Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedawnienie prawa do wydania decyzji ustalającej wysokość podatku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 14.12.2014

W 2006 roku zmarła moja mama. Postanowieniem sądu zostałem jedynym spadkobiercą. Do US zgłosiłem mieszkanie mamy i zapłaciłem podatek. Zapomniałem, że mama była również współwłaścicielką wraz ze mną mieszkania po moim bracie. Sprawę spadkową przeprowadziłem w 2007 roku, a podatek od spadku zapłaciłem w 2008 roku. O sprawie zorientowałem się przy próbie sprzedaży mieszkania. Jak wyprostować moje niedopatrzenie i jakie mogę ponieść konsekwencje?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sytuacja skomplikowana, gdyż mimo że zobowiązanie podatkowe, które powstaje z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, a tak jest w przypadku spadków, ustalającej wysokość tego zobowiązania, nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy, to jeżeli nie złożyło się deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego zobowiązanie nie powstaje, pod warunkiem, że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.

 

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku, ale obowiązek ten odnawia się (a z nim prawo do wydania decyzji ustalającej) zgodnie z ust. 4 z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. Jeśli u Pana uprawomocniło się orzeczenie w 2007 roku to 5 lat na wydanie decyzji upłynęło z końcem 2012 roku. Zatem przedawniło się tu prawo do wydania decyzji (co niektórzy błędnie nazywają przedawnieniem podatku) co sugerowałoby koniec problemów.

 

Nie jest to jednak aż tak proste. Dla dalszych rozważań muszę wskazać, że Pan nabył spadek z chwilą śmierci spadkodawcy tj. w 2006 roku, a nie z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Problemem w praktyce jest regulacja stanowiąca, że obowiązek podatkowy odnawia się, lub jak twierdzą niektórzy przywracane jest prawo do wydania decyzji ustalającej, również w przypadku, gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej na fakt nabycia. Przepis ten obowiązuje od 2007 roku. Jak wynika z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz.U.2006.222.1629) zmieniającej ww. ustawę z dniem 1 stycznia 2007 r. do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych, które nastąpiło przed dniem 1 stycznia 2007, stosuje się przepisy w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. Brzmienie z 31.12.2006 r. było inne, zgodnie z nim „Jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. Gdy nabycie w drodze darowizny nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przed organem podatkowym na okoliczność dokonania tej darowizny”. Tu zatem jedynie dla nabycia w drodze darowizny, które nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przed organem podatkowym na okoliczność dokonania tej darowizny, tym samym nie odnawiałby się on dla nabycia w drodze dziedziczenia.

 

Uważam zatem, że jeśli od uprawomocnienia się postanowienia sądu upłynęło lat 5 (licząc od końca roku kalendarzowego w którym się uprawomocniło) i jako że zastosowanie znajdzie tu art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu z 2006 roku, nie może zostać już wydana dla Pana decyzja ustalająca wysokość podatku, nie ma zatem konieczności zapłaty podatku co winien potwierdzić stosownym zaświadczeniem naczelnik urzędu skarbowego.

 

Wiąże się z tym pewien faktyczny problem, zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn, gdyby chciał Pan zbyć przedmiotowe mieszkanie to notariusz może sporządzić akt tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po stwierdzeniu przez naczelnika urzędu skarbowego, że nabycie spadku jest zwolnione od podatku lub że należny podatek został zapłacony albo prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu. Może się zatem okazać, że zaświadczenie, iż prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu jest Panu niezbędne. Proszę jednak dobrze sprawdzić, kiedy uprawomocniło się postanowienie, jeśli bowiem orzeczenie uprawomocniło się w 2008 roku to przedawnienie będzie mieć miejsce dopiero z końcem 2013 roku, co by oznaczało, że obecnie winien Pan złożyć zeznanie SD-3 wraz z tzw. czynnym żalem, co spowoduje wydanie decyzji i konieczność zapłaty podatku od spadków i darowizn.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przedawnienie zobowiązania podatkowego

Prowadzę działalność gospodarczą. Na początku narobiłem sobie długów – m.in. w związku z podatkiem dochodowym i VAT. Zadłużenia są z okresu od 1995 do 2002 r. W międzyczasie urząd skarbowy wpisał zabezpieczenie płatności na mojej nieruchomości. Czy istnieje możliwość uznania tych należności za przedawnione?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »