Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problemy z wpłatami rachunku VAT i spór z urzędem skarbowym

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 07.02.2011

Mam zaległości w płaceniu podatku VAT – wpłacam go po terminie, bo zamknęłam swoją firmę i obecnie pracuję za bardzo niewielką pensję. Jak się bronić przed urzędem skarbowym, który odwołał się od uniewinniającej decyzji sądu?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Czyn, który jest Pani zarzucany, zagrożony jest karą grzywny za wykroczenie skarbowe, kara ta może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

 

Kodeks karny skarbowy w artykule 57 § 1 stanowi, że „podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.

 

Przypomnę, iż wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie, nieumyślnie tylko gdy kodeks tak stanowi. Ponadto, sprawcą wykroczenia skarbowego może być wyłącznie podatnik.

 

Zarzut, który jest Pani stawiany, tj. uporczywe niewpłacanie w terminie podatku, dotyczy sytuacji, gdy poprawnie zgłoszony został już przedmiot opodatkowania, a Pani uchyla się (zdaniem organu) od wpłacania w terminie tego podatku lub wpłaceniu go w ogóle.

 

Podstawa odpowiedzialności jest „uporczywość” –przyjmuje się, że owa „uporczywość” niewpłacania podatku to taki stan faktyczny, gdy podatnik ma obiektywną, finansową, możliwość wykonania zobowiązania podatkowego, tj. zapłacenia podatku, a mimo wszystko nie czyni tego, będąc jednocześnie świadomym, iż ma taki obowiązek.

 

Wykroczenie uporczywego niewpłacania podatku można popełnić jedynie umyślnie; w doktrynie wskazuje się, że „strona podmiotowa wykroczenia skarbowego określonego w art. 57 § 1 ograniczona jest do umyślności w postaci zamiaru bezpośredniego. Uporczywość bowiem w terminowym wpłacaniu podatku przejawia się przede wszystkim w nastawieniu psychicznym, które powstrzymuje go od spełniania obowiązku podatkowego, mimo posiadanych możliwości jego wypełnienia” (B. Kurzępa, W. Kotowski, Najnowsze wydanie: Kodeks karny skarbowy. Komentarz, Warszawa 2007, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, str. 640).

 

By się bronić przed stawianym Pani zarzutem, musi Pani wykazać, iż podatek chce Pani zapłacić, lecz nie ma takiej finansowej możliwości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 0 =

»Podobne materiały

Przedawnienie karalności wykroczenia skarbowego

Naszej spółce z o.o. zarzucono czyn z art. 57 § 1 Kodeksu karnego skarbowego za niepłacenie podatku VAT w maju 2010 r., w całym 2011 r. oraz od maja do września 2012 r. Byłem prezesem firmy, a od połowy 2012 r. jej likwidatorem. Sąd oddalił jednak wniosek o upadłość (brak środków)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »