Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Progi podatkowe

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 28.01.2013

Czy mogę wybrać sposób opodatkowania, jak to robią przedsiębiorcy? Pracuję na podstawie umowy o pracę, jestem jedynym żywicielem rodziny, mam dzieci. Moje wynagrodzenie spowodowało wejście w drugi próg podatkowy (32%). Uważam, że system progów podatkowych jest niesprawiedliwy. Czy mogę wybrać podatek liniowy? Czy równoległe założenie działalności gospodarczej pomoże mi w płaceniu niższych podatków? Z umowy o pracę nie mogę zrezygnować.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Elżbieta Jędruczyk

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak Pan pisze, doszło do wejścia w drugi próg podatkowy. Chciałby Pan znaleźć sposób, aby płacić niższe podatki.

 

Niestety możliwość wyboru sposobu opodatkowania (stawka liniowa, ryczałt itd.) dotyczy wyłącznie przedsiębiorców. Takiej możliwości nie mają niestety osoby zatrudnione w formie umowy o pracę (w tym przypadku obowiązuje opodatkowanie z zastosowaniem skali podatkowej).

 

Równoległe otwarcie działalności gospodarczej również nie odniosłoby spodziewanego skutku, bowiem ewentualna strata z działalności może być rozliczona tylko w ramach tego samego źródła przychodów (działalność gospodarcza); nie miałaby zatem wpływu na wysokość opodatkowania dochodów z tytułu umowy o pracę.

 

Jako jedyny żywiciel rodziny ma Pan natomiast prawdopodobnie możliwość skorzystania ze wspólnego opodatkowania z małżonką (ewentualnie z dzieckiem, jeżeli jest Pan osobą samotnie wychowującą). W takim przypadku wysokość progów podatkowych efektywnie należy przemnożyć przez 2, przysługują również dwie kwoty wolne.

 

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

 

Małżonkowie będący polskimi rezydentami podatkowymi, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być – na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym – opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów.

 

Zgodnie z ust. 4 taki sposób opodatkowania może mieć również zastosowanie w odniesieniu do osób samotnie wychowujących dzieci.

 

Jeżeli spełnia Pan warunki do wspólnego opodatkowania z małżonką – może Pan wystąpić do pracodawcy o potrącanie niższych zaliczek na podatek dochodowy (według pierwszego progu skali podatkowej).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX plus jeden =

»Podobne materiały

Przekroczenie progu podatkowego

W 2006 r. ZUS rozpoczął postępowanie wyjaśniające moje prawo do zasiłku chorobowego. W 2007 r. urodziłam dziecko. Postępowanie zakończyło się dla mnie niekorzystnie, tzn. nie otrzymałam ani zasiłku chorobowego, ani macierzyńskiego. Złożyłam odwołanie do sądu i sprawę wygrałam. N
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »