.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejście na emeryturę i praca na etacie w spółce

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 07.02.2018

Chcę przejść na emeryturę od 01.10.2017, ale chciałbym dalej pracować na etacie dyrektora w spółce z o.o., której jestem współwłaścicielem. Słyszałem, że powinienem się zwolnić z pracy 30.09 i ponownie zatrudnić od 1.10. Czy to prawda? Mam zebraną pełną dokumentację ze studiów i wszystkich poprzednich miejsc pracy, ale jeszcze nie wystąpiłem o obliczenie kapitału początkowego. Czy mogę to zrobić razem z wnioskiem o przyznanie emerytury? Jakie formularze mam wypełnić? Rozumiem, że wniosek muszę złożyć przed planowaną datą przejścia na emeryturę. Jak się za to zabrać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przejście na emeryturę i praca na etacie w spółce

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 103a ustawy o emeryturach i rentach prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

 

Przepis przewidujący zawieszenie prawa do emerytury w razie kontynuowania dotychczasowego stosunku pracy:

 

  1. Dotyczy każdej emerytury przyznanej przez ZUS, a więc zarówno przyznanej po ukończeniu powszechnego, jak i wcześniejszego wieku emerytalnego. Zawieszeniu podlega nie tylko emerytura z FUS, ale również okresowa emerytura kapitałowa, ustalona ze środków zgromadzonych w OFE i na subkoncie w ZUS.
  2. Nie dotyczy emerytur przyznawanych z urzędu osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy po osiągnięciu przez nie powszechnego wieku emerytalnego. Osoby uprawnione do tych emerytur mogą je pobierać bez względu na kontynuowanie zatrudnienia.

 

W związku z tym osoby, które składają do ZUS-u wniosek o przyznanie emerytury, muszą przedłożyć świadectwo pracy. Pomiędzy wydaniem świadectwa pracy a nową umową o pracę powinna wystąpić przynajmniej jednodniowa przerwa. Tak więc, osoba która rozwiązała stosunek pracy kontynuowany po przejściu na emeryturę, może zatrudnić się ponownie u tego samego pracodawcy. Co więcej, może to zrobić nawet następnego dnia.

 

Wniosek o wyliczenie kapitału początkowego należy złożyć najpóźniej wraz z wnioskiem o emeryturę. W celu wyliczenia kapitału początkowego należy złożyć:

 

  • wniosek o ustalenie kapitału początkowego (formularz ZUS EKP),
  • kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (formularz ZUS ERP-6),
  • świadectwa pracy lub zaświadczenia od pracodawców, które potwierdzają okresy zatrudnienia, albo inne dowody o okresach składkowych i nieskładkowych przed 1999 r.,
  • zaświadczenia, w tym o zatrudnieniu i wynagrodzeniu przed 1999 r., które wystawia pracodawca lub jego następca prawny (mogą być na formularzu ZUS Rp-7) albo
  • legitymację ubezpieczeniową z wpisami o zatrudnieniu i wynagrodzeniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus III =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton