.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Procedura wykreślenia wpisu hipotecznego z księgi wieczystej

Chcę wykreślić wpis hipoteki zabezpieczającej wierzytelność, która została przelana na mnie umową przelewu wierzytelności. Według obecnego stanu KW beneficjentem wpisu jest wciąż cedent, osoba, od której nabyłem wierzytelność. Jak najprościej wykreślić ten wpis? Czy muszę najpierw zostać wpisany jako beneficjent wpisu? Czy mogę załatwić to od razu jednym wnioskiem? Czy właściwym sądem będzie sąd wieczystoksięgowy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wpis do księgi wieczystej jest w tym przypadku niezbędny. Zgodnie bowiem z art. 2451 Kodeksu cywilnego do przeniesienia ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości potrzebna jest umowa między uprawnionym a nabywcą oraz – jeżeli prawo jest ujawnione w księdze wieczystej – wpis do tej księgi. Hipoteka to właśnie ograniczone prawo rzeczowe służące zabezpieczeniu oznaczonej wierzytelności pieniężnej na nieruchomości.

 

Sądem właściwym będzie sąd rejonowy – wydział ksiąg wieczystych, który prowadzi księgę wieczystą dla nieruchomości zabezpieczonej hipoteką. W celu dokonania wpisu musi Pan złożyć w sądzie wypełniony wniosek KW-WPIS. Do wniosku o dokonanie wpisu należy dołączyć dokumenty stanowiące podstawę wpisu w księdze wieczystej (czyli umowę przelewu wierzytelności).

 

Od wniosku musi Pan uiścić opłatę sądową w wysokości 200 zł. Dowód uiszczenia opłaty należy załączyć do wniosku.

 

Ile Pan będzie czekał na wpis, zależy od ilości spraw w sądzie.

 

Innej drogi na uzyskanie wpisu w księdze wieczystej nie ma. Jeśli będzie Pan składał wniosek osobiście w sądzie, to proszę przygotować sobie dodatkową kopię, na której otrzyma Pan potwierdzenie złożenia wniosku.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl