.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Prowadzenie punktu LOTTO – stawka ryczałtu

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 02.07.2010

Mam dwa pytania. Pierwsze: jaka jest stawka ryczałtu za prowadzenie punktu lotto? I drugie (z innej dziedziny): czy jest możliwa jednorazowa wypłata zwaloryzowanego kapitału początkowego z ZUS?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady, przepisy obowiązującego prawa nie określają reguł prowadzenia kolektury LOTTO, w tym również zasad wynagradzania osób zajmujących się prowadzeniem punktów. Kwestie te są regulowane wzajemnymi umowami cywilnoprawnymi zawartymi pomiędzy podmiotem, który kolekturę prowadzi, a spółką organizującą zakłady LOTTO. Kwota ryczałtu jest z pewnością uzależniona od wielu czynników natury ekonomicznej, takich jak umiejscowienie punktu LOTTO w danym miejscu i przewidywanych przychodów z tytułu funkcjonowania tej placówki. Niestety przepisy prawa nie określają również żadnych progów (od–do), które moglibyśmy określić. Jeżeli istnieją jakiekolwiek regulacje w przedmiotowym zakresie, to są to z pewnością wewnętrzne uregulowania firmy organizującej loterię. Moim zdaniem, prowadzenie punktu lotto jest to działalność usługowa w zakresie handlu i przyjmując rozliczanie się w formie ryczałtu, powinniśmy zastosować stawkę 3,0%.

 

Odnosząc się natomiast do drugiej kwestii, tj. możliwości jednorazowej wypłaty zwaloryzowanego kapitału początkowego z ZUS, należy zauważyć, że w obecnie obowiązującym stanie prawnym nie ma możliwości wypłaty takiego świadczenia z I i II filaru ubezpieczeń społecznych. Przynależność do obu filarów jest co do zasady obowiązkowa, z pewnymi wyjątkami dla osób urodzonych przed 1950 r.

 

Możliwość jednorazowej wypłaty kapitału istnieje jedynie w przypadku dobrowolnego uczestnictwa w III filarze. Wówczas to można samodzielnie ustalić z towarzystwem ubezpieczeniowym warunki wypłaty świadczeń – w postaci rent okresowych lub jednorazowych wypłat całego kapitału. Warunki wypłaty są z pewnością kwestią negocjacji z ubezpieczycielem.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl