Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Produkcja dywaników samochodowych z nazwą marki

Autor: Kamil Wasilewski • Opublikowane: 20.03.2017

Produkuję dywaniki samochodowe. Czy mogę umieszczać nazwy marek i modeli samochodów na tych dywanikach?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nazwa samochodu stanowi zgodnie z przepisami prawa własności intelektualnej tzw. słowny znak towarowy, który podlega ochronie. Jednakże nie w każdym przypadku. Art. 156 ust. 1 pkt 3  Prawo własności przemysłowej dopuszcza możliwość użycia znaku dla wskazania przeznaczenia towaru. Zatem może Pan na dywanikach samochodowych umieszczać nazwy samochodów (także dla informowania o swojej działalności).

 

Zgodnie ze wspomnianym przepisem „prawo ochronne na znak towarowy nie daje uprawnionemu prawa zakazywania używania przez inne osoby w obrocie zarejestrowanego oznaczenia lub oznaczenia podobnego, jeżeli jest to konieczne dla wskazania przeznaczenia towaru, zwłaszcza gdy chodzi o oferowane części zamienne, akcesoria lub usługi”. Zgodnie zaś z art. 156 ust. 2 „używanie oznaczeń określonych wyżej jest dozwolone tylko wówczas, gdy odpowiada ono usprawiedliwionym potrzebom używającego i nabywców towarów i jednocześnie jest zgodne z uczciwymi praktykami w produkcji, handlu lub usługach”.

 

Tak więc, aby przepis ten wszedł w grę, muszą być spełnione następujące warunki: używanie zarejestrowanego oznaczenia lub oznaczenia podobnego jest konieczne dla wskazania przeznaczenia towaru, zwłaszcza gdy chodzi o oferowane części zamienne, akcesoria lub usługi; używanie musi odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom: używającego oraz nabywców towarów; używanie jest zgodne z uczciwymi praktykami w produkcji, handlu lub usługach.

 

Jest oczywiste, że jeśli ktoś handluje np. częściami do Citroena, to musi używać nazwy „Citroen”. Jeśli ktoś sprzedaje pokrowiec do skrzyni biegów do Forda Mondeo, to musi użyć nazwy „Ford Mondeo”. Bez tego nie byłby w stanie informować swoich odbiorców, jakie towary oferuje.

 

Z powyższego wynika zatem, że znaku słownego, oznaczającego nazwę modelu czy markę samochodu, używać Pan może, i to zarówno informując o swojej działalności, jak i na oferowanych towarach bez zgody producenta. Nie musi zatem Pan pytać o zgodę producentów samochodów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + 6 =

»Podobne materiały

Pomysł na biznes - jak ochronić swój pomysł przed kradzieżą?

Mam koncepcję portalu internetowego (tzw. storyboard – opis portalu, jego funkcje, schemat kolorystyczny, układ najważniejszych stron) i chciałbym go uruchomić we współpracy z programistą lub agencją interaktywną. Przed nawiązaniem współpracy chciałbym jednak mieć pewność, że jeśli pomysł

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »