Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie urlopu rodzicielskiego przez męża a urlop wypoczynkowy dla żony

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 10.06.2019

Żona od stycznia 2016 roku przebywała na zwolnieniu lekarskim, we wrześniu urodziła dziecko i przebywała na urlopie macierzyńskim do stycznia, a od stycznia na urlopie rodzicielskim. W dniu 3 kwietnia ja jako mąż przejąłem urlop rodzicielski po żonie, a żona rozwiązała umowę z pracodawcą za porozumieniem stron. Chciałbym się dowiedzieć, ile urlopu wypoczynkowego przysługuje żonie za rok 2016 oraz 2017? Czy jest to pełne 26 dni, czy okres ten może być skrócony z powodu zwolnienia lekarskiego i urlopu macierzyńskiego?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ani zwolnienie lekarskie, ani urlop macierzyński nie pomniejsza puli urlopowej pracownika. Zgodnie z art. 154 ustawy Kodeks pracy ?wymiar urlopu wynosi:

 

1) 20 dni ? jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

2) 26 dni ? jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat?.

 

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy ? w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy.

 

Pana żona w 2017 r. rozwiązała stosunek pracy w kwietniu, więc urlop należy wyliczyć proporcjonalnie do okresu przepracowanego. Będzie to 26x 4/12 (bo niepełne miesiące pracy zaokrągla się w górę do pełnego dnia). Daje to łącznie 9 dni urlopu (niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia na korzyść pracownika).

 

A więc za 2017 r. będzie miała prawo do 9 dni urlopu. Zaś za rok 2016- ?skoro w zatrudnieniu przebywała cały rok ? będzie miała prawo do urlopu w wymiarze 26 dni.

 

W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

 

Jeśli Pana żona nie wykorzystała przed zakończeniem stosunku pracy przysługującego jej urlopu, teraz powinna otrzymać ekwiwalent za 35 dni.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Urlop szkoleniowy – czy można go wykorzystać po urlopie macierzyńskim?

Mam z pracodawcą podpisaną umowę dotyczącą urlopu szkoleniowego w wymiarze 28 dni na każdy rok studiów i 21 dni na napisanie pracy na ostatnim roku. Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim, chcę później wykorzystać urlop wypoczynkowy. Czy po urlopie macierzyńskim mogę wykorzystać jedn

Zasiłek macierzyński z dwóch stosunków pracy

W firmie A byłam zatrudniona od połowy 2005 r. Po dwóch latach przeszłam na urlop bezpłatny. W tym czasie podjęłam pracę w firmie B. Pod koniec 2009 r. urodziłam dziecko – z tego tytułu otrzymuję zasiłek macierzyński wynikający ze stosunku pracy w firmie B. Zaświadczenie o porod

Urlop tacierzyński

Jestem w ciąży. Ponieważ pracuję na umowę-zlecenie, nie należy mi się urlop macierzyński. Jednak mój mąż jest zatrudniony na umowę o pracę – czy może iść na urlop tacierzyński zamiast mojego macierzyńskiego?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »