.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Reklamowanie działalności bez zgłoszenia

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 04.08.2014

Zakupiłem domenę internetową pod działalność gospodarczą. Ponad miesiąc temu została wykonana strona internetowa z ofertą usług. Mniej więcej przez 4 tygodnie reklamowałem się w różnych serwisach internetowych, aby wybadać rynek. Nie zarejestrowałem działalności gospodarczej, bo nie wiedziałem, czy ktokolwiek będzie zainteresowany moją ofertą. Poza tym urządzenia kosztują sporo i nie byłoby sensu ich kupować, gdyby okazało się, że nie będzie klientów. Przez ten miesiąc nie znalazłem żadnego klienta ani nie podpisałem żadnej umowy. Obecnie jestem na etapie zakładania działalności (złożyłem wniosek o wpis). Moja strona dobrze się wypozycjonowała, co zauważyła konkurencja. Ktoś zgłosił do US, że mam stronę i się reklamuję, a nigdzie nie mam zarejestrowanej działalności. Czy zostanę ukarany za prowadzenie działalności gospodarczej bez zgłoszenia? Jakie konsekwencje mi grożą za posiadanie tej strony internetowej i reklamowanie się, biorąc pod uwagę, że nie wykonałem żadnej usługi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Teoretycznie prowadzenie działalności gospodarczej bez zgłoszenia stanowi wykroczenie z art. 601 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 275 ze zm.).

 

Zgodnie z wyżej wymienionym przepisem: „Kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”. Maksymalna wysokość grzywny za wykroczenie to 5000 złotych.

 

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

 

Na podstawie podanych przez Pana informacji trudno jest mi ocenić, na ile podejmowane przez Pana czynności można uznać za wykonywanie działalności gospodarczej; wydaje się jednak, że równie dobrze można by je uznać za czynności przygotowawcze, wykonywane przed jej rozpoczęciem.

 

Nie sądzę również, aby miały Pana spotkać z tego tytułu konsekwencje podatkowe – opóźnione zgłoszenie działalności gospodarczej mogłoby skutkować ewentualnie niemożnością wybrania opodatkowania zryczałtowanego bądź stawki liniowej (a zatem obowiązkiem rozliczania działalności wg zasad ogólnych); nie ma w tej chwili obowiązku oddzielnego informowania urzędu o rozpoczęciu prowadzenia działalności (zasada „jednego okienka” skutkuje również względem ZUS-u).

 

Osobiście uważam, że w tej sytuacji ryzyko poniesienia konsekwencji karnych jest raczej znikome. Gdyby jednak doszło do jakiegoś postępowania w tej sprawie, moim zdaniem, jeżeli zaprezentuje Pan taką linię obrony, jak przedstawiona w pytaniu, powinien się Pan z łatwością wybronić przed ewentualnymi konsekwencjami. Naruszenie obowiązku rejestracji jest co najmniej wątpliwe (sytuacja może być jednak mniej korzystna, jeżeli zarejestrował Pan działalność po uzyskaniu oficjalnej informacji o wszczęciu postępowania w Pana sprawie).

 

Reasumując, moim zdaniem Pana wyjaśnienia są na tyle przekonujące, że raczej nie obawiałabym się konsekwencji karnych w tym zakresie.

 

Nadmieniam jednak, że podane przez Pana informacje nie są bardzo szczegółowe; być może zakres prowadzonej przez Pana działalności reklamowej był tak szeroki i profesjonalny, że miał cechy wykonywania działalności gospodarczej – na podstawie posiadanej w tej chwili wiedzy trudno jest mi to jednak ocenić.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus VI =

09.10.2019

Prowadzenie działalności gospodarczej bez zgłoszenia -> Czy nie można zastosować tutaj nierejestrowanej DG? ktora obowiązuje do przychodu w wysokości połowy najniższej krajowej?

Robert

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl