.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie zaległego zobowiązania a przerwanie biegu przedawnienia roszczenia

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 14.05.2013 • Zaktualizowane: 25.04.2021

Prowadzę działalność gospodarczą. W 2001 r. przedłożono mi fakturę, której nie mogłem uznać, dlatego nie dokonałem żadnej zapłaty (termin zapłaty był również w 2001 r.). W tym roku podczas spotkania z przedstawicielami tej samej firmy przedłożono mi saldo zawierające zaległe zobowiązanie, które z powodu nieuwagi podpisałem. Czy nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia roszczenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nawiązując do zadanego pytania, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

 

Jeżeli nie nastąpiły żadne przyczyny zawieszające lub przerywające bieg terminu przedawnienia, to roszczenie, którego wymagalność ustalono na 2001 r., przedawniło się w 2004 r. Jest to bowiem roszczenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, dla którego art. 118 ustawy Kodeks cywilny (K.c.) określił trzyletni termin przedawnienia.

 

Skoro analizowane roszczenie przedawniło się w 2004 r., to nawet przyjęcie potwierdzenia salda nie będzie okolicznością przerywającą bieg terminu przedawnienia w trybie art. 123 § 1 pkt 2 K.c. (uznanie długu). Nie nastąpi zatem wznowienie zobowiązania do zapłaty przedawnionej należności.

 

Należności przedawnionej nie należy dobrowolnie (bez prawomocnego wyroku sądowego) płacić. Nie będzie jej potem można odzyskać. Przedawnione zobowiązanie funkcjonuje bowiem jako tzw. zobowiązanie naturalne. Uprawniony (wierzyciel) nie może go skutecznie dochodzić. Jednakowoż jego zapłata nie powoduje powstania świadczenia nienależnego i roszczenia dłużnika o zwrot.

 

Sugeruję – w przypadku sporu – podtrzymywanie powyższego stanowiska na temat przedawnienia roszczenia z działalności gospodarczej.

 

 

 

 

Stan prawny z 31.10.2012 r.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »