Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Procedury zgłoszenia śmierci emeryta z Niemiec

Autor: Grzegorz Gęborek • Opublikowane: 03.11.2015

Moja mama pobierała emeryturę niemiecką i zmarła. Jakie zgłoszenia i w jakich urzędach winienem wykonać po jej śmierci? Jak rozwiązać umowę wynajmu mieszkania?

Grzegorz Gęborek

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Załatwiając formalności w Niemczech, powinien Pan zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Poniżej wskazuję listę urzędów, organów i instytucji, które należy zawiadomić. Lista ta jest możliwie szeroka, może się okazać, że pewne pozycje są zbędne.

 

W pierwszej kolejności należy zawiadomić:

 

  • Standesamt (urząd stanu cywilnego);
  • Stadtverwaltung (magistrat);
  • Rentenversicherung (organ rentowy), który wypłacał Pana mamie rentę, w Niemczech renta (emerytura) może być wypłacana na podstawie ubezpieczenia prywatnego lub państwowego, jak również może być wypłacana na różnych podstawach;
  • Krankenkasse (kasę chorych), przy czym nie musi być to koniecznie AOK, jest wiele kas chorych i Pana mama mogła być ubezpieczona w innej kasie;
  • ubezpieczyciela, jeżeli Mama była ubezpieczona dodatkowo, a jeżeli była ubezpieczona na życie – złożyć wniosek o wypłatę ubezpieczenia;
  • bank, jeżeli Mama miała konto (w takim przypadku bank automatycznie zablokuje środki na koncie do czasu przeprowadzenia postępowania spadkowego); jeżeli na koncie ustanowione jakieś zlecenia stałe – trzeba je anulować;
  • Finanzamt (urząd skarbowy); pewnie będzie trzeba też złożyć do końca roku zeznanie podatkowe (Einkommensteuererklärung).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Może Pan też sprawdzić w sądzie rejonowym (Amtsgericht), czy został złożony testament.

 

Jeżeli w Niemczech pozostał jakiś istotny majątek, należy przeprowadzić postępowanie spadkowe.

 

Proszę koniecznie pamiętać o wypowiedzeniu umów, których stroną była Pana mama, gdyż nie wygasają one co do zasady po śmierci, a mogą być to umowy różnego rodzaju (telefon, abonamenty, media, członkostwa w organizacjach wymagające zapłaty składki). Jeżeli nie zostaną wypowiedziane, to z ich tytułu nadal będą naliczane należności.

 

Odnośnie umowy najmu. Według prawa niemieckiego w przypadku śmierci najemcy umowa nie wygasa samoistnie. Jeżeli w stosunek najmu nie wstąpią pozostający przy życiu małżonek lub zstępny zmarłego, a umowa najmu nie zostanie przedłużona ze współnajemcą, to z mocy prawa w stosunek najmu wstępuje spadkobierca. Spadkobierca może jednak na podstawie § 5641 w zw. z § 5802 BGB (niemiecki Kodeks cywilny) wypowiedzieć umowę najmu w przeciągu miesiąca od chwili, gdy dowiedział się o śmierci najemcy. W tym przypadku wypowiedzenie następuje z tzw. nadzwyczajnych przyczyn i z zachowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia dla spadkobiercy wynosi trzy miesiące (§ 573c BGB). Może Pan złożyć wypowiedzenie jeszcze przed przeprowadzeniem postępowania spadkowego. Proszę jednak pamiętać, iż wypowiedzenie umowy najmu wymaga formy pisemnej (§ 568 BGB ust. 1).

 

Zwyczajowo wynajmujący żąda od najemcy kaucji. Jeżeli Pana mama wręczyła kaucję wynajmującemu, to część czynszu może zostać potrącona z kaucją. Jeżeli po potrąceniu pozostanie jakiś dług, to będzie on obciążał masę spadkową.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem minus 3 =

»Podobne materiały

Spadek po obywatelu polsko-niemieckim – odrzucenie spadku za granicą i przyjęcie spadku w Polsce

Zmarła moja mama, mieszkała w Niemczech i miała podwójne obywatelstwo: polsko-niemieckie. Ja również mieszkam w Niemczech, mam tylko polskie obywatelstwo. Czy w tej sytuacji, odrzucając w Niemczech spadek po mamie (nie ma tu żadnych nieruchomości), tracę jednocześnie prawo do spadku

Mała kolizja

W Niemczech, gdzie mieszkam, doszło do małej kolizji drogowej, delikatnej stłuczki z mojej winy. Podałam poszkodowanemu wszystkie dane do ubezpieczenia, rozstaliśmy się pokojowo i pojechałam do domu. Zdenerwowana wypiłam dwa drinki i wtedy pojawiła się policja. Zmierzono mi poziom alk

Zawarcie ugody przed sądem niemieckim a wynagrodzenie dla adwokata

Mam sprawę w sądzie niemieckim w oparciu o prawo polskie zgodnie z zapisem umowy o współpracy (sprawa dotyczy zobowiązań spółki wobec niemieckiego kontrahenta). Zapłaciłem już prawnikowi uzgodnioną kwotę za prowadzenie sprawy. Udało mi się dojść do porozumienia z drugą st
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »