Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problemy z wpłatami rachunku VAT i spór z urzędem skarbowym

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.02.2011

Mam zaległości w płaceniu podatku VAT – wpłacam go po terminie, bo zamknęłam swoją firmę i obecnie pracuję za bardzo niewielką pensję. Jak się bronić przed urzędem skarbowym, który odwołał się od uniewinniającej decyzji sądu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czyn, który jest Pani zarzucany, zagrożony jest karą grzywny za wykroczenie skarbowe, kara ta może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

 

Kodeks karny skarbowy w artykule 57 § 1 stanowi, że „podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.

 

Przypomnę, iż wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie, nieumyślnie tylko gdy kodeks tak stanowi. Ponadto, sprawcą wykroczenia skarbowego może być wyłącznie podatnik.

 

Zarzut, który jest Pani stawiany, tj. uporczywe niewpłacanie w terminie podatku, dotyczy sytuacji, gdy poprawnie zgłoszony został już przedmiot opodatkowania, a Pani uchyla się (zdaniem organu) od wpłacania w terminie tego podatku lub wpłaceniu go w ogóle.

 

Podstawa odpowiedzialności jest „uporczywość” –przyjmuje się, że owa „uporczywość” niewpłacania podatku to taki stan faktyczny, gdy podatnik ma obiektywną, finansową, możliwość wykonania zobowiązania podatkowego, tj. zapłacenia podatku, a mimo wszystko nie czyni tego, będąc jednocześnie świadomym, iż ma taki obowiązek.

 

Wykroczenie uporczywego niewpłacania podatku można popełnić jedynie umyślnie; w doktrynie wskazuje się, że „strona podmiotowa wykroczenia skarbowego określonego w art. 57 § 1 ograniczona jest do umyślności w postaci zamiaru bezpośredniego. Uporczywość bowiem w terminowym wpłacaniu podatku przejawia się przede wszystkim w nastawieniu psychicznym, które powstrzymuje go od spełniania obowiązku podatkowego, mimo posiadanych możliwości jego wypełnienia” (B. Kurzępa, W. Kotowski, Najnowsze wydanie: Kodeks karny skarbowy. Komentarz, Warszawa 2007, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, str. 640).

 

By się bronić przed stawianym Pani zarzutem, musi Pani wykazać, iż podatek chce Pani zapłacić, lecz nie ma takiej finansowej możliwości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - IV =

»Podobne materiały

Przedawnienie karalności wykroczenia skarbowego

Naszej spółce z o.o. zarzucono czyn z art. 57 § 1 Kodeksu karnego skarbowego za niepłacenie podatku VAT w maju 2010 r., w całym 2011 r. oraz od maja do września 2012 r. Byłem prezesem firmy, a od połowy 2012 r. jej likwidatorem. Sąd oddalił jednak wniosek o upadłość (brak środków). Pierwsze wez
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »