.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie długu

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 26.02.2013

ZUS żąda zwrotu wypłaconego świadczenia – ale nie od pracownika (mnie), tylko od płatnika składek. Czy mogę dobrowolnie przejąć (notarialnie – dla większej wiarygodności) dług na siebie? Dodam, że jestem pracownicą, biorę na siebie odpowiedzialność i chciałabym doprowadzić do tego przejęcia długu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Składając oświadczenie o przejęciu długu od pracodawcy (spółki), nie osiągnie Pani celu, na którym Pani zależy, czyli uwolnienia spółki od zobowiązania względem ZUS-u. Kwestie zmiany dłużnika znajdują uregulowanie w Kodeksie cywilnym i zawsze wymagają dla swojej skuteczności zgody wierzyciela, czyli w tym przypadku ZUS-u, o którą może być w Państwa przypadku bardzo trudno.

 

Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 519 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika (w tym przypadku pracodawcy), który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu).

 

§ 2. Przejęcie długu może nastąpić:


1) przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią (w tym przypadku pracownikiem) za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;

2) przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna”.


Przy czym każda ze stron, które zawarły umowę o przejęcie długu, może wyznaczyć osobie, której zgoda jest potrzebna do skuteczności przejęcia, odpowiedni termin do wyrażenia zgody; bezskuteczny upływ wyznaczonego terminu jest jednoznaczny z odmówieniem zgody.

 

Umowa o przejęcie długu powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie. To samo dotyczy zgody wierzyciela na przejęcie długu. Nie ma tu natomiast wymogu złożenia oświadczenia w formie aktu notarialnego, jak Pani pierwotnie proponowała. Nie wpłynie to na „większą skuteczność Pani oświadczenia”, a jedynie będzie stanowiło źródło dodatkowych i niepotrzebnych kosztów.

 

Co jednak jest najistotniejsze w Pani przypadku i o czym powinna Pani pamiętać, jeśli przejmie Pani dług od pracodawcy, a ZUS nie wyrazi na to zgody, to jedyny skutek, jaki Pani osiągnie, będzie taki, że będzie Pani odpowiedzialna względem pracodawcy (spółki) za to, że wierzyciel nie będzie od niego żądał spełnienia świadczenia. Jednakże ZUS będzie mógł nadal kierować egzekucję do spółki, a ta będzie miała w stosunku do Pani roszczenia odszkodowawcze. Co więcej przez złożenie oświadczeń o przejęciu długu może Pani doprowadzić do sytuacji ,w której uzna Pani ten dług i straci Pani możliwość skutecznego skarżenia decyzji ZUS-u, a sam ZUS uzyska jeszcze jednego dłużnika i będzie mógł kierować egzekucję do Pani i do spółki.

 

W świetle powyższego sugerowałabym Pani oraz spółce, jeżeli nie zgadzacie się Państwo z treścią wydanych decyzji, wnieść odwołanie do sądu zgodnie z pouczeniami zawartymi w decyzjach, aby wstrzymać uprawomocnienie się obu decyzji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »