
Procedury zgłoszenia śmierci emeryta z NiemiecAutor: Grzegorz Gęborek |
Opis Problemu: Moja mama pobierała emeryturę niemiecką i zmarła. Jakie zgłoszenia i w jakich urzędach winienem wykonać po jej śmierci? Jak rozwiązać umowę wynajmu mieszkania? |
Załatwiając formalności w Niemczech, powinien Pan zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Poniżej wskazuję listę urzędów, organów i instytucji, które należy zawiadomić. Lista ta jest możliwie szeroka, może się okazać, że pewne pozycje są zbędne.
W pierwszej kolejności należy zawiadomić:
Może Pan też sprawdzić w sądzie rejonowym (Amtsgericht), czy został złożony testament.
Jeżeli w Niemczech pozostał jakiś istotny majątek, należy przeprowadzić postępowanie spadkowe.
Proszę koniecznie pamiętać o wypowiedzeniu umów, których stroną była Pana mama, gdyż nie wygasają one co do zasady po śmierci, a mogą być to umowy różnego rodzaju (telefon, abonamenty, media, członkostwa w organizacjach wymagające zapłaty składki). Jeżeli nie zostaną wypowiedziane, to z ich tytułu nadal będą naliczane należności.
Odnośnie umowy najmu. Według prawa niemieckiego w przypadku śmierci najemcy umowa nie wygasa samoistnie. Jeżeli w stosunek najmu nie wstąpią pozostający przy życiu małżonek lub zstępny zmarłego, a umowa najmu nie zostanie przedłużona ze współnajemcą, to z mocy prawa w stosunek najmu wstępuje spadkobierca. Spadkobierca może jednak na podstawie § 5641 w zw. z § 5802 BGB (niemiecki Kodeks cywilny) wypowiedzieć umowę najmu w przeciągu miesiąca od chwili, gdy dowiedział się o śmierci najemcy. W tym przypadku wypowiedzenie następuje z tzw. nadzwyczajnych przyczyn i z zachowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia dla spadkobiercy wynosi trzy miesiące (§ 573c BGB). Może Pan złożyć wypowiedzenie jeszcze przed przeprowadzeniem postępowania spadkowego. Proszę jednak pamiętać, iż wypowiedzenie umowy najmu wymaga formy pisemnej (§ 568 BGB ust. 1).
Zwyczajowo wynajmujący żąda od najemcy kaucji. Jeżeli Pana mama wręczyła kaucję wynajmującemu, to część czynszu może zostać potrącona z kaucją. Jeżeli po potrąceniu pozostanie jakiś dług, to będzie on obciążał masę spadkową.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Grzegorz Gęborek Aplikant radcowski, absolwent Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą na kierunkach Bachelor i Master of German and Polish Law ze specjalizacją niemieckie prawo karne. Specjalizuje się w polskim i niemieckim prawie cywilnym oraz procedurze cywilnej. Biegle włada jęz. niemieckim (z uwzględnieniem niemieckiej terminologii prawniczej) oraz jęz. angielskim. Naszym klientom doradza w szczególności w zakresie niemieckiego prawa cywilnego oraz karnego. |
|
Zapytaj prawnika
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>