Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie firmy po zmarłym

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 24.03.2010

Prowadzę sklep z artykułami spożywczymi, rozliczam się ryczałtem, nie mam kasy fiskalnej ani nie opłacam VAT-u. Niedawno zmarła moja matka, która też prowadziła sklep. Jestem jedynym spadkobiercą i chciałbym przejąć sklep po mamie. Rzecz w tym, że mama rozliczała się na zasadach ogólnych, była vatowcem i miała kasę fiskalną. 1) Jak postępować z urzędem gminy, sanepidem, urzędem skarbowym, ZUS-em, PIP-em i innymi instytucjami? 2) Jak postępować z jedynym pracownikiem zatrudnionym w firmie matki? 3) Czy dotychczasowi podatnicy mogą być nadal, po przejęciu sklepu po mamie, rozliczani na różnych zasadach (ryczałt i zasady ogólne)? 4) Czy aby rozpocząć procedurę przejęcia sklepu matki, muszę czekać na postanowienie o nabyciu spadku? 5) Jak generalnie postępować w przejmowaniu firmy?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pyta Pan:

  1. jak postępować z urzędem gminy, sanepidem, urzędem skarbowym, ZUS-em, PIP-em i innymi instytucjami;
  2. jak postępować z jedynym pracownikiem zatrudnionym w firmie Pana matki;
  3. czy dotychczasowi podatnicy mogą być nadal, po przejęciu sklepu po Pana mamie, rozliczani na różnych zasadach (ryczałt i zasady ogólne);
  4. czy aby rozpocząć procedurę przejęcia sklepu Pana matki, musi Pan czekać na postanowienie o nabyciu spadku;
  5. jak generalnie postępować w przejmowaniu firmy.

 

Ad 1. Działalność gospodarcza podatnika prowadzona indywidualnie zakończyła się i należy zawiadomić o tym organy, w których była zarejestrowana. Z drugiej strony, jeżeli będzie Pan prowadził działalność w takim zakresie jak spadkodawca, należy dokonać odpowiednich rejestracji (US, GUS itd.).

 

Ad 2. „Kodeks pracy określa, że umowy o pracę z pracownikami wygasają z dniem śmierci pracodawcy. Oznacza to, że w razie śmierci osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą następuje z dniem jej zgonu wygaśnięcie umów o pracę zatrudnionych przez nią pracowników.

 

Pracownikowi, którego umowa o pracę wygasła z powodu śmierci pracodawcy, przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Z kolei w przypadku zawarcia umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy pracownik ma prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Wynika to z art. 632 § 2 K.p.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Niestety, ustawodawca nie określił w treści powyższego przepisu, od kogo pracownik będzie mógł domagać się odszkodowania. Można jednak uznać, że takimi osobami będą spadkobiercy zmarłego pracodawcy” (T. Kowalski, Śmierć pracodawcy nie zawsze prowadzi do wygaśnięcia umowy o pracę, INFOR).

 

Możliwa jednak jest sytuacja, w której dochodzi do przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę. Wynika to z art. 23 Kodeksu pracy, który wskazuje, że w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy.

 

Ad 3. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej – opodatkowanie źródła „działalność gospodarcza” winno być jednolite. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stawka ryczałtu ewidencjonowanego z działalności handlowej wynosi 3% – ma Pan zatem możliwość rozliczania się ryczałtem lub na zasadach ogólnych czy podatkiem liniowym, lecz tylko na jeden z ww. sposobów.

 

Ad 4. Nie, może Pan już „poszerzać” własną działalność.

 

Ad 5. Działalność gospodarcza każdej osoby fizycznej jest powiązana ściśle z tą konkretną osobą i za życia tylko jej przysługuje np. możliwość posługiwania się numerem NIP – z chwilą śmierci osoby fizycznej decyzja o nadaniu numeru NIP wygasa z mocy prawa. Niestety nie ma możliwości płynnej zmiany właściciela działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną.

 

Co więcej, obowiązkiem organów prowadzących ewidencję ludności jest w terminie 30 dni od dnia otrzymania aktu zgonu przekazanie informacji o zgonie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego podatnika. Natomiast z chwilą śmierci właścicielki zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w wyniku śmierci dokonuje następca prawny podatnika.

 

Zatem w przypadku śmierci osoby prowadzącej działalność gospodarczą należy przeprowadzić likwidację działalności gospodarczej spadkodawcy. Osoba, która chce prowadzić działalność w zakresie, w jakim prowadził ją spadkodawca, musi zarejestrować własną działalność gospodarczą. Pan prowadzi już działalność gospodarczą, więc należy poszerzyć jej zakres (co może kłócić się z zasadami Pana obecnego opodatkowania).

 

Zgodnie z art. 97 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.

 

Przyjmuje się – jak wskazałem powyżej – że konieczne jest prowadzenie na własny rachunek działalności w zakresie, w jakim na własny rachunek prowadziła ją spadkodawczyni. W praktyce podatnicy informują Organ podatkowy, że podejmują się kontynuacji w myśl art. 97 § 2 działalności zmarłego przedsiębiorcy.

 

Należy pamiętać, że gdy spadkodawca był podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, organ podatkowy informuje spadkobierców, na podstawie posiadanych danych, o wysokości dochodu lub przychodu spadkodawcy oraz o wysokości wpłaconych zaliczek na podatek lub podatku, podając równocześnie przypadającą do zapłacenia kwotę podatku lub kwotę nadpłaty.

 

Jeżeli spadkodawca poniósł wydatki uprawniające do ulg podatkowych, spadkobierca w terminie 30 dni od dnia otrzymania informacji zawiadamia organ podatkowy o wysokości poniesionych wydatków. Po upływie terminu, o którym mowa powyżej, organ podatkowy doręcza spadkobiercom decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub stwierdzającą nadpłatę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Kontynuowanie działalności spółki przez spadkobierców

Razem z żoną prowadzimy spółkę cywilną. Jakie zapisy w umowie należy umieścić, aby w przypadku śmierci jednego ze wspólników mogli kontynuować działalność nasi spadkobiercy (dzieci)?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »