Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie kredytu hipotecznego

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 24.06.2016

Mój były mąż oznajmił mi, że nie jest w stanie spłacać swojej części raty kredytu hipotecznego, który został zaciągnięty na zakup domu. Chciałabym ten dom przekazać córce i zobowiązałam się, że będę płacić zaciągnięty kredyt. Czy mogę przejąć spłatę kredytu w całości lub ewentualnie, czy kredyt ojca może przejąć dorosła i pracująca córka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, ale całość decyzji w rękach banku. Pani i Pani były mąż jesteście dłużnikami, kredytobiorcami. Bez względu na losy nieruchomości, sprzedaż, darowiznę, czy inne rozporządzenie, hipoteka pozostaje na nieruchomości, a umowa kredytowa tak, jak jest.

 

Za zgodą banku może nastąpić przejęcie długu, ALE TYLKO ZA ZGODĄ BANKU. Z mocy art. 519 § 2 pkt 1 K.c., w wyniku przejęcia długu, nie dochodzi do zmiany treści stosunku zobowiązaniowego; jedynie na miejsce dłużnika wstępuje przejmujący dług.

 

Instytucja przejęcia długu uregulowana jest w art. 519 Kodeksu cywilnego. Zmiana dłużnika wywiera skutki nie tylko wobec długu przejętego przez przejemcę, ale także wobec stosunków pobocznych takich jak osobiste zabezpieczenia wierzytelności czy ograniczone prawa rzeczowe. Pozycja prawna podmiotu zabezpieczającego dług przejmowany może się radykalnie zmienić w wyniku przejęcia, dlatego ustawodawca przewidział w art. 525 Kodeksu cywilnego konieczność wyrażenia zgody przez poręczyciela lub osobę trzecią, która ustanowiła ograniczone prawo rzeczowe na dalsze trwanie zabezpieczeń, bez której one wygasają. Uzasadnieniem takiej regulacji jest po pierwsze prawdopodobieństwo poniesienia odpowiedzialności przez osobę trzecią, która ustanowiła zabezpieczenie. Przejemca długu może się bowiem okazać osobą, która ma wątpliwą zdolność do zaspokojenia roszczeń wierzyciela, tym samym doprowadzając do konieczności ponoszenia ciężaru wierzytelności przez podmiot zabezpieczający. Drugim powodem jest pewność zaspokojenia wierzyciela (osoby, która wstąpiła na mocy art. 518 § 1 pkt 1 Kodeksu cywilnego w prawa wierzyciela) w późniejszym procesie regresowym. Art. 525 Kodeksu cywilnego nie wspomina natomiast o gwarancji bankowej. Z uwagi na podobne funkcje jakie pełni gwarancja bankowa i poręczenie nie należy dokonywać znaczącego rozróżnienia skutków prawnych przejęcia długu w przypadku obu tych instytucji (P. Drapała, Zwalniające przejęcie długu a zabezpieczenie wierzytelności, MP 2002, nr 1).

 

Przejęcie długu ma charakter zwalniający w tym sensie, że dotychczasowy dłużnik zostaje wyłączony z zobowiązania a dług w dotychczasowej treści przechodzi na przejemcę (zob. art. 519 § 1 Kodeksu cywilnego).

 

Zmiana dłużnika w zobowiązaniu, w którym wierzytelność była zabezpieczona poręczeniem lub ograniczonym prawem rzeczowym ustanowionym przez osobę trzecią, skutkuje tym, że poręczenie lub ograniczone prawo rzeczowe wygasa z chwilą przejęcia długu, chyba że poręczyciel lub osoba trzecia wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia (zob. art. 525 Kodeksu cywilnego).

 

Wreszcie według art. 524 § 1 Kodeksu cywilnego, przejmującemu dług przysługują przeciwko wierzycielowi wszelkie zarzuty, które miał dotychczasowy dłużnik, z wyjątkiem zarzutu potrącenia z wierzytelności dotychczasowego dłużnika. Ponadto osoba przejmująca dług nie może powoływać się względem wierzyciela na zarzuty wynikające z istniejącego między przejmującym dług a dotychczasowym dłużnikiem stosunku prawnego, będącego podstawą prawną przejęcia długu; nie dotyczy to jednak zarzutów, o których wierzyciel wiedział (art. 524 § 2 Kodeksu cywilnego).

 

W ten sposób były mąż zostanie zwolniony z umowy kredytowej.

 

Bank może nie wyrazić zgody na takie rozwiązanie z uwagi na zdolność kredytową córki i Pani – albo z chęcią zamieni dłużników.

 

Córka może zaciągnąć z Panią kredyt na spłatę tamtego zadłużenia i sama stać się kredytobiorcą nowej umowy z innym bankiem – to także jest wyjście. Wówczas nowy bank spłaca stary bank (umowę Pani i byłego męża) i sam wpisuje się do hipoteki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus cztery =

»Podobne materiały

Czytnik linii papilarnych używany w miejscu pracy

Czy nasze prawo pozwala na identyfikację czasu pracy pracowników za pomocą czytnika linii papilarnych?

 

Przerwa w pracy

Chciałabym się dowiedzieć, czy czas na przebranie się pracownika w ubranie robocze, przygotowanie stanowiska pracy – a po zakończeniu zmiany posprzątanie go i założenie prywatnego ubrania wlicza się do czasu pracy. W jakim przypadku pracownik ma prawo do dłuższej przerwy w pracy (czy np.

 

Wycieczka szkolna i zgoda ojca na wyjazd

Od 10 lat jesteśmy po rozwodzie, mamy 13-letnią córkę, która mieszka ze mną. Ojciec się z nią nie kontaktuje, jednak teraz złośliwie nie wyraził zgody na wyjazd na wycieczkę szkolną dziecka. Były mąż nie ma ograniczonych praw rodzicielskich. Co robić?  

 

Upoważnienie do podpisu pod aktem darowizny

Mieszkam za granicą. Mam otrzymać w darowiźnie nieruchomość od taty. Czy mogę upoważnić kogoś w Polsce, aby w moim imieniu podpisał się pod aktem darowizny? Jak to zrobić?

 

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Mam pytanie w kwestii zaliczenia pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do stażu pracy. Mąż jest właścicielem gruntów – 1,5 ha od 2010 r. Nie był ubezpieczony w KRUS-ie, ponieważ pracował również na etacie. W 2012 r. po ślubie zameldowałam się pod adresem gospodarstwa rolnego i razem z męż

 

Wynagradzanie pracowników niepedagogicznych w szkole

Moje pytanie dotyczy regulaminu wynagradzania pracowników niepedagogicznych w szkole. Na dzień dzisiejszy obowiązuje regulamin wynagradzania z premią regulaminową. W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2017 r. dyrektor postanowił wprowadzić premię uznaniową. Cz

 

Jak wyrzucić z domu partnera alkoholika?

Moja mama jest najemcą mieszkania ADM. Od lat znęca się nad nią tata, czyli jej partner (nie mąż). Ojciec często robi awantury, bije mamę. Ona jest na skraju załamania. Czy może jakoś wyrzucić ojca z mieszkania? Jak go wymeldować? Co powinna zrobić?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »