.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Przedawnienie roszczenia o zaległe czesne

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 08.12.2009

Tydzień temu otrzymałam z uczelni wezwanie do dobrowolnej spłaty zaległego czesnego w kwocie 3000 zł z ustawowymi odsetkami od dnia 20 czerwca 2005 roku. Czy przedawnienie roszczenia nastąpiło po upływie 2 lat na mocy art. 751 pkt 2 Kodeksu cywilnego? Co powinnam zrobić w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Roszczenie szkoły jest w tym przypadku przedawnione właśnie z uwagi na art. 751 pkt 2 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.). Zgodnie z dyspozycją powołanego artykułu z upływem lat dwóch przedawnia się roszczenie o wynagrodzenie za spełnione czynności i zwrot wydatków przysługujących osobom, które stale trudnią się usługami edukacyjnymi.

 

Tym samym może Pani uchylić się od spełnienia żądanego przez szkołę świadczenia. W myśl art. 117 § 2 K.c. „po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia”.

 

Prawdopodobnie opłatę za rok akademicki 2004/2005 powinna Pani uiścić najpóźniej do końca 2005 roku.

 

Podobnie przedawnione jest również w tym przypadku roszczenie o odsetki. Roszczenie o odsetki za opóźnienie przedawnia się najpóźniej z chwilą przedawnienia się roszczenia głównego. W orzecznictwie utrwalony jest pogląd, że wraz z przedawnieniem się roszczenia głównego przedawniają się roszczenia o świadczenia uboczne (odsetki są właśnie świadczeniami ubocznymi), choćby nawet nie upłynął jeszcze termin ich przedawnienia (tak orzekł Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z dnia 24 maja 2005 r., sygn. akt V CK 655/04). Natomiast odsetki za opóźnienie po dacie przedawnienia roszczenia głównego w ogóle nie powstaną.

 

Warto jednak pamiętać, że roszczenie przedawnione jest roszczeniem naturalnym, co oznacza, że szkoła może skierować sprawę do sądu, a co więcej – uzyskać orzeczenie korzystne dla siebie. W razie wydania orzeczenia przez sąd będzie Pani musiała złożyć tzw. sprzeciw, w którym podniesie Pani zarzut przedawnienia. Sąd bowiem fakt przedawnienia uwzględnia tylko na wyraźny zarzut pozwanego, nigdy nie z urzędu.

 

Jeśli szkoła rzeczywiście wystąpi na drogę postępowania sądowego, orzeczenie przeciwko Pani zostanie wydane na posiedzeniu, a więc w ogóle bez Pani wiedzy i udziału. Niemniej orzeczenie zostanie Pani doręczone do domu wraz z pouczeniem, w jakim terminie i w jaki sposób wnieść sprzeciw.

 

Na obecnym etapie radziłabym Pani wysłać do radcy prawnego odpowiedź na wezwanie, w którym podniesie Pani zarzut przedawnienia, powołując się na art. 751 pkt 2 i art. 117 § 2 K.c. Być może wówczas do sprawy sądowej wcale nie dojdzie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl