozliczyć się z tego przed polskim urzędem skarbowym. Jednakże w opisywanej ustawie przewidziano całkowite zwolnienie od podatku od spadku, jeżeli spadkobierca nabędzie spadek po członkach najbliższej rodziny i zgłosi ten fakt, na formularzu SD-Z2, do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku lub wydania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia. W takim przypadku niezależnie od wielkości nabytego spadku oraz miejsca położenia przedmiotów wchodzących w skład spadku spadkobierca nie zapłaci żadnego podatku.

 

Jeżeli chodzi natomiast o kwestię sprzedaży przez córkę nieruchomości znajdującej się w Niemczech, to w tym zakresie trzeba sięgnąć do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a RFN. W świetle art. 6 tej umowy dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce z majątku nieruchomego, położonego w Niemczech, jest opodatkowane w Niemczech. Oznacza to, że sprzedaż nieruchomości położonej w RFN należy rozliczyć wyłącznie w niemieckim urzędzie skarbowym. W polskim urzędzie skarbowym nie trzeba składać żadnych dokumentów z tytułu sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Niemczech. Transfer pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nie podlega żadnemu opodatkowaniu, nie trzeba również zgłaszać tego do żadnego urzędu.

 

 

 

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus 0 =

»Podobne materiały

Podatek spadkowy a pobyt za granicą

W październiku 2008 r. sąd zatwierdził spadek po mojej zmarłej mamie. Ponieważ stale mieszkam za granicą, nie miałem możliwości odebrania pism z urzędu skarbowego, które przychodziły na adres zmarłej mamy. Będąc w Polsce w styczniu, dowiedziałem się w urzędzie skarbowym, że muszę zapłacić podatek sp

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »