Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie dodatkowych obowiązków za pracownicę będącą w ciąży

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 01.10.2017

Obecnie pracuję w pełnym wymiarze czasu pracy jako referent do spraw księgowości, czy pracodawca może zmusić mnie do wykonywania dodatkowo obowiązków kadrowych? Obecna kadrowa jest w ciąży i prawdopodobnie będzie chorować do czasu urodzin dziecka (ok. 5 miesięcy + 12 miesięcy urlop macierzyński). Jakie mogę ponieść konsekwencje, jeśli nie zgodzę się na powierzenie mi dodatkowo jej obowiązków, których ze względu na zakres moich obowiązków nie będę w stanie wykonać w czasie pracy?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jeżeli jeden z pracowników przebywa na zwolnieniu lekarskim, pracodawca może albo zatrudnić osobę z zewnątrz na zastępstwo za nieobecnego pracownika, albo jego zadania zlecić do wykonania zatrudnianemu już przez siebie pracownikowi.

 

W takiej sytuacji pracownik, który otrzymuje polecenie wykonywania dodatkowych zadań, nie może odmówić, chyba że polecenie to jest sprzeczne z przepisami prawa, albo z umową o pracę tego pracownika.

 

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca może zmieniać pracownikowi zakres czynności w trakcie zatrudnienia pod warunkiem, że spełnione zostaną dwie przesłanki:

 

  • rodzaj powierzonych obowiązków nie będzie sprzeczny z rodzajem umówionej pracy, którą na podstawie zawartej umowy jest zobowiązany wykonywać pracownik,
  • zakres powierzonych czynności umożliwi pracownikowi wykonanie ich w normalnym czasie pracy niebędącym przekroczeniem dobowej i przeciętnie tygodniowej normy czasu pracy.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 1999 r. (I PKN 403/99) każdorazowe znaczne zwiększenie ilości obowiązków, a w szczególności wykraczających poza określony umową rodzaj świadczonej pracy, ze względu na konieczność wykonywania dodatkowej pracy w związku z nieobecnością innego pracownika, powinno wiązać się ze zmianą (podwyższeniem) wynagrodzenia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Przejęcie dodatkowych obowiązków za pracownicę będącą w ciąży

 

Przy czym podkreślić należy, że dotyczy to raczej stałego zwiększenia obowiązków pracownika, a nie okresowego zwiększenia tych obowiązków. Przy czym przez okresowe zwiększenie, które nie uzasadnia zwiększania wynagrodzenia, rozumiemy przydzielenie dodatkowych obowiązków na okres maksymalnie 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

 

Oczywiście, jeśli pracownik z powodu otrzymania dodatkowych zadań będzie wypracowywał godziny nadliczbowe – powinien otrzymać za nie dodatkowe wynagrodzenie.

 

Słowem – odmówić Pani nie może, przynajmniej przez 3 miesiące w roku, gdyż na taki okres pracodawca może zmieniać (zwiększać) czasowo zakres zadań danego pracownika bez wypowiedzenia zmieniającego. Owe 3 miesiące dotyczą danego roku kalendarzowego. Po tym okresie ma Pani prawo (o ile nie rozpocznie się nowy rok kalendarzowy) oczekiwać wypowiedzenia zmieniającego, na które może się Pani nie zgodzić, ale wówczas wiąże się to z zakończeniem stosunku pracy.

 

Reasumując, odmówić Pani nie może, ale nie jest też tak, że pracodawca może nadużywać swojego prawa. Niestety w celu dochodzenia swoich racji musiałaby Pani skierować prawdopodobnie sprawę do sądu, jeśli pracodawca pozostanie przy swoim zdaniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć minus 0 =

»Podobne materiały

Realizacja planu naprawczego

W mojej firmie pracodawca bardzo skupia się na realizacji planów naprawczych. Pracownicy otrzymują je w formie ustnej lub pisemnej; plany takie są właściwie niemożliwe do zrealizowania – a wtedy pracodawca swobodnie rozwiązuje z pracownikiem umowę. Czy pracownik może nie przyjąć ta

Odmowa wykonania polecenia służbowego

Mój pracodawca zaczyna współpracę z firmą prowadzącą działalność w Brazylii. Zamierza delegować tam pracowników na dwumiesięczne delegacje. Uważam, że to miejsce niebezpieczne i nie chcę tam wyjeżdżać. Czy mogę powołać się na jakiś przepis, odmawiając wykonania polecenia sł

Podstawowe miejsce pracy

Jestem żołnierzem zawodowym w służbie stałej (muzykiem orkiestry wojskowej). Jestem także pracownikiem na uczelni (otrzymałem zgodę dowódcy na podjęcie tej pracy). W myśl nowej ustawy o szkolnictwie wyższym uczelnia wymaga ode mnie wskazania jej jako „podstawowego miejsca pracy&rdq
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »