.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przegapienie terminu rozprawy

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 18.09.2015

Przegapiłam termin rozprawy spadkowej. Nie wiem teraz, co powinnam zrobić. Nadmieniam, że to ja składałam wniosek o nabycie spadku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego – w skrócie K.p.c. Z treści Pani pytania wynika, iż złożyła Pani wniosek o stwierdzenie spadku. Na skutek niedopatrzenia nie stawiła się Pani na posiedzenie.

 

W tym miejscu wskazać należy, iż zasadne jest ustalenie, czy na posiedzeniu stawili się np. uczestnicy postępowania. Jeżeli bowiem stawili się pozostali uczestnicy postępowania i złożyli jednolite zeznania, sąd mógł wydać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Pani nieobecność nie tamuje postępowania. Innymi słowy fakt, iż to Pani składała wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, nie ma dla sprawy większego znaczenia, albowiem sąd rozpoznaje wniosek także pod Pani nieobecność.

 

W chwili obecnej zasadne jest ustalenie, czy uczestnicy postępowania, o ile takowi są, stawili się na posiedzenie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Być może sąd wydał już postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. W takim wypadku, jeżeli postanowienie będzie zgodne z Pani wnioskiem, wówczas konieczne jest odczekanie 21 dni na uprawomocnienie się postanowienia. Po tym czasie postanowienie będzie prawomocne. Informacje powyższe uzyska Pai w każdym czasie, bowiem ma Pani przymiot uczestnika. Uczestnik z kolei ma prawo zapoznawać się z aktami sprawy i otrzymać informacje, jakie czynności są dokonywane w sprawie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - cztery =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl