.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejście nauczyciela na emeryturę w myśl ustawy z 16 listopada 2016 r.

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 06.09.2017

Jestem nauczycielem i w 2008 roku nabyłam prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek (Karta Nauczyciela art. 88). 60 lat skończę 9 maja 2019 roku i chciałabym przejść na emeryturę z dniem 31 sierpnia 2018 roku. Czy w myśl ustawy z 16 listopada 2016 r. będę mogła przejść na tzw starych warunkach naliczania emerytury? Czy raczej powinnam przejść na emeryturę na tych warunkach do 31 sierpnia 2017 r.?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kolejna nowelizacja dotycząca wieku emerytalnego znowu wprowadziła zamieszanie i może okazać się, że znowu coś się zmieni*. Odpowiedzieć więc mogę jedynie na podstawie obecnego stanu i treści ustawy.

 

Zgodnie z Kartą nauczyciela na emeryturę bez względu na wiek mogli przejść nauczyciele, którzy do końca 2008 r. osiągnęli 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat w oświacie („przy tablicy”), lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym, oraz byli zatrudnieni w szkole na co najmniej pół etatu.

 

Przejście na emeryturę na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela, obliczaną na tzw. starych zasadach, możliwe jest jedynie przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Tymczasem 16 listopada 2016 r. Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, który prowadzi do cofnięcia wieku emerytalnego- powszechny wiek emerytalny ponownie wyniesie 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.

 

Nadal toczą się w senacie nad ustawą dalsze prace legislacyjne.

 

Obecnie jednak ustawa przepis przejściowy, zgodnie z którym nauczyciele, którzy spełnili warunki określone w art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela oraz w okresie przed dniem wejścia w życie nowelizacji (1 października 2017 r.) osiągną wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, a nie osiągną wieku emerytalnego według obecnych przepisów, bądź w okresie od 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. osiągną wiek wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - uprawnieni będą do przejścia na emeryturę z art. 88 Karty Nauczyciela po rozwiązaniu czy wygaśnięciu stosunku pracy oraz po zgłoszeniu wniosku o emeryturę do dnia 31 sierpnia 2018 r.

 

Jednak Pani wiek emerytalny osiągnie 9 sierpnia 2019 roku. Wyda się więc, że ten przepis nie ma do Pani zastosowania. Nowelizacja nie odnosi się bowiem do sytuacji osób jak Pani.

 

Biorę poprawkę, że nie będzie nowelizacji Karty Nauczyciela w zakresie dotyczącym uprawnień do przejścia na emeryturę wcześniejszą, należy przyjąć, że przepisy nie ograniczają terminu na złożenie wniosku przez osoby, która wiek emerytalny osiągnie po 31 sierpnia 2018 roku.

 

Emerytura powinna zostać przyznana na wniosek złożony przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego (obniżonego zgodnie z nowelizacją do 60 lat).

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 03.04.2017 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »