Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedawnienie podatku ze spadku

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 17.10.2019

Ojciec otrzymał w spadku po bracie (zmarł w 2011 r.) gospodarstwo rolne. Spadek przekazany w testamencie. Wyrok sądu potwierdzający przyznanie spadku z listopada 2011. Ojciec nie pamięta, czy składał w urzędzie skarbowym odpowiednie zeznanie (SD-Z2). Otrzymując spadek po bracie w tamtym czasie, powinien zostać zwolniony z opłaty podatku. Czy jeśli nie zgłosił spadku w US, będzie musiał mimo wszystko zapłacić podatek? Czy sprawa jest już przedawniona i nie musi już zgłaszać spadku do US?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Przedawnienie podatku ze spadku

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W przedstawionym przez Panią problemie wyjaśnienia wymaga kwestia, czy zobowiązanie w podatku od spadku i darowizn z tytułu nabycia spadku po osobie zmarłej w 2011 r. uległo przedawnieniu. W celu dokonania prawidłowej analizy tego zagadnienia należy w pierwszej kolejności przytoczyć przepisy o przedawnieniu zobowiązania podatkowego. Zgodnie z art. 68 § 2 Ordynacji podatkowej „jeżeli podatnik:

 

1) nie złożył deklaracji w terminie przewidzianym w przepisach prawa podatkowego,

2)w złożonej deklaracji nie ujawnił wszystkich danych niezbędnych do ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego,

zobowiązanie podatkowe nie powstaje, pod warunkiem że decyzja ustalająca wysokość tego zobowiązania została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy”.

 

Jak zatem widać, moment liczenia 5-letniego terminu przedawnienia rozpoczyna się od chwili gdy powstał obowiązek podatkowy. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn przy nabyciu w drodze dziedziczenia obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia spadku – a więc w 2011 r. Licząc 5 lat od końca tego roku, wychodzi że z dniem 31.12.2016 r. zobowiązanie podatkowe teoretycznie uległo przedawnieniu.

 

Niestety w podatku od spadków i darowizn jest jeszcze art. 6 ust. 4, który stanowi, że jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sporządzenia pisma; jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. W przypadku gdy nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą powołania się przez podatnika przed organem podatkowym na fakt nabycia. Powyższy przepis stanowi odrębną podstawę do powstania obowiązku podatkowego w sytuacji, gdy nabycie nie zostało wcześniej zgłoszone do opodatkowania. Jeżeli podatnik powoła się przed organem na fakt nabycia spadku, to ponownie powstanie obowiązek podatkowy niezależnie czy powołanie nastąpiło w okresie 5-letnim, czy po upływie tego okresu. Mamy tu do czynienia z odnowionym momentem powstania obowiązku podatkowego. Przedstawiony tok rozumowania został potwierdzony w wyroku NSA z dnia 18 kwietnia 2014 r., syg. akt II FSK 1181/12, oraz w wyroku NSA z dnia 14 października 2015 r., sygn. akt II FSK 2202/13.

 

Co powyższe wywody oznaczają w przypadku Pani ojca? Otóż jeżeli ojciec nie zgłosił spadku nabytego w 2011 r. w terminie, a obecnie chciałby to zrobić, to po pierwsze zobowiązanie podatkowe nie wygasło, jest wciąż ważne i może wystąpić konieczność zapłaty podatku. Po drugie nie ma już możliwości skorzystania z całkowitego zwolnienia od podatku, bowiem 6-miesięczny termin na zgłoszenie druku SD-Z2 upłynął.

 

Powyższe nie oznacza jednak, że ojciec będzie zobowiązany do zapłaty podatku. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym w 2011 r. „zwalnia się od podatku:

 

1) nabycie własności lub prawa użytkowania wieczystego nieruchomości lub jej części wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem:

a) budynków mieszkalnych,

b) budynków zajętych na cele specjalistycznego chowu i wylęgu drobiu lub specjalistycznej hodowli zwierząt wraz z urządzeniami i ze stadem hodowlanym,

c) urządzeń do prowadzenia upraw specjalnych, jak: szklarnie, inspekty, pieczarkarnie, chłodnie, przechowalnie owoców

 

pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili nabycia ta nieruchomość stanowi gospodarstwo rolne lub jego część albo wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia”.

 

Jeżeli zatem ojciec nabył w spadku po bracie gospodarstwo rolne i prowadził je przez 5 lat od dnia nabycia, tzn. do maja 2016 r. włącznie, to podatek od spadków i darowizn nie wystąpi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - dziesięć =

»Podobne materiały

Podatek spadkowy a pobyt za granicą

W październiku 2008 r. sąd zatwierdził spadek po mojej zmarłej mamie. Ponieważ stale mieszkam za granicą, nie miałem możliwości odebrania pism z urzędu skarbowego, które przychodziły na adres zmarłej mamy. Będąc w Polsce w styczniu, dowiedziałem się w urzędzie skarbowym, że muszę

Podatek od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Na mocy testamentu sporządzonego przez moją zmarłą siostrę nasza mama i córka siostry odziedziczyły po niej dom. Po uprawomocnieniu się wyroku w listopadzie 2008 r., sprzedały dom pół roku później. Czy mama musi zapłacić teraz podatek od sprzedaży?

Podatek od darowizny a NIP

Od kilku lat przebywam w Anglii, gdzie wyjechałem zaraz po skończeniu szkoły średniej. W Polsce nie mam więc nadanego NIP-u. Wujek chce mi podarować dom z ogrodem, za co będę musiał zapłacić podatek od darowizny. Czy powinienem wystąpić o NIP w momencie otrzymania darowizny? Czy w Angli
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »