Mamy 8664 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prowadzenie uczniowskiego klubu sportowego

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 07.02.2018

..

Prowadzę uczniowski klub sportowy działający na podstawie art. 4 ustawy o sporcie, tj. wpisany do ewidencji prowadzonej przez starostę. Walne zebranie członków podjęło uchwałę o wszczęciu likwidacji oraz wyznaczono likwidatorów, którzy zawiadomili starostę o wszczęciu likwidacji. Likwidacji na razie nie zakończono. Statut klubu nie przewiduje takiego rozwiązania jak uchylenie likwidacji, tj. podjęcie decyzji o dalszym normalnym działaniu klubu. Czy walne zebranie członków może teraz podjąć decyzję o uchyleniu likwidacji? Np. na zasadzie domniemania kompetencji walnego zebrania – art. 11 ustawy Prawo o stowarzyszeniach? Chodzi o uchylenie likwidacji, podobnie jak to jest przewidziane dla spółek handlowych.

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Opisany przez Pana problem jest wielowymiarowy. Otóż, w myśl powołanego art. 4 ustawy o sporcie uczniowski klub sportowy działa na zasadach przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2017 r., poz. 210), z wyłączeniem przepisów dotyczących rejestracji. Uczniowski klub sportowy podlega wpisowi do ewidencji prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na siedzibę klubu, z chwilą którego otrzymuje osobowość prawną (czyli zostaje niejako „powołany do życia”).

 

Omawiany przepis jest jednak o tyle nieprecyzyjny, o ile do klubu uczniowskiego nie będą miały zastosowania nie tylko przepisy o jego rejestracji, ale i wykreśleniu. Zgodnie z art. 4 ust. 4 zd. 2 wpisu i wykreślenia wpisu z ewidencji dokonuje się na podstawie wniosku. Oznacza to, iż do czasu wykreślenia klubu z rejestru prowadzonego przez starostę, ten formalnie istnieje i zachowuje osobowość prawną.

 

Przejdę teraz do omówienia kwestii likwidacji tak zawiązanego klubu. W tym przypadku mają już zastosowanie przepisy ustawy prawo o stowarzyszeniach. Zgodnie z art. 36 tej ustawy:

 

„Art. 36. 1. W razie rozwiązania się stowarzyszenia na podstawie własnej uchwały, likwidatorami stowarzyszenia są członkowie jego zarządu, jeżeli statut lub, w razie braku odpowiednich postanowień statutu, uchwała ostatniego walnego zebrania członków (zebrania delegatów) tego stowarzyszenia nie stanowi inaczej.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

2. W razie rozwiązania stowarzyszenia przez sąd, zarządza on jego likwidację, wyznaczając likwidatora”.

 

Jak widzimy, likwidacja jest następstwem rozwiązania stowarzyszenia. Czyli najpierw stowarzyszenie jest rozwiązywane na mocy uchwały, a potem dopiero następuje likwidacja. Sądy i doktryna są jednak zgodne co do tego, że do czasu zgłoszenia wniosku o wykreślenie stowarzyszenia (w tym przypadku wniosek składany jest do KRS) stowarzyszenie zachowuje osobowość prawną i może w ograniczonym zakresie działać (choć nie może prowadzić już działalności statutowej).

 

Podczas likwidacji w stowarzyszeniu (bądź odpowiednio uczniowskim klubie sportowym) nie funkcjonuje zarząd, a w jego miejsce z mocy prawa wchodzą likwidatorzy. Nadal funkcjonują natomiast organy nadzoru i kontroli. Oznacza to, iż walne zebranie nadal może podejmować uchwały.

 

Niestety przepisy ustawy prawo o stowarzyszeniach są bardzo lakoniczne w przedmiocie likwidacji i zawierają się jedynie w czterech artykułach. Część doktryny twierdzi, iż w pozostałym zakresie zastosowanie powinny mieć nie tylko ogólne zasady prawa, ale i analogiczne rozwiązania stosowane w prawie spółek. Jest to jednak rozwiązanie dość ryzykowne i starałbym się raczej wykazać możliwość podjęcia poszczególnych czynności wyłącznie w oparciu o obowiązujące przepisy (jakkolwiek byłyby one niekompletne).

 

Przepisy ustawy prawo o stowarzyszeniach nie przewidują expressis verbis możliwości przerwania procesu likwidacji stowarzyszenia. Należy jednak zwrócić uwagę na to co było elementem inicjującym rozpoczęcie likwidacji. Jeśli była to uchwała własna stowarzyszenia (bądź UKS), to zasadne jest rozważenie możliwości uchylenia skutków prawnych takiej uchwały, zwłaszcza jeśli przesłanki  likwidacji stowarzyszenia określone w statucie ustały. Wydaje się bowiem, że skoro stowarzyszenie zachowuje byt prawny do czasu wykreślenia wpisu, to powinno być możliwe podjęcie uchwały w zakresie kontynuowania działalności stowarzyszenia i uchylenia wcześniejszej uchwały dotyczącej jego likwidacji (na podstawie ogólnego umocowania walnego zebrania z art. 11 Prawa o stowarzyszeniach). Niestety, brak jest w tej materii wyroków sądowych bądź jednoznacznych poglądów doktryny.

 

Kluczowe znaczenie będzie miało tu też stanowisko organu rejestracyjnego, którym w przypadku uczniowskiego klubu sportowego, jest starosta. Zgodnie bowiem z art. 37 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o stowarzyszeniach likwidator zobowiązany był poinformować organ rejestrowy o prowadzonej likwidacji. Zatem obecnie, konieczne byłoby także zawiadomienie starosty o przerwaniu likwidacji i wznowieniu działalności klubu, na podstawie uchwały walnego zebrania.

 

Reasumując, choć przepisy nie przewidują wyraźnie możliwości przerwania likwidacji uczniowskiego klubu sportowego, to wydaje się, iż powinno być to możliwe w sytuacji, jeśli postępowanie likwidacyjne zainicjowane zostało w drodze uchwały, a przesłanki likwidacji ustały.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ominięcie ustawy o zbiórkach publicznych

Jestem prezesem fundacji, która prowadzi działalność gospodarczą. Chcemy zorganizować pomoc na pewien cel, ale ominąć ustawę o zbiórkach publicznych, która jest przestarzała i rygorystyczna. Naszym pomysłem na zbieranie środków na cele statutowe jest zakup powiedzmy kalendarzyków z pieskami, od firmy–producenta. Później sprzedamy je właścicielom sklepów, którzy za np. 2 zł wystawią je u siebie. Owe 2 zł wrzuca się do skarbonki z napisem, że kalendarzyk wspiera działania naszej fundacji (psiaki). Mamy nadzieję, że taka sytuacja nie będzie zbiórką publiczną. Czy nasze plany są zgodne z prawem? Czy możemy postąpić zgodnie z tym pomysłem?

Rozwiązanie stowarzyszenia

Istnieje stowarzyszenie, członkowie są już nieaktywni, wszyscy porozjeżdżali się po świecie i nie ma z nimi kontaktu. Chciałbym rozwiązać stowarzyszenie, ale nie jestem osobą z zarządu. W wyniku przemian powinienem być, ale ostatnio okazało się, że przesłane kilka lat temu zmiany nie przeszły i zarządem stowarzyszenia oficjalnie jest jego pierwotna postać, czyli osoby z którymi nie ma już kontaktu. Jak można rozwiązać tę sprawę?

Odpowiedzialność Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego

Mam pytanie odnośnie odpowiedzialności członków zarządu oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego na okoliczność wypadku w górach osoby, która pojechałaby na wycieczkę organizowaną przez PTT. Przy wyjeździe w góry wykupowane jest oczywiście dla wszystkich uczestników wycieczki ubezpieczenie.

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »