Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przegrana sprawa z ZUS i zapłata grzywny

Autor: Michał Kowalski • Opublikowane: 13.10.2017

Miałem sprawę z ZUS-em, dotyczyła pobranej w latach wcześniejszych renty rodzinnej. ZUS uważa, że pobrałem świadczenia bezzasadnie, ponieważ nie byłem osobą uczącą się. Nie stawiłem się na rozprawie i sprawę przegrałem, bo nie dotarł do mnie pocztą wyrok sądu. Później przeczytałem w nim, że w wyniku przegranej sprawy zostaje zasądzona grzywna w wysokości ok. 4000zł – w uzasadnieniu nie było ani słowa o tym, że mam zwrócić pieniądze do ZUS-u, mimo iż o to ZUS wnioskował. Czy teraz obowiązuje mnie zapłata i długu, i grzywny?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przegrana sprawa z ZUS i zapłata grzywny

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że w każdym czasie może Pan wystąpić o wydanie odpisu wskazanego wyroku sądu i doręczenie go na Pana adres korespondencyjny. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu zawierający takie żądanie a także sygnaturę akt sprawy, oznaczenie sądu i stron (tak jak w pismach składanych wcześniej do sądu). Wniosek taki powinien być podpisany. Działanie takie jest zalecane, by wykluczyć wszelkie wątpliwości co do treści wyroku.

 

Prawdopodobnie jednak ZUS wydał decyzję zobowiązującą Pana do zwrotu pobranego świadczenia i wskazującą kwotę zwrotu. Od tej decyzji złożył Pan odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. W postępowaniu w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych sąd, rozpoznając odwołanie ubezpieczonego, wydaje jeden z poniższych wyroków:

 

  • w przypadku uwzględnienia odwołania – zmienia w całości lub w części zaskarżoną decyzję ZUS i orzeka co do istoty sprawy,
  • w przypadku nieuwzględnienia odwołania (czyli przegrania sprawy) – oddala odwołanie (art. 47714 § 1-2 Kodeksu postępowania cywilnego).

 

Jeżeli sąd nie uwzględni odwołania, wówczas w sentencji wyroku wskazuje jedynie, że oddala odwołanie od decyzji ZUS-u, nie odwołując się już do treści decyzji, w szczególności nie wskazując, że ubezpieczony jest zobowiązany do zwrotu świadczenia. Obowiązek zwrotu jednak istnieje, gdyż wynika z decyzji ZUS-u, która po wyroku sądu jest ostateczna. W opisanym przypadku ma Pan zatem obowiązek zwrotu świadczenia zgodnie z decyzją ZUS-u podtrzymaną przez sąd.

 

Konieczna jest również zapłata pozostałej należności wynikającej wprost z wyroku. Nie mając wglądu w treść wyroku, trudno jednoznacznie stwierdzić, na jakiej podstawie taka należność powstała. Tym bardziej, że sąd cywilny może zasądzić grzywnę jedynie do kwoty 3000 zł (art. 163 Kodeksu postępowania cywilnego).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + 6 =

»Podobne materiały

Oryginalne dokumenty

Składałem dzisiaj w ZUS-ie wniosek o wcześniejszą emeryturę. Do wniosku dołączyłem kopie dokumentów. Urzędniczka przyjmująca dokumenty stwierdziła, że wniosek nie będzie rozpatrzony, dopóki nie dostarczę oryginalnych dokumentów. Czy ZUS ma prawo domagać się oryginałów, skoro w innych urzędach respek

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »