Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prowadzenie sklepu internetowego a odstąpienie od rejestracji zbioru danych osobowych

Autor: Łukasz Marciniak • Opublikowane: 26.11.2017

Prowadzę sklep internetowy (kwiaciarnię). Czy istnieje możliwość odstąpienia od rejestracji zbioru danych osobowych, jeśli klienci nie tworzą konta, aby dokonać zakupu, nie gromadzę danych (nie tworzę bazy danych klientów) – dane zamówienia są usuwane po jego skutecznej realizacji oraz co z danymi odbiorców? Dane odbiorcy (i tylko odbiorcy) udostępniane są doręczycielowi.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (dalej: „uodo”) ustawę stosuje się do przetwarzania danych osobowych osób fizycznych, zarówno w sposób tradycyjny (w kartotekach, skorowidzach, księgach, wykazach i w innych zbiorach ewidencyjnych), jak i w systemach informatycznych, także w przypadku przetwarzania danych poza zbiorem danych.

W Pańskim przypadku trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy w tym przypadku dochodzi do przetwarzania danych oraz czy mamy do czynienia ze zbiorem danych.

 

Ustawa definiuje zbiór danych (art. 7 nr 1 uodo) jako każdy posiadający strukturę zestaw danych o charakterze osobowym, dostępnych według określonych kryteriów, niezależnie od tego, czy zestaw ten jest rozproszony lub podzielony funkcjonalnie. Natomiast przez przetwarzanie danych (art. 7 nr 2 uodo) ustawa rozumie jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, Mając na uwadze powyższe, stwierdzić trzeba, że aby usunąć pewne dane należy je wpierw zebrać – stanowi to już przetwarzanie danych. Zasadnicze znaczenie ma ustalenie, czy posiadane przez Pana dane są zachowane w spójnej strukturze, tj. dane są przetwarzane w zbiorze danych. Znając powyższe definicje, musi Pan odpowiedzieć sobie na następujące kwestie:

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

  • w jaki sposób dane zamówienia trafiają do Pana, jak są zapisywane i jak przebiega proces realizacji zamówienia?
  • czy prowadzi Pan rejestr zamówień, w których gromadzone są informacje o zamówieniu (jakie zawiera on informację)?
  • jak gromadzone i przechowywane są dane zamawiających oraz dane odbiorców?
  • czy dane odbiorców są przechowywane razem z danymi zamawiających czy osobno?

 

Konsekwencją stwierdzenia, że mamy do czynienia ze zbiorem danych, zgodnie z art. 40 uodo, jest obowiązek zgłoszenia zbioru danych do rejestracji u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, chyba że zachodzi jeden z ustawowych wyjątków.

 

Taki wyjątek ma miejsce m.in. w sytuacji powołania w Pańskiej firmie Administratora Bezpieczeństwa Informacji oraz zgłoszenia tego faktu GIODO (art. 43 ust. 1a uodo). Inne wyjątki zostały wskazane w art. 43 ust. 1 uodo, jednak w mojej ocenie żaden ze wskazanych tam przypadków nie znajdzie zastosowania w Pańskiej sytuacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Oferta handlowa na stronie internetowej – czy taka oferta handlowa jest wiążąca dla klienta?

Sprzedaję e-booka na swojej stronie internetowej. Zarzucono mi jednak, że oszukuję klientów, ponieważ moja oferta handlowa mówi o skuteczności porad z e-booka, a w regulaminie – że nie daję takiej gwarancji oraz że przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Oczywiście gwarantuję zwrot pieniędzy, jeśli moje porady w przypadku danego klienta okażą się nieskuteczne. Jak więc powinna wyglądać wzorcowa oferta handlowa, żeby nie było w przyszłości takich zarzutów?

Dane od klientów a przekazywanie spamu

Prowadzimy firmę, która organizuje pokazy sprzętu AGD w domu klienta. Po dokonanej prezentacji klient mógłby podać imię, nazwisko, telefon i adres e-mail innych osób, do których później kierowalibyśmy ofertę (może to zrobić też za pośrednictwem naszej strony WWW). Za te informacje otrzymałby upust. Jak to przeprowadzić, byśmy nie zostali posądzeni o przekazywanie spamu?

Forum dyskusyjne – usuwanie konta i postów byłego użytkownika

Jestem administratorem forum dyskusyjnego. Jeden z użytkowników zażądał usunięcia konta i wszystkich swoich postów. Konto oczywiście usunąłem, zastanawiam się jednak, co zrobić z postami. Obecnie są oznaczone jako wpisy osoby usuniętej – ich usuwanie po kolei zajmie mi sporo czasu i wprowadzi chaos w wątkach. Czy faktycznie muszę usuwać te posty? Przesyłam też nasz regulamin.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »