Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Prokura oddziałowa

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 04.05.2015

Prokura oddziałowa jest szczególnym rodzajem prokury, ograniczonym do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa. Udzielenie prokury oddziałowej wymaga ujawnienia oddziału w rejestrze przedsiębiorców.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Prokura to pełnomocnictwo udzielone przez przedsiębiorcę do prowadzenia spraw związanych z wykonywaną przez niego działalnością gospodarczą. Wśród kilku rodzajów prokury możemy wyróżnić prokurę oddziałową, która zgodnie z art. 109(5) Kodeksu cywilnego1 jest prokurą ograniczoną do zakresu spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa. Prokurent oddziałowy może dokonywać czynności związanych wyłącznie z oddziałem przedsiębiorcy, a więc może być ograniczony terytorialnie (do obszaru, na jakim działa oddział, np. do granic województwa), ale również przedmiotowo (np. odział może prowadzić działalność w węższym zakresie w stosunku do zakładu głównego), czy czasowo (jeżeli takie ograniczenie działalności oddziału określił przedsiębiorca).

 

W pozostałym zakresie do prokury oddziałowej mają odpowiednie zastosowanie wszystkie te zasady, które stosujemy do innych rodzajów prokury, w szczególności:

 

  1. może być ona udzielona wyłącznie osobie fizycznej posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych;
  2. powinna być pod rygorem nieważności udzielona na piśmie;
  3. nie obejmuje umocowania do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości;
  4. może być udzielona kilku osobom łącznie (prokura łączna) lub oddzielnie (kierowane do oddziału przedsiębiorcy oświadczenia lub doręczenia pism mogą być dokonywane wobec jednej z osób, którym udzielono prokury łącznie);
  5. nie może być przeniesiona (prokurent może jednak ustanowić pełnomocnika do poszczególnej czynności lub pewnego rodzaju czynności);
  6. może być w każdym czasie odwołana;
  7. wygasa ze śmiercią prokurenta oraz wskutek wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru (lub też wykreślenia oddziału), a także ogłoszenia upadłości, otwarcia likwidacji oraz przekształcenia przedsiębiorcy (nie powoduje natomiast wygaśnięcia prokury śmierć przedsiębiorcy ani utrata przez niego zdolności do czynności prawnych);
  8. musi być wpisana do rejestru przedsiębiorców.

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

 

___________________________

1 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 04.05.2015

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Zagadnienia prawne związane z prokurą

Artykuł omawia w sposób szczegółowy zagadnienia prawne związane z prokurą.

Prokura

Artykuł omawia instytucję prawną prokury, jako szczególnego rodzaju pełnomocnictwa udzielanego przez przedsiębiorcę.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »