Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedawnienie kredytu zaciągniętego przez osobę która zmarła

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.04.2019

Jaki jest termin przedawnienia kredytu bankowego zaciągniętego przez osobę która zmarła? Jestem spadkobiercą. Babcia zaciągnęła kredyt w 2010 r., wymagana spłata tego kredytu 2014 r. Babcia zmarła w 2011 r. Bank wniósł pozew o zapłatę w 2015 r., czego nie byłem świadomy do 2017 roku, gdy dowiedziałam się o tym od komornika, wszystkie listy szły na inny adres. Bank otrzymał klauzulę wykonalności 21 maja 2017 r. W związku z powyższym chcę złożyć wniosek przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od wyroku zaocznego wraz z sprzeciwem, gdyż nie miałem możliwości zapoznania się z wyrokiem zaocznym. Interesuje mnie tylko, czy w ww. sytuacji występuje przedawnienie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Przedawnienie kredytu zaciągniętego przez osobę która zmarła

Na wstępie pragnę zauważyć, iż roszczenia z kredytu, pożyczki przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, kiedy stały się wymagalne. I tu dochodzimy do sedna sprawy. Mniemam, że kredyt miał być spłacany ratalnie. Skoro tak, to okres 3 lat (przedawnienie) następuje osobno dla każdej z rat. Terminy przedawnienia nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynność prawną.

 

Istotne jest, że bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.

 

W sytuacji kredytu spłacanego ratalnie – raty miesięczne – wymagalność każdej z rat następuje w innym terminie. Skoro termin spłaty kredytu w całości przypadał na dzień 12 czerwca 2014 r. to znaczy, że nie cała wierzytelność jest przedawniona w momencie wniesienia sprawy do sądu. Wskazuje Pani bowiem, że pozew wpłynął do sądu w dniu 16 lutego 2015 r., co powoduje, że od tej daty należy liczyć 3 lata wstecz. Wszystko wcześniejsze jest zatem przedawnione.  

 

Podkreślenie wymaga, iż przedawnienie nie jest brane przez sąd z urzędu, co powoduje, iż zarzut przedawnienia musi być złożony w postępowaniu sądowym.

 

Z chwilą złożenia sprawy o zapłatę nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia. Wskazać należy nadto na treść art. 123 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,

3) przez wszczęcie mediacji”.

 

Dopiero bowiem wówczas nastąpi skierowanie sprawy względem Pani i brata o zapłatę (nastąpi konkretyzacja roszczenia względem danego podmiotu).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 5 =

»Podobne materiały

Spis inwentarza a nieruchomość z hipoteką

Odziedziczyłam w spadku nieruchomość, której wartość wynosi dokładnie tyle samo, ile hipoteka na niej ustanowiona. Urząd skarbowy ocenił wartość spadku na 0 zł i odstąpił od naliczenia podatku. Czy komornik tworząc spis inwentarza, powinien pomniejszyć wartość nieruchomości o hipotekę?

Zgoda na odrzucenie spadku

Kilka miesięcy temu zmarła moja mama. Odrzuciłam spadek ze względu na długi (aktem notarialnym) i 3 tygodnie później złożyłam do sądu wniosek o zgodę na odrzucenie spadku także w imieniu dzieci. Sąd wyraził zgodę, wyrok uprawomocnił się, jednak sam wyrok wydano nam dopiero po 2 miesiącach – mi

Jak spadkobiercy dowiadują się o długach zmarłego?

Dwa lata temu zmarła moja mama, odziedziczyłam po niej mieszkanie. Kredyt, o którym wiedziałam, już spłaciłam. Zastanawiam się, czy mama nie miała jeszcze jakiś zobowiązań. Jak spadkobiercy dowiadują się o długach zmarłego? Czy komornik uprzedziłby mnie o egzekucji, czy też ma prawo od razu zająć np
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »