Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejście na emeryturę a renta po zmarłej żonie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 18.11.2019

Za miesiąc kończę 65 lat. W chwili obecnej prowadzę działalność gospodarczą, którą zamierzam dalej kontynuować. Obecnie pobieram rentę rodzinną po zmarłej małżonce. Co zrobić, żeby nie stracić prawa do renty po żonie po odejściu na emeryturę? Czy nadal mam obowiązek opłacać pełne składki ZUS?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przejście na emeryturę a renta po zmarłej żonie

Fot. Fotolia

Renta po zmarłej żonie i emerytura jednocześnie

Nie straci Pan prawa do świadczeń, ale będzie Pan musiał wybrać. Fakt posiadania prawa do świadczenia nie oznacza podstawy do wypłaty obu świadczeń.

 

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 95 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

 

Art. 96 ust. 1 ustawy dopuszcza jedynie wyjątki od tej zasady w stosunku do niektórych świadczeniobiorców, w tym inwalidów wojennych i wojskowych, w stosunku do których ustawodawca wprowadził korzystniejszą regulację zbiegu świadczeń w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2015 r., poz. 840) dopuszczając pobieranie przez inwalidę wojennego i wojskowego, którego inwalidztwo powstało w związku ze służbą wojskową, pobierającemu rentę inwalidzką, który nabył prawo do emerytury, wypłacanie w zależności od jego wyboru:

 

1) renty inwalidzkiej powiększonej o połowę emerytury albo

2) emerytury powiększonej o połowę renty inwalidzkiej.

 

Przepis ten o charakterze wyjątkowym, przyznaje zatem dla tej grupy ubezpieczonych pewien przywilej, odmiennie regulując (korzystniej dla tej grupy) pobieranie świadczeń w zbiegu.

 

Jak rozumiem nie ma Pan renty z tego tytułu.

 

Oznacza to więc, że po osiągnięciu wieku emerytalnego, złożeniu wniosku o emeryturę, ZUS wypłaci Panu jedno świadczenie.

 

Jeśli nie chce Pan płacić składek społecznych z tytułu działalności, to musi być Pan emerytem. Czyli mieć przyznane prawo do emerytury.

 

Renta rodzinna to nie to samo. Przy rencie rodzinnej, mimo wieku będzie Pan zobowiązany do zapłaty za składki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - 10 =

»Podobne materiały

Od kiedy jest wypłacana renta po pozytywnej decyzji sądu?

W maju 2008 r. złożyłem wniosek do ZUS o przyznanie mi renty z powodu całkowitej niezdolności do pracy, odpowiednio udokumentowałem go zaświadczeniami lekarskimi. W postępowaniu orzeczniczym, w I i II instancji decyzja ZUS była dla mnie negatywna. W listopadzie 2008 r. złożyłem więc odwołanie do sąd

 

Powtarzanie piątego roku studiów a prawo do renty rodzinnej

We wrześniu kończę 25 lat. Niestety będę musiał powtórzyć piąty rok studiów. Czy mam szansę na przedłużenie prawa do renty rodzinnej do zakończenia studiów?

 

Orzeczenie niezdolności do pracy z powodu zaburzeń psychicznych

Ubiegam się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zaprzestałam jednak brania leków na swoje zaburzenia psychiczne. Miałam już pierwszą komisję w sprawie orzeczenia o niezdolności do pracy z konsultantem ZUS i nie przyznałam mu się do tego. Źle się czułam po tych lekach, zmieniłam więc lekarza i te

 

Podjęcie pracy w Niemczech a renta rodzinna

Moja mama otrzymuje rentę rodzinną po zmarłym tacie. Obecnie przebywa w Niemczech i ma zamiar podjąć pracę zarobkową. Praca będzie tymczasowa – może potrwać dwa miesiące, ale może i rok, tego mama na razie nie wie. Czy w takiej sytuacji nastąpi zawieszenie lub zmniejszenie wysokości renty rodz

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »