.
Udzieliliśmy ponad 123,6 tys. porad prawnych i mamy 14 119 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przejęcie firmy przez zarządcę sukcesyjnego

Opis Problemu:

Jestem zarządcą sukcesyjnym w przedsiębiorstwie po zmarłym przedsiębiorcy wpisanym do CEiDG. W celu kontunuowania chciałbym otworzyć własną działalność o tym samym profilu. Chciałbym uzyskać odpowiedź, czy w przypadku przeniesienia przedsiębiorstwa/sprzedaży mogę anektować umowy z dotychczasowymi klientami firmy, czy muszę podpisywać nowe umowy? Skoro mówimy o CEiDG, moja nowa firma będzie odrębnym podmiotem z własnym NIP-em itd.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przejęcie firmy przez zarządcę sukcesyjnego

Otwarcie nowej działalności

Jak rozumiem, Pana celem jest otwarcie nowej działalności gospodarczej typowo na siebie o nowym numerze NIP, REGON itd.

Obecne przedsiębiorstwo, tj. to, w którym na ten moment prowadzi Pan funkcję zarządcy sukcesyjnego, miałoby zaś zostać sprzedane Pana nowej firmie, ewentualnie darowane (forma nie jest ustalona).

 

Przeniesienie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) na inną osobę jest tak naprawdę dość skomplikowaną operacją, a to dlatego, że JDG jest tworem prawnym powiązanym z osobą prowadzącą taką działalność. Nie istnieje wydzielony majątek JDG, lecz cały majątek firmy jest majątkiem przedsiębiorcy, który jest jej właścicielem i to właściciel–przedsiębiorca osobiście odpowiada za jej zobowiązania. To z kolei powoduje, że przeniesienie JDG na inną osobę wymaga sprzedaży/darowizny poszczególnych składników majątku przedsiębiorstwa (tzw. asset deal), nie zaś całego przedsiębiorstwa. W ten sposób można sprzedać/darować całość albo poszczególne składniki działalności.

Przeniesienie umów z poprzedniego przedsiębiorstwa

Przeniesienie umów, jakie wiążą przedsiębiorcę prowadzącego JDG, wymaga z kolei dokonania ich cesji na wybraną osobę trzecią (tj. na Pana zapewne przez spadkobierców zmarłego przedsiębiorcy), zaś Pan powinien uprzednio, tj. przed ową cesją, rozpocząć prowadzenie własnej działalności. Co więcej, przeniesienie zobowiązań umownych będzie, prócz ww. umowy cesji, wymagało zgody kontrahentów, czyli stron tych umów. Nie nastąpi bowiem kontynuacja prowadzonej działalności, a Pan jako nabywca poszczególnych składników działalności prowadzić będzie swoją odrębną działalność.

 

Przeniesienie poszczególnych składników majątku przedsiębiorstwa oraz dokonanie cesji praw z umów można dokonać w zwykłej formie pisemnej, chyba że przeniesienie danych składników wymaga formy szczególnej (np. przeniesienie własności nieruchomości będzie wymagało dotrzymania formy aktu notarialnego).

 

Oczywiście proszę pamiętać, że takie przeniesienie wywoła skutki podatkowe.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przejęcie firmy – kolejne kroki

Podsumowując zatem odpowiedź na Pana pytanie: aneksy absolutnie nie wystarczą. Najpierw musi Pan założyć firmę własną, potem dokonać cesji umów (o ile umowy z kontrahentami cesję dopuszczają, zdarza się bowiem, że strony wyłączają w umowach cesję), zawierając umowę z osobą upoważnioną w imieniu zmarłego przedsiębiorcy, następnie uzyskać zgodę kontrahentów (chyba że umowy z nimi wskazują, że wystarczy poinformowane i zgoda nie jest wymagana). Jeśli zaś w umowach z kontrahentami byłby zakaz cesji, musi Pan zawrzeć z nimi nowe umowy już pomiędzy Panem a Pana firmą. Trzeba więc rozpocząć od przeczytania treści umów z klientami przedsiębiorstwa, w którym obecnie jest Pan zarządcą sukcesyjnym.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl