Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Procedura uproszczona a upoważnienie bezpośrednie (prawo celne)

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 21.03.2012

Prowadzę agencję celną, jestem agentem. Jakiś czas temu zgłosiła się do mnie firma eksportująca towary, stosuje ona procedurę uproszczoną (w miejscu). Firma chciała, bym na podstawie jej procedury dokonywał zgłoszeń celnych na podstawie upoważnienia bezpośredniego. Uzyskałem informacje, że mogę to robić. Po wielu miesiącach oddział celny podważył mój sposób działania. Proszę o odpowiedź, kto ma rację.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną istnienia instytucji przedstawicielstwa w sprawach celnych zawiera art. 5 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 roku ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks celny (Dz. U. UE L.1992.302.1 z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem: „na warunkach określonych w art. 64 ust. 2 i z zastrzeżeniem przepisów przyjętych w ramach art. 243 ust. 2 lit. b) każda osoba ma prawo do działania przez przedstawiciela reprezentującego ją przed organami celnymi celem dokonania wszelkich czynności i formalności przewidzianych w przepisach prawa celnego”.

 

Przesądzające znaczenie – dla analizowanego stanu faktycznego – ma art. 5 ust. 1 in fine (z łac. w końcowej części) Kodeksu, w którym de facto zawężono możliwości działania przedstawiciela do wszelkich czynności i formalności przewidzianych w przepisach prawa celnego. To ograniczenie zmusza do poszukiwania materialnoprawnych podstaw stosunku przedstawicielstwa, co w analizowanym przypadku powoduje konieczność sięgnięcia do przepisów wspólnotowego prawa celnego w zakresie procedur uproszczonych.

 

Takim przepisem – w mojej ocenie przesądzającym – jest art. 253 ust. 4 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 roku ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. UE L.1993.253.1 ze zmianami), zgodnie z którym:

 

„Każda osoba może ubiegać się o udzielenie pozwolenia na stosowanie zgłoszenia uproszczonego lub procedury w miejscu, do użytku własnego lub do działania w charakterze przedstawiciela, pod warunkiem że istnieje odpowiednia ewidencja i procedura umożliwiająca zezwalającemu organowi celnemu ustalenie tożsamości osób reprezentowanych i przeprowadzenie odpowiednich kontroli celnych. Tego rodzaju wniosek może także dotyczyć zintegrowanego pozwolenia, bez uszczerbku dla art. 64 Kodeksu”.

 

Skoro zatem pozwolenie na stosowanie procedury w miejscu może zostać udzielone do użytku własnego wnioskodawcy lub do działania w charakterze przedstawiciela, to jest oczywiste – zgodnie z zasadami logiki prawniczej – że pozwolenie na stosowanie procedury w miejscu może (a co za tym idzie – także realizować) jedynie:

 

  1. być udzielone do użytku własnego wnioskodawcy (A);
  2. do działania w charakterze przedstawiciela (B).

 

Przy spójniku „lub” prawdziwe jest tylko takie zdanie, w którym tylko jedno ze zdań (A lub B) jest prawidłowe. Nie może być tak, aby oba zdania były prawdziwe. Mielibyśmy wtedy tzw. sprzeczność logiczną.

 

Z powyższego wynika – w sensie logicznym – że pozwolenie może zostać udzielone tylko do użytku własnego wnioskodawcy lub tylko do działania w charakterze przedstawiciela. Nigdy nie może to być pozwolenie udzielone do użytku własnego wnioskodawcy realizowane przez przedstawiciela. Nie ma takiej możliwości z uwagi na ograniczenia instytucji przedstawicielstwa oraz z uwagi na wyniki wykładni gramatycznej przepisów wspólnotowego prawa celnego.

 

Reasumując: w mojej ocenie, jeżeli dana firma posiada pozwolenie na stosowanie procedury w miejscu, to tylko ona może ja realizować. Nie może upoważnić przedstawiciela do tego rodzaju czynności.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 08.01.2012 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - V =

»Podobne materiały

Postępowanie celne w sprawie naliczenia zaległej akcyzy za samochód – jak się bronić?

Sprowadziłem z zagranicy Volkswagena Transportera. Z papierów szwedzkich wynikało, że jest to samochód ciężarowy do wożenia towarów. Zrobiłem przegląd na stacji kontroli pojazdów, wykonałem tłumaczenia na język polski. W urzędzie skarbowym i urzędzie celnym nie było żadnych opłat. Teraz, po roku, wz

 

Pośrednictwo w obrocie złomem metali kolorowych

Prowadzę działalność gospodarczą (odprowadzam VAT). Planuję zająć się pośrednictwem w obrocie złomem metali kolorowych. Dostawcą złomu będą firmy posiadające na sprzedaż np. felgi aluminiowe, sprasowane puszki itd. (surowce spakowane i zabezpieczone). Odbiorcą byłyby np. huty i odlewnie w Polsce i U

 

Nieterminowo wysłane zestawienia oświadczeń do urzędu celnego

Sprzedaję olej opałowy – co miesiąc sporządzam zestawienia oświadczeń i przesyłam je do urzędu celnego. Po weryfikacji dat wysyłki okazało się, że większość zestawień została wysłana z kilkudniowym opóźnieniem. Czy mogę skorzystać z instytucji czynnego żalu? Jakie konsekwencje mi grożą?

 

Sprzedaż produktów z Aliexpress na Allegro

Kupuje na aliexpress rzeczy do 100  dolarów, przychodzą na dane osoby prywatnej (moje) jako „gift”, bez cła. Chcę je sprzedawać na Allegro. Jak to robić jako DG? Co z kosztami, skoro nie mam faktur? Czy mogę to robić jako sp. z o.o.?

 

Import towarów z Chin i sprzedaż w Polsce

Moje pytanie dotyczy legalizacji importu towarów z Chin lub innych części świata z poza EU. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie KPiR, obecnie jestem zwolniony z VAT-u ze względu na obrót poniżej limitu. Chciałbym zamawiać paczki z Chin zawierające np. używane części komputerow

 

Zarzut przemytu papierosów przez niemieckich celników

Zostałem zatrzymany przez niemieckich celników zaraz po przejechaniu granicy, tuż przed granicą dokonałem zakupu 20 kartonów papierosów na użytek własny, przy czym 10 kartonów dla mnie i 10 dla taty, który ze mną jechał. W Polsce byłem przez dość krótki okres, a sam pobyt związany był z zakupami mat

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »