Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przebudowa skrzyżowania – czy można ją bojkotować?

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 15.03.2012

Przeczytałem w rzetelnej gazecie, że planowana jest przebudowa skrzyżowania, w której wyniku nie będę mógł wjechać do mojej posesji z dwóch stron, pozostanie mi tylko jeden, najmniej korzystny wjazd. Czy mogę temu jakoś przeciwdziałać? Co zrobić? Dodam, że planowana jest też budowa przystanku, ale gmina twierdzi, że on tam nie może stać. Przebudowa ma się zacząć już za dwa dni, inwestorem jest chyba deweloper.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mimo że w tej chwili nie posiadam niezbędnych dokumentów, postaram się odpowiedzieć szybko i skrótowo z uwagi na naglące terminy.

 

Nie wydaje mi się, żeby deweloper za swoje pieniądze budował drogę. Sytuacje, w których to inna osoba niż gmina buduje obiekty użytku publicznego, są niezmiernie rzadkie (np. remonty skrzyżowań przy dużych supermarketach). Faktyczny inwestor będzie wskazany w pozwoleniu na budowę.

 

Mapka z gazety nie stanowi jakiegokolwiek dowodu w sprawie, bowiem może wprowadzać w błąd. Nierzadko zdarza się, że dziennikarze wykorzystują lub dostają stare materiały (nieaktualne projekty). Z pozwolenia na budowę jak również z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z pewnością dowiemy się, jak naprawdę ma wyglądać skrzyżowanie.

 

Zawsze istnieje konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych, czyli udzielenia formalnych możliwości zgłoszenia przez podmioty zainteresowane (sąsiadów nieruchomości na której realizowana będzie inwestycja) swoich zastrzeżeń co do realizowanej inwestycji. Jednakże ogłoszenie o tychże konsultacjach i terminie na zgłaszanie zastrzeżeń jest wywieszane najczęściej jedynie w budynkach urzędu gminy – nikt nie chodzi fizycznie do właścicieli nieruchomości i nie pyta, się czy się zgadzają. Tego rodzaju działanie jest (co do zasady) zgodne z prawem.

 

W dokumentacji związanej z postępowaniem w sprawie wydania pozwolenia na budowę powinny znajdować się odpowiednie dokumenty potwierdzające, że tychże konsultacji dokonano, a przynajmniej dano szansę na to, żeby społeczeństwo o remoncie ulicy się dowiedziało (poprzez ogłoszenie, czyli wywieszenie kartki w korytarzu urzędu). Często tego rodzaju konsultacje odbywają się przy wydawaniu decyzji środowiskowych, gdzie bada się możliwości negatywnego oddziaływania inwestycji na nieruchomości na środowisko naturalne, ale i zbiorowości ludzkie. Nie jestem w stanie jednak udzielić Panu bliższych wyjaśnień, nie dysponując wyżej wymienionymi informacjami.

 

Jeśli dysponuje Pan pisemnym zapewnieniem od gminy, że przystanek stać nie może tam, gdzie został zaplanowany zgodnie z pozwoleniem na budowę czy Decyzją o Warunkach Zabudowy, to należy tę sprawę zgłosić do Nadzoru Budowlanego i zobaczyć, co oni powiedzą. Specjaliści z zakresu budownictwa określą, czy list do Pana był błędem osoby, która go wysłała, czy błędy popełniła osoba, która wydała pozwolenie na budowę, a wtedy postępowanie zostanie przejęte przez nadzór budowlany, a roboty wstrzymane. Jeśli to gmina wprowadziła Pana w błąd, to uzyska Pan prawo złożenia formalnych zastrzeżeń, które jednak nic do sprawy (jeśli z punktu widzenia założeń architektonicznych wszystko będzie w porządku) nie wniosą, mogą jedynie wpłynąć na polepszenie Pańskiej sytuacji procesowej w ewentualnym sporze z gminą w sprawie zamontowania ekranów dźwiękochłonnych i innego rodzaju odszkodowań związanych z ujemnymi skutkami przeprowadzenia remontu drogi.

 

Każda nieruchomość musi mieć zapewniony odpowiedni dostęp do drogi publicznej. Decyzja o pozwoleniu na budowę nie może Pana pozbawić odpowiedniego dostępu do takowej drogi. Jeśli obecnie posiada Pan trzy dostępy, a teraz zabiorą Panu dwa, to nadal nie łamie się prawa, chyba że ten dostęp jest w jakikolwiek sposób dla Pana nieodpowiedni (daleki dojazd, zbyt wąski, z innych powodów niewygodny). Te kwestie są jednak bardzo uznaniowe i spory są zawsze rozwiązywane sądownie. Czasem można jednak domagać się od gminy zwrotu kosztów związanych z przystosowaniem nieruchomości do nowych warunków zagospodarowania terenów przyległych. Niemniej jednak w celu określenia tychże możliwości potrzebuję dodatkowych dokumentów.

 

Co do możliwości blokowania budowy, to odradzałbym jakiekolwiek czynności fizyczne (blokada dojścia na teren budowy), bowiem skończyć się one mogą przerzuceniem na Pana kosztów przestoju w pracach. Co do zasady ciężko jest zatrzymać w tak krótkim czasie budowę drogi. Ważna jest też kwestia, na podstawie jakich przepisów doszło do wydania pozwolenia na budowę (może wchodzić w grę zarówno ustawa Prawo budowlane, jak i specustawa drogowa)

 

Jeśli okaże się, że to inwestor prywatny buduje drogę według założeń, które zgodnie z listem od gminy są nieprawidłowe (kwestia umiejscowienia przystanku), to oprócz nadzoru budowlanego może Pan również powiadomić policję. Pójście na policję będzie jednak jedynie stratą czasu, jeśli inwestorem jest gmina, gdyż policja Pana zbędzie. W przeciwieństwie bowiem do osób prywatnych istnieje domniemanie, że organy administracyjne działają zgodnie z prawem i policja (ewentualnie straż miejska) nie kiwnie nawet palcem.

 

Podejrzewam, że większe możliwości będzie Pan miał, jeśli chodzi o ewentualne roszczenia odszkodowawcze przeciwko gminie. Niemniej będę się mógł o nich więcej dowiedzieć dopiero po przedstawieniu odpowiednich dokumentów, o których mowa wyżej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus II =

»Podobne materiały

Wniosek Zarządu Dróg w sprawie warunków zabudowy i złożenie od niego odwołania

Złożyliśmy w gminie wniosek o wydanie warunków zabudowy dla naszej działki, na której chcemy wybudować dom. Działka przylega do drogi głównej i gruntowej. Otrzymaliśmy projekt, który nas satysfakcjonuje. Wszystkie organy go zaakceptowały, ale Powiatowy Zarząd Dróg zgłosił uwagę, by zmienić wjazd na

 

Zgoda na budowę na sąsiedniej działce

W sąsiedztwie mojej działki planowana jest budowa prywatnego przedszkola. Czy muszę akceptować taką budowę? Mieszkam na wsi, mam pasiekę od 20 lat i obawiam się, że nowe sąsiedztwo może nie być przychylnie nastawione do mojej działalności. Czy inwestor musi mieć zgodę sąsiadów? Czy konieczne jest za

 

Prawo sąsiedzkie – szpecące obiekty przy granicy z działką sąsiada

Działkę mojej mamy od działki sąsiadów oddziela drewniany płot o wysokości 1,5 m, usytuowany w odległości 4,5 m od okien i tarasu jej domu. Ostatnio tuż za tym płotem, wzdłuż jego długości sąsiedzi wmurowali na stałe ukośną suszarkę do bielizny o długości 3,5 m, szerokości 1,5 m i wysokośc

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »