Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedawnienie oraz zatarcie skazania w przypadku wykroczenia

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 06.09.2013 • Zaktualizowane: 06.09.2013

Artykuł omawia kwestie przedawnienia oraz zatarcia skazania (usunięcia skutków) czynów zabronionych o mniejszym stopniu społecznej szkodliwości – wykroczeń.

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. Nr 109, poz. 756 z późn. zm. – dalej nazywana w skrócie K.w.), wzorem Kodeksu karnego, przewiduje instytucje:

 

  1. przedawnienia orzekania,
  2. przedawnienia wykonania kary oraz
  3. zatarcia ukarania.

 

Zgodnie z przepisem art. 45 K.w. karalność wykroczenia (rozumiana jako możliwość wymierzenia – orzeczenia kary dla sprawcy czynu przez sąd) ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Jednakże jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od popełnienia czynu. Wszczęcia postępowania dokonuje sąd, po uprzednim zbadaniu zasadności zarzutu ujętego we wniosku o ukaranie, sporządzonego zazwyczaj przez policję (art. 57 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Cytowany przepis reguluje instytucję przedawnienia orzekania.

 

Należy przy tym zastrzec, że w razie uchylenia prawomocnego rozstrzygnięcia (np. w wyniku kasacji), przedawnienie biegnie dopiero od daty uchylenia rozstrzygnięcia (art. 45 § 2 K.w.). Rozwiązanie takie wydaje się być zasadnym. Uchylenie prawomocnego rozstrzygnięcia wskazuje wszak na jakąś wadliwość w przeprowadzonym postępowaniu, a przedawnienia w krótkich terminach pierwotnych (1-2 lata) praktycznie uniemożliwiałyby w takiej sytuacji pociąganie sprawców do odpowiedzialności za popełnione wykroczenie.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Niezależnie od powyższego orzeczona już kara lub środek karny nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia sądowego upłynęły 3 lata. Powyższa regulacja określa z kolei istotę instytucji przedawnienia wykonania kary i odnosi się do przypadków, gdy dana sankcja została już orzeczona przez sąd, lecz z jakiejkolwiek przyczyny nie została wykonana. W takim przypadku po upływie trzech lat od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia orzeczona kara nie może już zostać wykonana.

 

Unormowanie instytucji zatarcia ukarania zawiera przepis art. 46 K.w., zgodnie z którym ukaranie uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary. Zatarcie skazania oznacza, że skazanemu na powrót przysługuje status osoby niekaranej. Za taką musi być on uważany w świetle prawa i sam również może na status niekaralności się powoływać we wszystkich sferach życia, wobec wszystkich organów, władz i osób, m.in. składając zeznania, oświadczenia, wypełniając kwestionariusze itd.

 

Jednakże jeżeli ukarany przed upływem okresu wskazanego powyżej popełnił nowe wykroczenie, za które wymierzono mu karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, ukaranie za oba wykroczenia łącznie uważa się za niebyłe dopiero po upływie 2 lat od wykonania, darowania albo od przedawnienia wykonania kary za nowe (późniejsze) wykroczenie.

 

Z chwilą zatarcia skazania wpis o skazaniu za wykroczenie na karę aresztu usuwa się nadto z Krajowego Rejestru Karnego. Inne kary orzeczone tytułem wykroczenia przez sądy nie są w ogóle odnotowywane w tym rejestrze, nie ma zatem i potrzeby ich usuwania z niego.

 

Jeżeli orzeczono środek karny (np. zakaz prowadzenia pojazdów czy przepadek przedmiotów), uznanie ukarania za niebyłe nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem wykonania.Stan prawny obowiązujący na dzień 06.09.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - 10 =

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »