Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie części zysku ze sprzedaży mieszkania przy podziale majątku

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 12.09.2019

Jestem po rozwodzie bez orzekania o winie i bez podziału majątku. Wsólmy majątek to dwa mieszkania. Mój były mąż sprzedał jedno mieszkanie i chce przekazać mi część uzyskanej kwoty. Chcę zawrzeć bezpieczną umowę przekazania tej części zysku. Jakie i w jakiej formie powinny być przygotowane dokumenty notarialne aby nie było problemu prawnego z mieszkaniem w Warszawie, którego na chwilę obecną ja nie chce sprzedawać, a niestety on jest współwłaścicielem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Przekazanie części zysku ze sprzedaży mieszkania przy podziale majątku

Podstawę prawną dla wskazanego stanu faktycznego stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie bowiem z treścią art. 31 Kodeksu rodzinnego:

 

„§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4.kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.)”.

 

Zgodnie z opisem stanu faktycznego w skład majątku wspólnego wchodzą dwa mieszkania, przy czym jedno mąż sprzedał. Proszę o wyjaśnienie, czy Pani wyraziła zgodę na sprzedaż? Uregulowania kompleksowo sprawy wymaga podpisania aktu notarialnego, w którym Państwo dokonacie podziału majątku wspólnego. W akcie powinniście Państwo wskazać wszystkie przedmioty majątkowe stanowiące mienie wspólne wraz z ich wartością. Nadto należy także zaznaczyć, który przedmiot majątkowy przepadnie każdemu z Państwa. W wypadku sprzedaży mieszkania w skład majątku wchodzi cena zbycia. Dzieląc majątek, w akcie musi być wskazane, iż mieszkanie w Warszawie przypada Pani, a także ułamkowa część ceny uzyskanej ze sprzedaży. W razie odmowy podpisania aktu notarialnego przez byłego męża będzie mogła Pani wystąpić z wnioskiem o podział majątku wspólnego na drogę sądową. Mąż będzie zobligowany przedstawić akt notarialny zbycia mieszkania.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + 7 =

»Podobne materiały

Czy mieszkania nabyte przez męża ze swoich środków wchodzą w skład majątku wspólnego?

Jesteśmy od 25 lat małżeństwem. Za moją zgodą mąż złożył pozew o rozwód. Zamierzamy (jeszcze przed zakończeniem sprawy rozwodowej) wnieść o rozłączność majątkową i podział majątku wspólnego. Jesteśmy oboje właścicielami zajmowanego przez nas (wraz z córką) mieszkania własnościowego spółdzielczego or

Wycena majątku

Jesteśmy po rozwodzie bez orzekania winy. Mieszkaliśmy w domu należącym tylko do mnie, obok był budynek firmowy (darowizna przed ślubem). Przed rozwodem dokonywałem w obu posesjach remontów, praktycznie wszystko robiłem sam (mam na to dowody). Sąd przy wycenie majątku i poczynionych nakładów wycenił

Chcę się rozwieść - od czego zacząć?

Jestem od niedawna mężatką, mamy jedno dziecko. Mieszkamy razem w mieszkaniu męża, tzn. jest to mieszkanie spółdzielcze-lokatorskie, którego był posiadaczem jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Planuję rozwód i chcę się rozwieść, stąd moje pytania: czy po rozwodzie będę musiała wraz z dziec
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »