Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 29.05.2013

Straciłem prawo jazdy na dwa lata, ponieważ prowadziłem pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości. Miałem 2,5 promila. Od 2009 r. mam własną firmę i potrzebuję prawa jazdy do pracy. Czy można ubiegać się o złagodzenie kary?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z treści pytania wynika, iż znajdował się Pan w stanie nietrzeźwości.

 

Stan nietrzeźwości w rozumieniu Kodeksu karnego zachodzi, gdy:

 

  1. zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
  2. zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość (art. 115 § 16 Kodeksu karnego).

 

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i to niezależnie od tego, czy doszło w ogóle do jakiejś kolizji. Zgodnie bowiem z art. 178a § 1 Kodeksu karnego:

 

„Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Niestety w przypadku skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd musiał orzec zakaz prowadzenia określonych pojazdów.

 

Zgodnie z art. 42 § 2 Kodeksu karnego sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych albo pojazdów mechanicznych określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji był w stanie nietrzeźwości. Ustawodawca w tym przypadku nie pozostawił sądowi wyboru.
Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się w latach: od roku do 10 lat.

 

Zakaz prowadzenia pojazdów jest tzw. środkiem karnym.

 

Dalsza część odpowiedzi zależy od tego, czy wyrok jest już prawomocny. Na podstawie treści pytania przypuszczam, że orzeczenie jest już prawomocne.

 

Co do zasady istnieje możliwość skrócenia okresu obowiązywania środków karnych, jednak zgodnie z art. 84 § 2 Kodeksu karnego instytucji skrócenia okresu nałożonych środków karnych nie stosuje się wobec sprawcy przestępstwa, który przestępstwo to popełnił, znajdując się pod wpływem alkoholu.

 

Tym samym w aktualnym stanie prawnym nie ma możliwości, by prawomocnie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów został skrócony. Okoliczność, iż prawo jazdy jest Panu niezbędne do wykonywania działalności gospodarczej – w sytuacji gdy wyrok jest już prawomocny – nic nie zmienia, gdyż Pana ewentualny wniosek o skrócenie czasu trwania zakazu i tak musi zostać odrzucony jako niedopuszczalny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II + sześć =

»Podobne materiały

Stan nietrzeźwości

Spowodowałem kolizję drogową (potrącenie rowerzysty) podczas manewru na parkingu. Wypadek zdarzył się nie do końca z mojej winy, ale niestety policja poddała mnie badaniu alkomatem, co wykazało u mnie prawie 1 promil alkoholu we krwi. Z poszkodowanym zawarłem ugodę i zapłaciłem określoną sumę n

Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwym

Prowadziłem samochód w stanie nietrzeźwym. Przy moim domu (na poboczu) stał radiowóz policyjny bez oświetlenia. Kiedy już wjechałem na teren mojej posesji, policjanci podeszli do mnie. Odmówiłem badania alkomatem, więc skuli mnie i zabrali na izbę wytrzeźwień. Czy mieli prawo skontrolować mnie na pr

Ograniczenie zakazu prowadzenia pojazdów do motocykli

Przewróciłem się na motocyklu. Świadek zdarzenia wezwał policję. Okazało się, że miałem 0,65 mg na 1 dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu. Prawo jazdy nie zostało jeszcze zatrzymane, bo nie miałem przy sobie dokumentów. Jestem zawodowym kierowcą. Płacę alimenty na dziecko z pierwszego małżeństwa, pon

Mandat radnego gminy po otrzymaniu wyroku za jazdę w stanie nietrzeźwym

Dwa miesiące temu jechałem po drodze publicznej jako kierujący pojazdem, znajdując się w stanie nietrzeźwości. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosiła 0,3 mg/dm3. Otrzymałem karę grzywny, zakaz prowadzenia pojazdów przez rok oraz nakaz zapłaty określonej sumy na fundację na rzecz osób pos
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »