Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejście z umowy o pracę na działalność a ciąża

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 11.07.2018

Obecnie pracuje na umowę o pracę w firmie X. Umowa trwa od ponad roku. Chciałabym jednak przejść w tym roku na działalność gospodarczą. Jak będzie wyglądała moja sytuacja w momencie zajścia w ciążę? Jak, jeżeli będę świadczyć usługi w działalności w dalszym ciągu dla firmy X (czyli przejście z umowy na działalność), a jak jeżeli będzie to inna firma? Na jakiej podstawie będzie wyliczane wynagrodzenie macierzyńskie, a na jakiej zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży? Ile wynosi maksymalna składka, jaką mogę wpłacić z działalności na ZUS-u?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli z umowy o pracę przejdzie Pani na działalność gospodarczą, będzie Pani traktowana jako przedsiębiorca bez względu na to, czy współpracować Pani będzie z obecną firmą, czy z inną*.

 

Świadczenia związane z macierzyństwem będą dla Pani uzależnione od tego, czy prowadząc działalność gospodarczą, będzie Pani opłacała składkę chorobową, czy też nie. W przypadku nieopłacania składki chorobowej po urodzeniu dziecka nie otrzyma Pani żadnych świadczeń. Jeśli jednak taka składkę Pani będzie opłacać – otrzyma Pani zasiłek macierzyński.

 

Jednak jego wysokość będzie uzależniona od okresu, przez jaki Pani opłacała składki. Obecnie bowiem obowiązują już nowe przepisy dotyczące wyliczania podstawy zasiłku, zgodnie z którymi jeśli kobieta prowadząca działalność nie opłacała składki przez całe 12 miesięcy, do podstawy wlicza się składki opłacone przez ubezpieczoną plus uzupełnia się do 12 miesięcy o najniższą podstawę.

 

Słowem – jeśli Pani teraz zacznie prowadzić działalność gospodarczą (wszystko jedno, dla której firmy) i w okresie krótszym niż 12 miesięcy zajdzie Pani w ciążę i urodzi dziecko, to choćby przez kilka miesięcy opłacała Pani wysoką składkę i tak otrzyma Pani stosunkowo niski zasiłek.

 

W 2016 r. p odstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 19 ust. 10 ustawy o sus. Tak wynika z art. 20 ust. 3 ustawy o sus. Wynagrodzenie to w 2016 r. wynosi 4055 zł, wiec podstawa nie może przekraczać 10 137,50 zł.





* Stan prawny z dnia 09.08.2016 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - 2 =

»Podobne materiały

Urodzenie martwego dziecka a prawo do zasiłku

Przebywam na urlopie wychowawczym, niestety wczoraj urodziłam martwe dziecko. Czy przysługuje mi w tej sytuacji jakiś zasiłek chorobowy lub macierzyński?

 

Świadczenie z ZUS przysługujące rodzicom po poronieniu w 8. tygodniu ciąży

Czy po poronieniu w ósmym tygodniu ciąży można otrzymać jakieś świadczenie z ZUS-u? Czy potrzebne jest zaświadczenie ze szpitala (nie otrzymałam go do tej pory)? Czy jeśli poroniłam rok temu, to nie jest jeszcze za późno, żeby starać się o takie świadczenie?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »