Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przebudowa skrzyżowania – czy można ją bojkotować?

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 15.03.2012

Przeczytałem w rzetelnej gazecie, że planowana jest przebudowa skrzyżowania, w której wyniku nie będę mógł wjechać do mojej posesji z dwóch stron, pozostanie mi tylko jeden, najmniej korzystny wjazd. Czy mogę temu jakoś przeciwdziałać? Co zrobić? Dodam, że planowana jest też budowa przystanku, ale gmina twierdzi, że on tam nie może stać. Przebudowa ma się zacząć już za dwa dni, inwestorem jest chyba deweloper.

Jakub Bonowicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Mimo że w tej chwili nie posiadam niezbędnych dokumentów, postaram się odpowiedzieć szybko i skrótowo z uwagi na naglące terminy.

 

Nie wydaje mi się, żeby deweloper za swoje pieniądze budował drogę. Sytuacje, w których to inna osoba niż gmina buduje obiekty użytku publicznego, są niezmiernie rzadkie (np. remonty skrzyżowań przy dużych supermarketach). Faktyczny inwestor będzie wskazany w pozwoleniu na budowę.

 

Mapka z gazety nie stanowi jakiegokolwiek dowodu w sprawie, bowiem może wprowadzać w błąd. Nierzadko zdarza się, że dziennikarze wykorzystują lub dostają stare materiały (nieaktualne projekty). Z pozwolenia na budowę jak również z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z pewnością dowiemy się, jak naprawdę ma wyglądać skrzyżowanie.

 

Zawsze istnieje konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych, czyli udzielenia formalnych możliwości zgłoszenia przez podmioty zainteresowane (sąsiadów nieruchomości na której realizowana będzie inwestycja) swoich zastrzeżeń co do realizowanej inwestycji. Jednakże ogłoszenie o tychże konsultacjach i terminie na zgłaszanie zastrzeżeń jest wywieszane najczęściej jedynie w budynkach urzędu gminy – nikt nie chodzi fizycznie do właścicieli nieruchomości i nie pyta, się czy się zgadzają. Tego rodzaju działanie jest (co do zasady) zgodne z prawem.

 

W dokumentacji związanej z postępowaniem w sprawie wydania pozwolenia na budowę powinny znajdować się odpowiednie dokumenty potwierdzające, że tychże konsultacji dokonano, a przynajmniej dano szansę na to, żeby społeczeństwo o remoncie ulicy się dowiedziało (poprzez ogłoszenie, czyli wywieszenie kartki w korytarzu urzędu). Często tego rodzaju konsultacje odbywają się przy wydawaniu decyzji środowiskowych, gdzie bada się możliwości negatywnego oddziaływania inwestycji na nieruchomości na środowisko naturalne, ale i zbiorowości ludzkie. Nie jestem w stanie jednak udzielić Panu bliższych wyjaśnień, nie dysponując wyżej wymienionymi informacjami.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeśli dysponuje Pan pisemnym zapewnieniem od gminy, że przystanek stać nie może tam, gdzie został zaplanowany zgodnie z pozwoleniem na budowę czy Decyzją o Warunkach Zabudowy, to należy tę sprawę zgłosić do Nadzoru Budowlanego i zobaczyć, co oni powiedzą. Specjaliści z zakresu budownictwa określą, czy list do Pana był błędem osoby, która go wysłała, czy błędy popełniła osoba, która wydała pozwolenie na budowę, a wtedy postępowanie zostanie przejęte przez nadzór budowlany, a roboty wstrzymane. Jeśli to gmina wprowadziła Pana w błąd, to uzyska Pan prawo złożenia formalnych zastrzeżeń, które jednak nic do sprawy (jeśli z punktu widzenia założeń architektonicznych wszystko będzie w porządku) nie wniosą, mogą jedynie wpłynąć na polepszenie Pańskiej sytuacji procesowej w ewentualnym sporze z gminą w sprawie zamontowania ekranów dźwiękochłonnych i innego rodzaju odszkodowań związanych z ujemnymi skutkami przeprowadzenia remontu drogi.

 

Każda nieruchomość musi mieć zapewniony odpowiedni dostęp do drogi publicznej. Decyzja o pozwoleniu na budowę nie może Pana pozbawić odpowiedniego dostępu do takowej drogi. Jeśli obecnie posiada Pan trzy dostępy, a teraz zabiorą Panu dwa, to nadal nie łamie się prawa, chyba że ten dostęp jest w jakikolwiek sposób dla Pana nieodpowiedni (daleki dojazd, zbyt wąski, z innych powodów niewygodny). Te kwestie są jednak bardzo uznaniowe i spory są zawsze rozwiązywane sądownie. Czasem można jednak domagać się od gminy zwrotu kosztów związanych z przystosowaniem nieruchomości do nowych warunków zagospodarowania terenów przyległych. Niemniej jednak w celu określenia tychże możliwości potrzebuję dodatkowych dokumentów.

 

Co do możliwości blokowania budowy, to odradzałbym jakiekolwiek czynności fizyczne (blokada dojścia na teren budowy), bowiem skończyć się one mogą przerzuceniem na Pana kosztów przestoju w pracach. Co do zasady ciężko jest zatrzymać w tak krótkim czasie budowę drogi. Ważna jest też kwestia, na podstawie jakich przepisów doszło do wydania pozwolenia na budowę (może wchodzić w grę zarówno ustawa Prawo budowlane, jak i specustawa drogowa)

 

Jeśli okaże się, że to inwestor prywatny buduje drogę według założeń, które zgodnie z listem od gminy są nieprawidłowe (kwestia umiejscowienia przystanku), to oprócz nadzoru budowlanego może Pan również powiadomić policję. Pójście na policję będzie jednak jedynie stratą czasu, jeśli inwestorem jest gmina, gdyż policja Pana zbędzie. W przeciwieństwie bowiem do osób prywatnych istnieje domniemanie, że organy administracyjne działają zgodnie z prawem i policja (ewentualnie straż miejska) nie kiwnie nawet palcem.

 

Podejrzewam, że większe możliwości będzie Pan miał, jeśli chodzi o ewentualne roszczenia odszkodowawcze przeciwko gminie. Niemniej będę się mógł o nich więcej dowiedzieć dopiero po przedstawieniu odpowiednich dokumentów, o których mowa wyżej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wniosek Zarządu Dróg w sprawie warunków zabudowy i złożenie od niego odwołania

Złożyliśmy w gminie wniosek o wydanie warunków zabudowy dla naszej działki, na której chcemy wybudować dom. Działka przylega do drogi głównej i gruntowej. Otrzymaliśmy projekt, który nas satysfakcjonuje. Wszystkie organy go zaakceptowały, ale Powiatowy Zarząd Dróg zgłosił uwagę, by zmienić wjazd na działkę z planowanego wjazdu z szosy na wjazd z drogi gruntowej. Wiem, że można się od tego postanowienia odwołać – ale jakich argumentów użyć? Dodam, że sąsiednie działki mają wjazd z głównej drogi.

Zgoda na budowę na sąsiedniej działce

W sąsiedztwie mojej działki planowana jest budowa prywatnego przedszkola. Czy muszę akceptować taką budowę? Mieszkam na wsi, mam pasiekę od 20 lat i obawiam się, że nowe sąsiedztwo może nie być przychylnie nastawione do mojej działalności. Czy inwestor musi mieć zgodę sąsiadów? Czy konieczne jest zachowanie jakiejś odległości pasieki od nowego obiektu? Czy jako sąsiad muszę się zgodzić na planowaną kanalizację rozsączającą, w związku z czym woda z mojej studni z dużym prawdopodobieństwem będzie zanieczyszczona ze względu na małą odległość i nie będzie się nadawać do użytku?

Prawo sąsiedzkie – szpecące obiekty przy granicy z działką sąsiada

Działkę mojej mamy od działki sąsiadów oddziela drewniany płot o wysokości 1,5 m, usytuowany w odległości 4,5 m od okien i tarasu jej domu. Ostatnio tuż za tym płotem, wzdłuż jego długości sąsiedzi wmurowali na stałe ukośną suszarkę do bielizny o długości 3,5 m, szerokości 1,5 m i wysokości 1,7 m do 2,4 m. Prośbę mojej mamy o przesunięcie suszarki zignorowali. Czy są przepisy zabraniające oszpecania otoczenia?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »