.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wejście w drugi próg podatkowy - jak zminimalizować podatek?

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 28.01.2013 • Zaktualizowane: 25.04.2021

Czy mogę wybrać sposób opodatkowania, jak to robią przedsiębiorcy? Pracuję na podstawie umowy o pracę, jestem jedynym żywicielem rodziny, mam dzieci. Moje wynagrodzenie spowodowało wejście w drugi próg podatkowy (32%). Uważam, że system progów podatkowych jest niesprawiedliwy. Czy mogę wybrać podatek liniowy? Czy równoległe założenie działalności gospodarczej pomoże mi w płaceniu niższych podatków? Z umowy o pracę nie mogę zrezygnować.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak Pan pisze, doszło do wejścia w drugi próg podatkowy. Chciałby Pan znaleźć sposób, aby płacić niższe podatki.

 

Niestety możliwość wyboru sposobu opodatkowania (stawka liniowa, ryczałt itd.) dotyczy wyłącznie przedsiębiorców. Takiej możliwości nie mają niestety osoby zatrudnione w formie umowy o pracę (w tym przypadku obowiązuje opodatkowanie z zastosowaniem skali podatkowej).

 

Równoległe otwarcie działalności gospodarczej również nie odniosłoby spodziewanego skutku, bowiem ewentualna strata z działalności może być rozliczona tylko w ramach tego samego źródła przychodów (działalność gospodarcza); nie miałaby zatem wpływu na wysokość opodatkowania dochodów z tytułu umowy o pracę.

 

Jako jedyny żywiciel rodziny ma Pan natomiast prawdopodobnie możliwość skorzystania ze wspólnego opodatkowania z małżonką (ewentualnie z dzieckiem, jeżeli jest Pan osobą samotnie wychowującą). W takim przypadku wysokość progów podatkowych efektywnie należy przemnożyć przez 2, przysługują również dwie kwoty wolne.

 

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

 

Małżonkowie będący polskimi rezydentami podatkowymi, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być – na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym – opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów.

 

Zgodnie z ust. 4 taki sposób opodatkowania może mieć również zastosowanie w odniesieniu do osób samotnie wychowujących dzieci.

 

Jeżeli spełnia Pan warunki do wspólnego opodatkowania z małżonką – może Pan wystąpić do pracodawcy o potrącanie niższych zaliczek na podatek dochodowy (według pierwszego progu skali podatkowej).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton