
Indywidualne porady prawne
Przejście na emeryturę a renta po zmarłej żonieAutor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 18.11.2019 |
Za miesiąc kończę 65 lat. W chwili obecnej prowadzę działalność gospodarczą, którą zamierzam dalej kontynuować. Obecnie pobieram rentę rodzinną po zmarłej małżonce. Co zrobić, żeby nie stracić prawa do renty po żonie po odejściu na emeryturę? Czy nadal mam obowiązek opłacać pełne składki ZUS? |
![]() Fot. Fotolia |
Renta po zmarłej żonie i emerytura jednocześnieNie straci Pan prawa do świadczeń, ale będzie Pan musiał wybrać. Fakt posiadania prawa do świadczenia nie oznacza podstawy do wypłaty obu świadczeń.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 95 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.
Art. 96 ust. 1 ustawy dopuszcza jedynie wyjątki od tej zasady w stosunku do niektórych świadczeniobiorców, w tym inwalidów wojennych i wojskowych, w stosunku do których ustawodawca wprowadził korzystniejszą regulację zbiegu świadczeń w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2015 r., poz. 840) dopuszczając pobieranie przez inwalidę wojennego i wojskowego, którego inwalidztwo powstało w związku ze służbą wojskową, pobierającemu rentę inwalidzką, który nabył prawo do emerytury, wypłacanie w zależności od jego wyboru:
1) renty inwalidzkiej powiększonej o połowę emerytury albo 2) emerytury powiększonej o połowę renty inwalidzkiej.
Przepis ten o charakterze wyjątkowym, przyznaje zatem dla tej grupy ubezpieczonych pewien przywilej, odmiennie regulując (korzystniej dla tej grupy) pobieranie świadczeń w zbiegu.
Jak rozumiem nie ma Pan renty z tego tytułu.
Oznacza to więc, że po osiągnięciu wieku emerytalnego, złożeniu wniosku o emeryturę, ZUS wypłaci Panu jedno świadczenie.
Jeśli nie chce Pan płacić składek społecznych z tytułu działalności, to musi być Pan emerytem. Czyli mieć przyznane prawo do emerytury.
Renta rodzinna to nie to samo. Przy rencie rodzinnej, mimo wieku będzie Pan zobowiązany do zapłaty za składki. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>