.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedawnienie zaległości za czynsz lokalu komunalnego po zmarłym

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.10.2019

W 2015 r. zmarł mój brat. Mieszkał sam (był bezdzietnym kawalerem) w lokalu komunalnym. Po jego śmierci przekazałem lokal do dyspozycji ADM. Mój brat nie posiadał ŻADNEGO majątku. To, co było w mieszkaniu, pozostawiłem w lokalu (praktycznie to nic tam nie było). Po upływie prawie dwóch lat od jego śmierci otrzymałem z sądu wezwanie na sprawę wytoczoną przez gminę o niepłacenie przez brata czynszu za rok 2011 + odsetki. Informuję, iż do momentu otrzymania tego pisma z sądu nie miałem żadnej wiedzy o jakiejkolwiek zaległości za czynsz. Ponadto informuję, że nie odrzuciłem notarialnie spadku po bracie, przecież on nic nie posiadał. A co z przedawnienie zaległości za czynsz?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż roszczenia czynszowe, o których Pan pisze, są roszczeniami okresowymi, co powoduje, że ma do nich zastosowanie krótszy okres przedawnienia, tj. 3-letni. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Trzyletni okres przedawnienia liczony jest dla każdego czynszu miesięcznego osobno. Innymi słowy jeżeli czynsz miał być płatny np. do dnia 10. każdego miesiąca to przedawnienie nastąpi w pierwszym dniu po upływie 3-letniego terminu przedawnienia.

 

Wyraźnie jednak podkreślić należy, że przedawnienie nie jest przez sąd brane pod uwagę z urzędu, lecz na zarzut. Innymi słowy pozwany, by uchronić się przed zapłatą przedawnionego zadłużenia, będzie musiał osobiście lub w piśmie kierowanym do sądu podnieść zarzut przedawnienia. Zasadnym jest zatem stawienie się na rozprawę i podniesienie zarzutu przedawnienia. Brat nie posiadał aktywów, ale długi wchodzące w skład spadku i stanowią jego pasywa, które niestety także Pan odziedziczył.

 

Istotne dla Pana znaczenie ma przepis art. 123, zgodnie z którym „bieg przedawnienia przerywa się:

 

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;

3) przez wszczęcie mediacji”.

 

W chwili obecnej jedynie uznanie roszczenia przez Pana mogłoby skutkować przerwaniem biegu przedawnienia i umożliwiłoby dochodzenie należności przed sądem bez ryzyka zarzutu przedawnienia. Zasadne jest zatem niezawieranie żadnej ugody, względnie złożenie oświadczenia o zobowiązaniu się do spłaty w ratach bowiem wówczas dojdzie do przerwania biegu przedawnienia. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton