Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Procedura uproszczona a upoważnienie bezpośrednie (prawo celne)

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 21.03.2012

Prowadzę agencję celną, jestem agentem. Jakiś czas temu zgłosiła się do mnie firma eksportująca towary, stosuje ona procedurę uproszczoną (w miejscu). Firma chciała, bym na podstawie jej procedury dokonywał zgłoszeń celnych na podstawie upoważnienia bezpośredniego. Uzyskałem informacje, że mogę to robić. Po wielu miesiącach oddział celny podważył mój sposób działania. Proszę o odpowiedź, kto ma rację.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Arkadiusz Dudkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną istnienia instytucji przedstawicielstwa w sprawach celnych zawiera art. 5 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 roku ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks celny (Dz. U. UE L.1992.302.1 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem: „na warunkach określonych w art. 64 ust. 2 i z zastrzeżeniem przepisów przyjętych w ramach art. 243 ust. 2 lit. b) każda osoba ma prawo do działania przez przedstawiciela reprezentującego ją przed organami celnymi celem dokonania wszelkich czynności i formalności przewidzianych w przepisach prawa celnego”.

 

Przesądzające znaczenie – dla analizowanego stanu faktycznego – ma art. 5 ust. 1 in fine (z łac. w końcowej części) Kodeksu, w którym de facto zawężono możliwości działania przedstawiciela do wszelkich czynności i formalności przewidzianych w przepisach prawa celnego. To ograniczenie zmusza do poszukiwania materialnoprawnych podstaw stosunku przedstawicielstwa, co w analizowanym przypadku powoduje konieczność sięgnięcia do przepisów wspólnotowego prawa celnego w zakresie procedur uproszczonych.

 

Takim przepisem – w mojej ocenie przesądzającym – jest art. 253 ust. 4 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 roku ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE L.1993.253.1 ze zmianami), zgodnie z którym:

 

„Każda osoba może ubiegać się o udzielenie pozwolenia na stosowanie zgłoszenia uproszczonego lub procedury w miejscu, do użytku własnego lub do działania w charakterze przedstawiciela, pod warunkiem że istnieje odpowiednia ewidencja i procedura umożliwiająca zezwalającemu organowi celnemu ustalenie tożsamości osób reprezentowanych i przeprowadzenie odpowiednich kontroli celnych. Tego rodzaju wniosek może także dotyczyć zintegrowanego pozwolenia, bez uszczerbku dla art. 64 Kodeksu”.

 

Skoro zatem pozwolenie na stosowanie procedury w miejscu może zostać udzielone do użytku własnego wnioskodawcy lub do działania w charakterze przedstawiciela, to jest oczywiste – zgodnie z zasadami logiki prawniczej – że pozwolenie na stosowanie procedury w miejscu może (a co za tym idzie – także realizować) jedynie:

 

  1. być udzielone do użytku własnego wnioskodawcy (A);
  2. do działania w charakterze przedstawiciela (B).

 

Przy spójniku „lub” prawdziwe jest tylko takie zdanie, w którym tylko jedno ze zdań (A lub B) jest prawidłowe. Nie może być tak, aby oba zdania były prawdziwe. Mielibyśmy wtedy tzw. sprzeczność logiczną.

 

Z powyższego wynika – w sensie logicznym – że pozwolenie może zostać udzielone tylko do użytku własnego wnioskodawcy lub tylko do działania w charakterze przedstawiciela. Nigdy nie może to być pozwolenie udzielone do użytku własnego wnioskodawcy realizowane przez przedstawiciela. Nie ma takiej możliwości z uwagi na ograniczenia instytucji przedstawicielstwa oraz z uwagi na wyniki wykładni gramatycznej przepisów wspólnotowego prawa celnego.

 

Reasumując: w mojej ocenie, jeżeli dana firma posiada pozwolenie na stosowanie procedury w miejscu, to tylko ona może ja realizować. Nie może upoważnić przedstawiciela do tego rodzaju czynności.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 08.01.2012 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus zero =

»Podobne materiały

Postępowanie celne w sprawie naliczenia zaległej akcyzy za samochód – jak się bronić?

Sprowadziłem z zagranicy Volkswagena Transportera. Z papierów szwedzkich wynikało, że jest to samochód ciężarowy do wożenia towarów. Zrobiłem przegląd na stacji kontroli pojazdów, wykonałem tłumaczenia na język polski. W urzędzie skarbowym i urzędzie celnym nie było żadnych opłat

Pośrednictwo w obrocie złomem metali kolorowych

Prowadzę działalność gospodarczą (odprowadzam VAT). Planuję zająć się pośrednictwem w obrocie złomem metali kolorowych. Dostawcą złomu będą firmy posiadające na sprzedaż np. felgi aluminiowe, sprasowane puszki itd. (surowce spakowane i zabezpieczone). Odbiorcą byłyby np. huty i od

Tajemnicza przesyłka z urzędu celnego

Przebywam za granicą. Kilka dni temu dostałam przesyłkę poleconą z urzędu celnego na stary adres. Nikt jej nie odebrał. Niedługo zostanie automatycznie uznana za odebraną. Nie mam pojęcia, co zawiera ta przesyłka, nic mi nie przychodzi do głowy. Nie chcę specjalnie po to przyjeżdżać

Import węgla z Serbii do Słowacji przez firmę polską a VAT i akcyza

Moja firma (polska firma) chce sprzedać firmie słowackiej węgiel, który został kupiony w Serbii. Węgiel płynie do Słowacji z Serbii i nie przechodzi przez terytorium Polski. Na węgiel nie ma cła ani akcyzy. Za transport odpowiada moja firma, obie firmy (polska i słowacka) mają też pełn

Zakup i używanie rozpuszczalnika w UE

Chcemy kupić od dostawcy z UE rozpuszczalnik o numerze CN 2710 1121. Surowca będziemy używać do produkcji środków owadobójczych. Jaką procedurę musimy zastosować i o jakie zezwolenia się ubiegać, by móc odbierać, magazynować i używać surowca w naszej firmie?

Nieterminowo wysłane zestawienia oświadczeń do urzędu celnego

Sprzedaję olej opałowy – co miesiąc sporządzam zestawienia oświadczeń i przesyłam je do urzędu celnego. Po weryfikacji dat wysyłki okazało się, że większość zestawień została wysłana z kilkudniowym opóźnieniem. Czy mogę skorzystać z instytucji czynnego żalu? Jakie k

Sprzedaż produktów z Aliexpress na Allegro

Kupuje na aliexpress rzeczy do 100  dolarów, przychodzą na dane osoby prywatnej (moje) jako „gift”, bez cła. Chcę je sprzedawać na Allegro. Jak to robić jako DG? Co z kosztami, skoro nie mam faktur? Czy mogę to robić jako sp. z o.o.?

Import towarów z Chin i sprzedaż w Polsce

Moje pytanie dotyczy legalizacji importu towarów z Chin lub innych części świata z poza EU. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie KPiR, obecnie jestem zwolniony z VAT-u ze względu na obrót poniżej limitu. Chciałbym zamawiać paczki z Chin zawierające np. używane

Zarzut przemytu papierosów przez niemieckich celników

Zostałem zatrzymany przez niemieckich celników zaraz po przejechaniu granicy, tuż przed granicą dokonałem zakupu 20 kartonów papierosów na użytek własny, przy czym 10 kartonów dla mnie i 10 dla taty, który ze mną jechał. W Polsce byłem przez dość krótki okres, a sam pobyt związany
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »