.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieopłacanie składek ZUS za pracowników i zamknięcie działalności a przedawnienie

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 06.03.2018

Sprawa dotyczy przedawnienia zadłużenia w ZUS. Mam zadłużenie w ZUS-ie za rok 2009 i połowę 2010. Zatrudnionych miałem kilku pracowników, za których również nie opłacałem składek. W połowie 2010 r. zamknąłem działalność. Czy nastąpiło przedawnienie i mogę zapomnieć o długach w ZUS-ie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieopłacanie składek ZUS za pracowników i zamknięcie działalności a przedawnienie

Fot. Fotolia

Na podstawie samego opisu trudno jednoznacznie stwierdzić, czy Pana składki się przedawniły. Zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych do końca 2011 r. obowiązywał 10-letni okres przedawnienia składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Od 1 stycznia 2012 r. okres przedawnienia wynosi pięć lat, licząc od dnia, w którym składki stały się wymagalne.

 

Jeśli składki stały się wymagalne przed 1 stycznia 2012 r., to pięcioletni bieg przedawnienia zaczyna się dopiero od 1 stycznia 2012 r. Wyjątkiem jest sytuacja, w której składki wymagalne przed 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym, 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej (art. 27 ust. 1 i 2).

 

Należności więc przedawnić by się mogły albo z 10-letnim terminem, dla Pana odpowiednio w 2019 i 2020 r., albo też krócej, z upływem 5-letniego terminu przedawnienia, ale nie wcześniej niż 5 lat od dnia 1 stycznia 2012 r. – i to o ile ZUS nie wszczął w międzyczasie postępowania w zakresie ustalenia należności lub postępowania egzekucyjnego. Takie postępowanie przerywa bieg terminu przedawnienia i biegnie on na nowo. Nadto nie biegnie w trakcie trwania egzekucji.

 

Jeśli więc do tej pory ZUS w ogóle nie upomniał się o te składki, to są przedawnione. W innym wypadku niestety nie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »