.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie pracodawcy w trakcie służby wojskowej

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 06.03.2008

Obecnie odbywam zasadniczą służbę wojskową. Mój zakład pracy został przejęty przez inną firmę. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem nowej umowy o pracę, gdyż – jak twierdzi pracodawca – taki pracownik nie jest im potrzebny. Co mam zrobić po zakończeniu służby wojskowej? Dodam, że byłem zatrudniony na czas nieokreślony.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pracownik powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej korzysta ze specjalnych przywilejów. Zgodnie z ustawą z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz. U. 2004 r. Nr 241 poz. 2416) – pracownik ma prawo do trwałości i kontynuacji zatrudnienia. A zatem, jeżeli zostanie on powołany do służby, pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy na czas nieokreślony, ani inaczej jej rozwiązać.

 

Rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić jedynie w wyjątkowych przypadkach, np.: pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Według art. 231 § 1 Kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy, lub jego części, na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że w wyniku przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę nie dochodzi do rozwiązania z pracownikami umów o pracę. Umowy zawarte z poprzednim pracodawcą nadal obowiązują i nie ma konieczności zawierania przez nowego pracodawcę nowych umów o pracę. Pracownicy zatrudniani po przejęciu firmy przez nowy podmiot zachowają dotychczasowe warunki pracy i płacy.

 

Zgodnie z art. 231 § 6 Kodeksu pracy przejście zakładu pracy, lub jego części, na innego pracodawcę nie może być powodem uzasadniającym wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy. W Pana sytuacji sytuacji będzie miał zastosowanie art. 231 Kodeksu pracy. W wyniku powołania do wojska korzysta Pan z ochrony stosunku pracy należnej takiemu pracownikowi. Zatem, de facto stał się Pan pracownikiem firmy, która przejęła dotychczasowy zakład pracy. Jak już wyżej wspomniano, po przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę nie ma obowiązku zawierania nowych umów o pracę, tak więc fakt, że inni pracownicy podpisali nowe umowy o pracę, a Pan nie, nie oznacza, że stosunek pracy wygasł. Tak więc po zakończeniu zasadniczej służby wojskowej powinien Pan zgłosić powrót do pracy w firmie, która przejęła dotychczasowego pracodawcę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »