
Indywidualne Porady Prawne
Niespłacone długi a przebywanie za granicąAutor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 20.10.2017 |
Otrzymałem od polskiego komornika informację, że mam zadłużenie wobec państwa w dużej wysokości i że muszę to spłacić, lecz nie wiem, czy tego zadłużenie nie przedawnia się. Nie wiem dokładnie, o co chodzi. Przebywam za granicą, ale obawiam się, że po kontakcie z komornikiem niejako uznam dług i ewentualne przedawnienie przerwie się. Mam również zadłużenie wobec ZUS-u, które chyba nie zostało przekazane do komornika. Czy mogę ubiegać się o umorzenie, zredukowanie lub rozłożenie na raty zadłużenia? Jak powoli wyjść z niespłaconych długów, co robić? |
Fot. Fotolia ![]() |
Co do zasady, zgodnie z art. 125 Kodeksu cywilnego, roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu. Termin ten liczy się od dnia uprawomocnienia się wyroku.
Jeżeli w świetle tego, co napisałam wyżej, będzie można stwierdzić, że Pana dług uległ przedawnieniu, to będzie Pan mógł wytoczyć swojemu wierzycielowi powództwo przeciwegzekucyjne na podstawie art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego, w którym powoła się Pan na zarzut przedawnienia. Jak stwierdził bowiem Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 30 lipca 2010 roku, sygn.akt VI ACa 53/10, „przedawnienie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym może stanowić podstawę powództwa z art. 840 par. 1 k.p.c.”Komornik jest związany wnioskiem wierzyciela bowiem zgodnie z art. 804 k.p.c. organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym”.
Aby się dowiedzieć, powinien Pan ustalić za pośrednictwem komornika (on ma obowiązek na Pana żądanie nawet okazać Panu oryginał), na podstawie jakiego tytułu egzekucyjnego prowadzi egzekucję. Powinien podać Panu sygnaturę akt sądowych i dane sądu, który tytuł ten wydał. To już Panu powie, czy upłynął okres lat 10 od daty uprawomocnienia się wyroku, czy też nie. Jeżeli nie, to następnie, mając te dane, może Pan zwrócić się do sądu o wgląd do akt i w tych aktach sprawdzić, czy np. wierzyciel nie wytoczył powództwa o dług już przedawniony. W każdym razie musi się Pan w obu przypadkach liczyć z koniecznością wytoczenia powództwa sądowego, bo inaczej dług, nawet przedawniony, będzie egzekwowany.
Ponieważ jest Pan za granicami kraju, może Pan zlecić powyższe czynności pełnomocnikowi. Natomiast z całą pewnością komornik nie zatrzyma Pana na granicy, bo nie ma w ogóle takich uprawnień.
Jeżeli zaś chodzi o pytanie dotyczące możliwości umorzenia czy rozłożenia na raty zadłużenia wobec ZUS-u, możliwość taka jest, ale każdorazowa decyzja w tej sprawie jest zależna od uznania organu rentowego. Przytoczę Panu cały przepis art. 28 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który taką możliwość ustanawia. Proszę mieć jednak świadomość, że o ile rozłożenie na raty się praktykuje, o tyle umorzenie zaległości jest rzeczą raczej teoretyczną. Przepis cytuję:
„1. Należności z tytułu składek mogą być umarzane w całości lub w części przez Zakład, z uwzględnieniem ust. 2–4.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
Odzyskanie pieniędzy od byłego najemcy mieszkaniaMiesiąc temu moje mieszkanie opuściła lokatorka, zostawiając niezapłacone należności oraz szkody w mieszkaniu. Mam jedynie jej adres zameldowania. Czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy?Niespłacanie kredytu gotówkowegoMój ojciec zaciągnął kredyt gotówkowy w jednym z banków. Początkowo spłacał regularnie swoje zadłużenie. Po pewnym czasie – ze względu na problemy finansowe – przestał spłacać ów kredyt. Skierowano sprawę do firmy windykacyjnej. Niestety tata nadal nie miał pieniędzy na kolejne raty. PewKlauzula wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika przed 20 stycznia 2005 r.Mój mąż w 2002 r. zawarł z bankiem umowę kredytową. W 2004 r. pobraliśmy się i oboje kupiliśmy dom, w którym obecnie mieszkamy. Ze względu na problemy finansowe, z którymi ostatnio się borykamy, nie jesteśmy w stanie spłacać kredytu. Bank uzyskał tytuł wykonawczy i wszczął egzekucję z naszej ni |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>