Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie urlopu rodzicielskiego przez męża a urlop wypoczynkowy dla żony

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 10.06.2019

Żona od stycznia 2016 roku przebywała na zwolnieniu lekarskim, we wrześniu urodziła dziecko i przebywała na urlopie macierzyńskim do stycznia, a od stycznia na urlopie rodzicielskim. W dniu 3 kwietnia ja jako mąż przejąłem urlop rodzicielski po żonie, a żona rozwiązała umowę z pracodawcą za porozumieniem stron. Chciałbym się dowiedzieć, ile urlopu wypoczynkowego przysługuje żonie za rok 2016 oraz 2017? Czy jest to pełne 26 dni, czy okres ten może być skrócony z powodu zwolnienia lekarskiego i urlopu macierzyńskiego?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przejęcie urlopu rodzicielskiego przez męża a urlop wypoczynkowy dla żony

Fot. Fotolia

Ani zwolnienie lekarskie, ani urlop macierzyński nie pomniejsza puli urlopowej pracownika. Zgodnie z art. 154 ustawy Kodeks pracy ?wymiar urlopu wynosi:

 

1) 20 dni ? jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

2) 26 dni ? jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat?.

 

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy ? w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy.

 

Pana żona w 2017 r. rozwiązała stosunek pracy w kwietniu, więc urlop należy wyliczyć proporcjonalnie do okresu przepracowanego. Będzie to 26x 4/12 (bo niepełne miesiące pracy zaokrągla się w górę do pełnego dnia). Daje to łącznie 9 dni urlopu (niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia na korzyść pracownika).

 

A więc za 2017 r. będzie miała prawo do 9 dni urlopu. Zaś za rok 2016- ?skoro w zatrudnieniu przebywała cały rok ? będzie miała prawo do urlopu w wymiarze 26 dni.

 

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

 

Jeśli Pana żona nie wykorzystała przed zakończeniem stosunku pracy przysługującego jej urlopu, teraz powinna otrzymać ekwiwalent za 35 dni.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III + 10 =

»Podobne materiały

Zasiłek macierzyński z dwóch stosunków pracy

W firmie A byłam zatrudniona od połowy 2005 r. Po dwóch latach przeszłam na urlop bezpłatny. W tym czasie podjęłam pracę w firmie B. Pod koniec 2009 r. urodziłam dziecko – z tego tytułu otrzymuję zasiłek macierzyński wynikający ze stosunku pracy w firmie B. Zaświadczenie o porodzie przedstawił

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »